Logo
Balıkesir'in En Çok Takip Edilen Haber Portalı

BANDIRMA’YA BÜYÜKŞEHRİN ELİ DOKUNDU

Giriş Tarihi : 10-1-2017
BANDIRMA’YA BÜYÜKŞEHRİN ELİ DOKUNDU

Kardan dolayı ulaşıma kapanan Balıkesir-Bandırma karayolundaki çalışmaları yerinde takip eden ve çalışmalara destek veren Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, meteorolojiden aldıkları bilgi doğrultusunda Türkiye’de en çok kar yağışı alan bölgenin Bandırma olduğunu söyledi. Başkan Uğur, Bandırma’da basın mensuplarına çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Balıkesir-Bandırma karayolundaki karla mücadele çalışmalarına katıldıktan sonra Bandırma’da basın mensuplarıyla bir araya geldi. İtfaiye Daire Başkanlığı Bandırma Grup Amirliği’nde düzenlenen toplantıda Başkan Uğur, karla mücadele olmak üzere Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla ilgili basın mensuplarına bilgi verdi. Bandırma’nın Türkiye’nin en yoğun kar yağışı alan bölgesi olduğunu dile getiren Başkan Uğur, sosyal medyada yayılan bazı yalan haberlere inanılmaması gerektiğini söyledi. Hafta sonu Balıkesir’de etkili olan kar yağışı nedeniyle hayatın olumsuz etkilendiğini ifade eden Başkan Uğur, özellikle Bandırma, Manyas, Gönen, Marmara Adası ilçelerinin bu yoğun yağışın tesiri altında kaldığını söyledi. Meteoroloji verilerine göre Türkiye’de en fazla kar yağışı alan bölgenin bandırma olduğunu açıklayan Başkan Uğur, “Son meteoroloji verilerine göre Türkiye’de en fazla kar alan yer Bandırma. 92 santimetrekare kar kalınlığı ile Bandırma 1. Sırada yer alıyor. Belki tarihinde Bandırma bu kadar yoğun kar yağışı almamıştı. Kar göletlerimizin, barajlarımızın dolaması için, çiftçimizin yüzünün gülmesi için bir rahmet, ama her rahmetin birde zahmeti oluyor. Bizde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşlarımıza, Bandırmalı, Erdekli, Gönenli, Marmara Adası ve Manyas’ta bulunan vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. İsteğimiz mağdur olunmadan bu günleri atlatalım. Manyas’ta sele kapılan bir çiftin araçları köprüden aşağı yuvarlandı. Karı-koca ikisi rahmetli oldu. Allah rahmet beylesin” diye konuştu.

 

BANDIRMA’DA 250 PERSONELLE

HİZMET VERİYORUZ

 

Kar yağışının etkili olmaya başladığı andan itibaren Büyükşehir Belediyesi’nin Bandırma Belediyesi ile birlikte irtibatlı olarak 6 iş makinesi, 6 binek aracı ve 50 personeli ile devamlı irtibatlı olarak araç kurtarmak ve yol açmak için hizmet verdiğini belirten Başkan Uğur şöyle konuştu: “Bugün Balıkesir’den 9.30’ta ayrıldım. İtfaiye binamıza geldiğimde 15.30’du. 5.5 saatlik bir zaman diliminde gelebildik. Yoğun bir kar yağışı var. Servis araçları yollarda kaldı. Hastanemize oksijen tüpü getirmeye çalışan, ekmek getirmeye çalışan araç yolda kaldı. Ama bunların hepsini kurtarmaya çalıştık. Bugünde Balıkesir’den gelirken 7 kamyon kar küreme makinesi, 5 iş makinesi ile toplam 12 iş makinesi ile geldik. Bizim bu bölgede 2 greyder, kepçe, kar küreme makinesi ve tuzlama aracımız çalışıyordu. BASKİ ile beraber 28 aracımız vatandaşımıza hizmet veriyor. Bu bölgede hizmet veren 250 personelimiz var. İsteğimiz bu afetin ölümle sonuçlanmaması”.

