Logo
Balıkesir'in En Çok Takip Edilen Haber Portalı

Balıkesir ‘Bengi’ İle Gelişiyor

Giriş Tarihi : 18-5-2017
Balıkesir ‘Bengi’ İle Gelişiyor

Vali Ersin Yazıcı’nın öncülüğünde, Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) Projesi uygulamaları hız kesmeden devam ediyor.

Eğitim ve öğretim bütün paydaşları ve bütün süreçleri de içine alıyor. Bu nedenle BENGİ; hem yabancı dil öğretimini, hem kültürel faaliyetleri, hem sosyal faaliyetleri, hem sportif faaliyetleri, hem de akademik ilerlemeyi temel alıyor. Eğitim temelli yaklaşımdan kendini kurtarıp, hem eğitimi hem de öğretimi kapsayan yeni bir proje olan BENGİ’nin amacı; insanları zorunluluk kavramından uzaklaştırıp, gönüllülük ve isteklilik kavramına yönlendirmektir. Sadece öğrencilerin eğitilip, ödüllendirilmesini değil, öğretmenlerin ve velilerinde eğitilip, ödüllendirilmesini içermek.

“OKUMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİN”

Vali Ersin Yazıcı önderliğinde yürütülen ve Edremit’te okullarda da büyük bir katılım ile uygulanan BENGİ Projesi kapsamında 23.040 öğrenci kitaplarla buluşmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç Mimar Sinan İlkokulu’nda gerçekleştirilen okuma etkinliğine katılarak öğrencilerle birlikte kitap okudular. 20 dakikalık kitap okuma etkinliğinin sona ermesinin ardından öğrencilerle tanışarak sohbet eden Kaymakam Ali Sırmalı, öğrencilere bol bol kitap okumaları yönünde tavsiyelerde bulundu.

Öğrencilere "Kitap okumak bizlere neler kazandırır?" diye soran Kaymakam Ali Sırmalı öğrencilerden birbirinden güzel cevaplar aldı. Öğrencilere aileleriyle birlikte kitap okumalarını ve okuma kültürünü yaygınlaştırmalarını tavsiye eden Kaymakam Sırmalı, başarının asla tesadüf olmadığını vurguladı. Kaymakam Sırmalı; "Başarı tesadüf değildir, başarılı olmak için çok çalışmalıyız. İyi yetişmiş bireyler olabilmek için hem çok çalışmalı hem de çok okumalısınız.” dedi. Başarılı olmanın temelinde kitap okumanın etkisinin büyük olduğunu söyleyen Kaymakam Sırmalı okumanın insana çok şey kattığını belirterek: "Okumayı alışkanlık haline getirelim." dedi.

Okuma saatinin akabinde Kaymakam Ali Sırmalı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç  öğretmenler odasına geçerek BENGİ Projesi kapsamında  yürütülen faaliyetler  hakkında öğretmenlerle sohbet etti.

AİLELERİYLE KİTAP OKUDULAR

Bandırma 100. Yıl İlkokulu öğrencileri velileriyle birlikte BENGİ Projesi kapsamında "Ailemle Okuyorum" etkinliği gerçekleştirmeye devam ediyor. Hafta içi okulda yapılan okuma etkinliklerinin yanında velilerin de katılımıyla öğrencilerimize okuma sevgisinin oluşturulması için okuma etkinlikleri evde de devam etmektedir. Kitap okumanın yerinin, zamanının ve saatinin olmadığı, okumanın boş zaman doldurma etkinliği olmadığının farkında olan bir nesil oluşturmanın gayretiyle etkinliklere devam ediliyor..

SUSURLUK’TA KİTAP DAĞITILDI

Kaymakam Yalçın Sezgin, Karşıyaka Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencilerine Erdal Demirkıran'ın "Adam Dediğin Benim Gibi Olur" ve "Ben Dünyanın En Akıllı İnsanıyım" kitaplarını dağıttı.

Öğrencilere sınav başarılarını arttıracak kitaplar getirmeye devam edeceğini belirten Kaymakam Yalçın Sezgin, verilen kitaplardan diğer öğrencilerin de istifade etmesi için idareye teslim edilmesini isteyerek "daha çok kitaba ulaşma noktasında sizlere destek olacağız." dedi.

"GÖKYÜZÜNDEKİ RENKLER” OYUNU SERGİLENDİ

BENGİ Projesi kapsamında, Havran Anadolu Lisesi Tiyatro Topluluğundan, ana sınıfı ve ilkokul öğrencilerine yönelik tiyatro gösterisi düzenlendi. Havran Anadolu Lisesi Edebiyat öğretmeni Yasemin Olpak'ın yönetimiyle "Gökyüzündeki Renkler" isimli interaktif çocuk oyunu sergilendi. İzleyenlerin de katılımıyla unutulmayacak bir performans sergileyen öğrenciler, oyun sonunda büyük alkış aldı. Son derece başarılı geçen etkinlik sonrası oyuncu öğrencilere Ömer Çavuş Anasınıfı Müdürü Mehtap Güven ve Muzaffer Leman Akpınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Firdevs Çakan tarafından teşekkür belgeleri verildi.

