Logo
Balıkesir'in En Çok Takip Edilen Haber Portalı

Tübitak Proje Yarışmasına Balıkesir Damgası

Giriş Tarihi : 20-4-2017
 Tübitak Proje Yarışmasına Balıkesir Damgası

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programı Başkanlığı (BİDEB) tarafından düzenlenen “11. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” Bursa Bölgesi ödül töreni Uludağ Üniversitesi’nde (UÜ) yapıldı. Yarışmaya Balıkesirli öğrenciler damgasını vurdu.

UÜ Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan Rektör Yusuf Ulcay, yarışma sonucunda ödül alan çocuklar kadar, ödül alamayanların da kazançlı olduğunu söyledi. Çocukların eğitim hayatı boyunca mutlaka bir takım başarılar elde edeceklerini hatırlatan Rektör Yusuf Ulcay, “Burada dereceye giremeyenler kaybettiklerini düşünmesin. Buraya kadar gelen toplam 50 öğrencimizin de çok başarılı olduğuna inanıyorum. Böylesi önemli bir yarışmaya katılmak bile onların sahip olduğu özgüvenin göstergesidir. Türkiye’nin böyle öğrencilere ihtiyacı var. Ülkemizin bir yerlere gelebilmesi adına düşünen, tasarlayan ve üreten gençlere ihtiyacımız var. TÜBİTAK tarafından düzenlenen bu yarışma da gerçekten büyük önem taşımaktadır. Ödül alan veya alamayan herkesi tebrik ediyor, bundan sonraki hayatlarında da başarılar diliyorum” dedi.

BÜYÜK FİNALE 8 FİNALİST BELİRLENDİ

Proje Bursa Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Özkan ise, “Bu benim eserim fikri ile il milli eğitim müdürlükleri tarafından organize edilen bu yarışmayı TÜBİTAK tarafından Uludağ Üniversitesi’nde yapmanın ve organize etmenin heyecanını yaşadık. TÜBİTAK ortaokul öğrencilerinin fizik, kimya, biyoloji ve matematik gibi temel bilim alanlarında araştırmaya teşvik etmek ve proje hazırlama kültürünü oluşturmak amacıyla bu yarışmayı düzenliyor. Yarışmaya 12 bölgeden 7 bin 905 proje başvurusu olmuştur. Bursa bölgesini kapsayan Balıkesir, Bursa, Bilecik, Çanakkale, Eskişehir, Kütahya ve Yalova illerinden toplam 322 proje başvurusu yapıldı. Bu projeler online olarak gerçekleştirildi. Jüri üyesi tarafından titizlikle değerlendirilen projelerden 50 tanesi Uludağ Üniversitesi’ndeki sergiye davet edildi. 3 günlük sergi süresi boyunca jüri tarafından Eskişehir’de yapılacak olan büyük final yarışması için 8 finalist proje belirlendi. Ayrıca diğer alanlarda ikinci ve üçüncüler de belirlenmiştir” diye konuştu.

Öğrencilere ödülleri protokol tarafından takdim edildi. Birincilik ödülünü kazanan öğrenciler, Eskişehir’de gerçekleştirilecek olan final töreninde yarışmaya hak kazandı.

BALIKESİR BURSA BÖLGE FİNALİ’NE DAMGASINI VURDU

Balıkesir Şht. Prof. Dr. İlhan Varank Bilim Sanat Merkezi’nden; Ceylin Afacan ve Suat Melis Kundakçı Biyoloji Kategorisinde bölge birincisi, Zeren Kılıç Kimya Kategorisi birincisi, Mücahit Sönmez ise Kimya Kategorosi üçüncüsü oldu. Ayrıca Balıkesir Bahçeşehir Koleji’nden Toprak Yıldız, Biyoloji  Kategorisi ikincisi oldu.

(İHA)

Habere Yorum Yazın

Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Güvenlik Kodu = 10354
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle WEB SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:54.92.197.82)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
Etiketler :
1. BAŞPEHLİVANLAR ŞEHİTLER İÇİN KOL BAĞLIYOR
2. ‘SOSYAL MEDDAHLAR’ KIRDI GEÇİRDİ
3. ROBOTİK AKDENİZ ECZANESİ AÇILDI
4. MEHMETÇİK ZAFERLE DÖNECEK
5. SAĞLIKLI YAŞAM VE EGZERSİZ MERKEZİ AÇILDI
6. AVCILARDAN ZEYTİN DALINA TAM DESTEK
6. TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI YAPAN 19 KİŞİ YAKALANDI
7. TONLARCA SAMAN KÜL OLDU
8. DURSUNBEYLİ ÖĞRENCİLERDEN AFRİN’E SELAM
Copyright ©2015 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Gazeteyenisöz internet sitesinde yayınlanan haber, yazı, resim ve fotoğrafların FSEK ve Basın Kanunu'ndan kaynaklanan her türlü hakları Sembol Ajans'a aittir. İzin alınmaksızın, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Balıkesir Web Tasarımı      Sanal Sunucu Hizmeti