 

2 BİNE YAKIN KUMANYA DAĞITILACAK

 

Sosyal medyada çıkan yalan haberlere Bandırmalıların itibar etmemesini isteyen Başkan Uğur, “Bandırma’da bir su kesilecek diye haber çıktı. Tamamen yalan ve yanlış bir haber. Bandırmalılar su toplamaya başladılar. Hâlbuki böyle bir şey yok. Su kesilmesi diye bir şey yok.  Herkes bidonlarını doldurmaya çalıştı. Bu yanlış bir haber. Bunu sosyal medyadan da duyurduk. Büyükşehir olarak bu hizmetleri verirken bir taraftan da Bandırma Belediye Başkanının ‘Biz sahada çalışıyoruz, Büyükşehir hiçbir şey yapmıyor’ gibi açıklama yapması da bizleri üzdü. Biz bu hizmeti verirken siyaset yapmadan, vatandaşa yardımcı olmak için faaliyetlerimizi yapıyoruz. Bir taraftan da kumanya için talimat verdim. Balıkesir’den kumanyalarda geliyor. 2 bine yakın kumanyayı bekliyoruz ki yolda kalanlara dağıtacağız. Bu konuda otogarda da kumanya dağıtımı yaptık. Marmara, Manyas ve Erdek’te de 10 iş makinesi, 80 personel ile de hizmetlerimiz devam ediyor. BASKİ defin içinde yardım etti. 12 kabrin kazılmasına da BASKİ vesile oldu” şeklinde konuştu. Vatandaşların mecbur kalmadıkça evlerinde çıkmamasını isteyen Başkan Uğur, zorunda kalanların ise önlemlerini alarak çıkmalarını istedi. Balıkesir’de yolda gelirken aracına antifriz koymayan bir vatandaşa yardım ettiklerini hatırlatan Başkan Uğur, vatandaşların mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamalarını istedi.

 

BANDIRMA’NIN VİZYON PROJESİNDEN BAHSETTİ

 

Bandırma’ya yapılacak olan Tematik Park Yarışması ve Projesi hakkında bilgi veren Başkan Uğur, “Bandırma’ya yapmayı planladığımı Tematik park ile ilgili olarak TOKİ’den yerin alınması ve tapu işlemleri tamamlandı. Yarışmaya çıkmıştık; şuanda şartnamemizi 7 bin kişi siteye girerek inceledi. Şartnameyi 1700 kişi indirdi. Biz bekliyoruz ki Tematik parkımız ile ilgili en az 300-400 arasında uluslararası yarışmacı, Amerika’dan, İspanya’dan Hindistan’dan Tematik park projesine katılacak. Mart ayında MIPIM’de uluslar arası gayrimenkul fuarında da biz bu Tematik Park Yarışması’nın birincisini dünyaya ilan edeceğiz. Biz bu Tematik Park içerisinde mühendisler ve mimarlar için uygulama olacağından mimarlık ve mühendislik enstitüsü açalım dedik. Tabi 17 Eylül Üniversitesinde mimarlık, mühendislik fakültesi yok. Üniversitemiz fakülte kurulması için YÖK’e müracaat etti. Bende bu arada Yıldız Üniversitesi Rektörü ile de bir görüşme yaptım. Yıldız Üniversitesi’nin mimarlık, mühendislik fakültesi eski ve tecrübeli bir fakülte. Bizim jürimizde Yıldız Üniversitesi’nden mimar ve mühendisler var. Bandırma Üniversitesi rektörü ile de görüştüler. Birlikte mimarlık, mühendislik öğrencilerimizin uygulamalı olarak eğitim almalarını sağlamış olalım” dedi.