MANYAS’TA BAHAR BEREKETİ

BENGİ Projesi kapsamında Manyas'ta adeta baharın bereketi yaşandı.

Kızıksa İlkokulu’nda “Ailemle Ben Başrolde“ Projesi kapsamında öğrenciler ve velileri ile sevgi konulu tiyatro gösterileri düzenlendi. Hayalimdeki Oyuncak Projesi uygulamaları da aynı hızda devam ederek, öğrenciler zihinlerinde tasarladıkları oyuncakları ailelerinin yardımıyla oynayabilecekleri bir ürün haline getirdiler. Manyas ilçesinde ilk ve ortaokullar arasında öğrencilerin zekâ becerilerini geliştirmek amacıyla Satranç Turnuvası düzenlenmiştir. Atatürk Ortaokulunda düzenlenen turnuva finaline her yaş düzeyden öğrenci katıldı.

BANDIRMA'DA "İYİLİK YAP, KUTUYA AT"

17 Eylül İlkokulunda başlatılan  ʺİyilik Yap, Kutuya Atʺ Projesi büyüyerek devam ediyor. Temel insani değerleri benimsemiş bireyler yetiştirmek, bu değerlerin tüm öğrencilerce farkına varılmasını sağlamak amacıyla uygulamaya koyduğumuz projemizde öğrenciler iyilikte yarışıyor. Çevresine karşı oluşturduğu olumlu tutum ve davranışları kendi yazdığı bir not kâğıdını iyilik kutusuna atan öğrenciler her biri iyilik defteri tutarak, yaptığı iyilikleri buraya yazıyorlar. Her hafta Cuma günü açılan kutudaki iyilik notları değerlendirilerek törenle okuldaki diğer öğrencilerle paylaşılıyor. En değerli bulunan çalışmalar ödüllendirilmekte öğrencilerin motivasyonları arttırılmaktadır.

HİKAYELERİNİ KİTAPÇIK HALİNE GETİRDİLER

Erdek Ocaklar İlkokulu tarafından uygulanan proje 4.Sınıf öğretmenleri Ümit Tıngaz ve Yeşim Karaoğlan rehberliğinde 4.sınıf öğrencileriyle gerçekleştirildi.Öğrenciler öncelikle öğretmen ve velileri yardımıyla kendilerine ait bir hikâye üretmeye başladılar. Hikâye ortaya çıktıktan sonra hikâyelerini yazarak ve resimleyerek bir kitapçık haline getirdiler. Kitapçıklarına önsözlerini yazıp ciltleyerek okumaya hazır hale getirdiler.İlçe Millî Eğitim Müdürü Erbil Camgöz ve Okul İdaresinin de katıldığı bir törenle öğrenciler oluşturdukları bu kitapları 1-A Sınıfı öğrencilerine Öğretmenleri Yusuf Bircan eşliğinde hediye ettiler.

BİGADİÇ'TE "ÇOCUĞUMLA OKUYORUM" PROJESİ

Bigadiç Emek Mahallesi Fatih İlkokulu Öğretmeni Begüm Boldan koordinesinde düzenlenen ''Çocuğumla Okuyorum'' yarışması ödül töreni yapıldı.

Öğretmen Begüm Boldan koordinesinde hazırlanan "Çocuğumla Okuyorum" projesi kapsamında çocuklarıyla birlikte okudukları kitaptan sınava tabi tutulan aileler arasından sorulara doğru cevap vererek dereceye giren ilk üç aileye ödülleri Emek Mahallesi Fatih İlkokulu Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen törenle verildi. Bigadiç Emek Mahallesi Fatih İlkokulu Toplantı Salonu'nda gerçekleşen törende, proje kapsamında sınava tabi tutulan 15 veli arasında birinci Senem Cemtekin, ikinci Tuğba Aydoğan ile üçüncü Safiye Ayan'a ödüllerini Bigadiç Kaymakamı Altuğ Çağlar, katılım belgelerini ise İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Efe, Okul Müdürü Ali Gündoğdu ve okul öğretmenleri takdim etti.

Törende, evlatlarınızın kaliteli çocuk olmasını, memlekete kaliteli bir insan yetiştirmek istiyorsanız, sizlerin önce kendi meziyetlerinizi artırmanız lazım, o da bu etkinliklerle olacaktır, ben hepinize çok teşekkür ediyorum diye konuşan Bigadiç Kaymakamı Altuğ Çağlar, "Çocuğumla Okuyorum" projesi koordinatör öğretmeni Begüm Boldan'a teşekkür etti.

