Logo
Balıkesir'in En Çok Takip Edilen Haber Portalı

Syalliler Buğday Çimini Araştırdı

Giriş Tarihi : 18-5-2017
Syalliler Buğday Çimini Araştırdı

Balıkesir Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi’nde TÜBİTAK 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na katılan 11. sınıf öğrencileri, buğday çiminin kansere olan etkisini araştırdı.

Öğrenciler Hediye Nuran Özben, Ece Eren ve Taner Gergül, "Buğday Yetiştiriciliği ve Faydalarının Araştırılması Projesi" ile araştırma yaptı. Özben yaptığı açıklamada, anti kanserojen olan "leather" maddesini araştırdıklarını ve bu maddenin en çok buğday çiminde olduğunu söyledi. Eren ise proje kapsamında ev, balkon ve serada buğday çimi yetiştirdiklerini, deney sonucunda ev ortamındaki buğday çiminin daha hızlı büyüdüğünü belirtti.

“LEATHER DÜNYANIN EN GÜÇLÜ ANTİ KANSEROJEN MADDESİ”

Buğday çimlerini yetiştirmenin 8 haftalarını aldığını ifade eden Eren, şunları kaydetti:

"Deneyin sonucunda en erken yetişen buğday çimi ev ortamında oldu. Ancak çabuk soldu. Balkonda yetişen geç yetişti ancak ömrü daha uzun oldu. Seradaki ise yetişmesiyle kuruması aynı sürede oldu. Aynı zamanda leather maddesi, yaban mersini, baklagiller, ahududu ve böğürtlen de bulunuyor. Dünyanın en güçlü anti kanserojen maddesidir ve aynı zamanda antioksidan bir yapıya sahip. Kanser hücrelerini öldüren bir özelliği var. Buğday çimi aynı zamanda güneş yanıklarına iyi gelir ve zayıflatır."

Gergül de yetiştirdikleri buğday çimlerini üst kısımdan 8 veya 10 santim kestiklerini ve bunu blender yardımıyla şıraya çevirdiklerini aktardı.

Buğday çiminin bu şekilde direkt tüketilebildiğini dile getiren Gergül, "Buğday çiminin uç kısımlarını yemeğe veya salataya katabiliriz. Yani basit bir şekilde kanserden korunabiliriz." diye konuştu.

(AA)

Habere Yorum Yazın

Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Güvenlik Kodu = 8362
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle WEB SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:54.81.210.99)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
Etiketler :
1. Vatandaşlarımıza Devletin Şefkat Elini Uzatalım
2. İmam Hatip Liselerinin Kuruluşunun 66. Yıl Dönümü Kutlandı
3. Keçe Aksesuarları Yapımı Kursunun Kurs Sonu Sınavı Yapıldı
4. Burun Yağı Şifa Saçıyor
5. Ahmet Yesevi Tiyatro Sahnesinde
6. Telefon Dolandırıcıları Suçüstü Yakalandı
6. Bu işin içinde vefa da var veda da var
7. Başkan Uğur’dan Bandırma Çıkarması
8. Muhtarlarımız Demokrasinin Temel Taşıdır
Copyright ©2015 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Gazeteyenisöz internet sitesinde yayınlanan haber, yazı, resim ve fotoğrafların FSEK ve Basın Kanunu'ndan kaynaklanan her türlü hakları Sembol Ajans'a aittir. İzin alınmaksızın, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Balıkesir Web Tasarımı      Sanal Sunucu Hizmeti