 

BANDIRMA LİMANI HAKKINDA…

 

Bandırma Limanı, Port Of Bandırma ve Organize Sanayi Bölgesi çalışmaları hakkında da bilgiler veren başkan Uğur sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu projelerimiz ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki hafta Büyükşehir’den bir grup Roterdam’a gidiyor. Aynı zamanda kıyı imar dolgu planlarına da başladık. Bandırma’ya limanıyla, lojistik merkeziyle ve Organize Sanayi Bölgesi ile birlikte ilçemize kazandıracağız. 6. Ana Jet Üssü ve Liman AVM önünde düşündüğümüz dal-çık ile ilgili de sondaj çalışmaları bitti. İnşaat projeleri en kısa zamanda gelecek. Onlarında havaların düzelmesi ile birlikte temellerini atacağız”.

 

!TÜRKİYE’DE İLK DEFA BİR İMAR PLANI ŞEFFAF

VE ADALETLİ BİR ŞEKİLDE YAPILDI”

 

Toplantı sonunda basın mensuplarının da sorularını yanıtlayan Başkan Uğur, Bandırma’nın 1/5000’lik İmar planının durumuyla ilgili soruya şu cevabı verdi: “Bu çalışmayı yapıyoruz. Bir taraftan da Bandırma Belediyesi davalar açıyor. Bizi kilitlemeye uğraşıyor. Eğer o davalara ve itirazlara devam ederse biz 1/5000’lik planlarla ilgili ihaleye çıkamayız. Bir an önce bunları yapmak istiyoruz. Balıkesir merkezdeki Karesi ve Altıeylül’ün 5000’likleri bitti. İşin güzel tarafı ilk defa Türkiye’de imar planı şaffaf, açık ve adaletli bir şekilde yapıldı. Bu imar planları her yerde gizli kapaklı yapılır. Kimse kime ne verildi anlamaz. Bir açıkça şeffaf yaptık. Biz herkese her türlü bilgiyi verdik ve bunlar oybirliği ile geçti Büyükşehir Meclisi’nden. Nasıl 2017 yılı bütçesi oybirliği ile AK Parti, CHP ve MHP’li onaylamışsa, imar planlarımızda aynı şekilde geçti. Biz hiç kimseye göre iş yapmıyoruz. Adaletli hareket edeceğiz dedik ve öyle yapıyoruz. Kişiye göre imar yapmıyoruz. Bandırma’da bunu böyle yapacağız. Tabi yaparken Bandırma’nın bütün sivil toplum kuruluşlarına, bütün siyasi partilerine, belediye meclislerine her türlü bilgiyi açık, seçik, net verdik. Milli Emlak’a, Defterdarlığa verdik. Kim varsa ilgili çağırdık. Bandırma’da da aynısını yapacağız, yeter ki bize engel olmasınlar. Büyükşehir Belediye Başkanı olarak siyaset üssü hareket ediyorum. Bunu bütün Balıkesir’de gerçekleştireceğiz”.(Havva Ertürk)

Habere Yorum Yazın

Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Güvenlik Kodu = 3092
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle WEB SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:54.227.48.147)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
Etiketler :
1. ZEYTİN DALI’YLA AFRİN’E GİRDİK KANDİL’DEN ÇIKACAĞIZ
2. TÜRK İBARESİNİN KALDIRILMAK İSTENMESİNDEN RAHATSIZIZ
3. MARKO PAŞA MÜZİKALİ MEST ETTİ
4. BALIKESİR KADIN ESNAF SAYISINDA 5. SIRADA
5. TOKİ 173 İŞ YERİ İLE 42 KONUTU SATIŞA ÇIKARDI
6. ATAHAN: EMNİYET GÜÇLERİMİZİN BİLEĞİNİ HİÇBİR GÜÇ BÜKEMEZ
6. TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI YAPAN 19 KİŞİ YAKALANDI
7. TONLARCA SAMAN KÜL OLDU
8. DURSUNBEYLİ ÖĞRENCİLERDEN AFRİN’E SELAM
Copyright ©2015 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Gazeteyenisöz internet sitesinde yayınlanan haber, yazı, resim ve fotoğrafların FSEK ve Basın Kanunu'ndan kaynaklanan her türlü hakları Sembol Ajans'a aittir. İzin alınmaksızın, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Balıkesir Web Tasarımı      Sanal Sunucu Hizmeti