İVRİNDİ'DE ENGELLERİ UÇURDULAR

Engelliler Haftası nedeni ile düzenlenen "Engelleri Uçuralım Uçurtma Şenliği" İvrindi Türkiye Beyaz Ay Derneği Şube Başkanı Mehmet Tüfekçi tarafından organize edildi. Programa İlçe Belediye Başkanı Recai Baytar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yücel, Şube Müdürü Metin Çetinkaya, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı. İvrindi Belediye Oyun Parkında başlayan program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından öğretmenler ve öğrenci velileri, çocukların uçurtmalarını gökyüzü ile buluşturması için birlikte çaba gösterdiler. Engelliler Haftası münasebeti ile gerçekleştirilen etkinlikte çocuklar gönüllerince eğlendi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yücel her sağlıklı bireyin aslında birer engelli adayı olduğunu, bu bireylere gereken desteği sağlayıp toplumsal yaşamın her noktasında rahatça hareket edecekleri ortamları oluşturmanın, herkesin görevi olduğunu belirtirken, programda emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

AYVALIK'TA"SPORDA YETENEK 10'LA GELECEK"

Balıkesir Valiliği Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan Balıkesir merkez ve 20 ilçesinde uygulanacak "Sporda Yetenek 10'la Gelecek Projesi" Ayvalık Kaymakamlığı, Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü, Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ayvalık Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğünün paydaş olduğu dezavantajlı bölgelerdeki ilk ve ortaokulda okuyan risk grubu öğrencilerin spora kazandırılmasını amaçlayan protokol imza töreni Ali Çetinkaya İlkokulunda yapıldı.

Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Balıkesir Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Halil İbrahim Koyuncu, Balıkesir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Spor Şube Müdürü Adem Özalp, Ayvalık Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Mustafa Cem Hamzaoğlu, Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır, Ayvalık Sosyal Hizmetler Müdürü Aydın Birdal tarafından imzalanan protokol kapsamında, Ayvalık´ta dezavantajlı bölgelerde bulunan ilk ve ortaokullarda okuyan risk gurubu öğrencilerin Teakvando, cimnastik, yelken, dart, voleybol, basketbol, futbol, sağlıklı yaşam ve egzersiz çalışmaları ile spora kazandırılması amaçlanıyor.

15 ay sürecek olan proje ile, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Ali Çetinkaya İlkokulu’nda eğitim gören 7-13 yaş arası kız-erkek öğrencilerin, sağlıklı ve hareketli bir yaşamın gereği olarak toplumda spor yapma kültürünün yerleştirilmesi, spor hizmetlerinin çeşitliliği ve kalitesi arttırılarak sporun geniş kitlelere yaygınlaştırılması, başarılı sporcular yetiştirilmesi, eğitim kademelerinde spor eğitiminin içerik ve uygulama olarak geliştirilmesi, sporda değerleri, centilmenliği, fairplay ruhunu kazanmaları ve çeşitli spor branşlarında faaliyetlere, kurslara katılarak yetenekli öğrencilerin tespit edilmesi amaçlanmaktadır.

MARMARA’DA BENGİ’LENDİ

BENGİ Projesi Kapsamında Değerler Eğitimi alt başlığında Halk Eğitimi Merkezi giyim, üretim teknolojisi öğretmeni Seyhan Erözbek, kursiyerleri ve Marmara Merkez İlkokulu 3/A Sınıfı öğrencilerinin katılımıyla doğal yaşama duyarlılık kazandırma amacıyla “Işıldayan Eller ve Minik Ellerle Bahçemiz Şenleniyor” adlı proje hayata geçirildi.

Atalarımızın "Ağaç yaşken eğilir" sözünden hareketle çocuklarımızı doğayla barışık, hayata aktif katılan bilinçli ve üretken bireyler olarak yetiştirmek amacıyla Halk Eğitimi Merkezi bahçesinde, çiçek ve tarım ürünlerinin nasıl yetiştirileceği; yaparak, yaşayarak öğretilmeye başlandı.

Habere Yorum Yazın

Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Güvenlik Kodu = 4269
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle WEB SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:54.81.210.99)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
Etiketler :
1. Vatandaşlarımıza Devletin Şefkat Elini Uzatalım
2. İmam Hatip Liselerinin Kuruluşunun 66. Yıl Dönümü Kutlandı
3. Keçe Aksesuarları Yapımı Kursunun Kurs Sonu Sınavı Yapıldı
4. Burun Yağı Şifa Saçıyor
5. Ahmet Yesevi Tiyatro Sahnesinde
6. Telefon Dolandırıcıları Suçüstü Yakalandı
6. Bu işin içinde vefa da var veda da var
7. Başkan Uğur’dan Bandırma Çıkarması
8. Muhtarlarımız Demokrasinin Temel Taşıdır
Copyright ©2015 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Gazeteyenisöz internet sitesinde yayınlanan haber, yazı, resim ve fotoğrafların FSEK ve Basın Kanunu'ndan kaynaklanan her türlü hakları Sembol Ajans'a aittir. İzin alınmaksızın, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Balıkesir Web Tasarımı      Sanal Sunucu Hizmeti