Logo
Balıkesir'in En Çok Takip Edilen Haber Portalı

Yatırımlar Hayat Buluyor

Giriş Tarihi : 18-5-2017
Yatırımlar Hayat Buluyor

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından IPARD-2 1. Çağrı Dönemi Sözleşme Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda sözleşme imzalamaya hak kazanan 22 kişiye belgeleri teslim edildi.

Toplantıda konuşan TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu)  Balıkesir İl Koordinatörü Mehmet Zahid Döğdü, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun, Avrupa Birliği'nin aday ve potansiyel aday ülkeler için oluşturduğu Katılım Öncesi Yardım Aracı kapsamında yatırımcılara farklı sektörlerde hibe sağladığını söyledi.Kırsaldan kente göçün engellenmesi, genç girişimcilerin ve kadınların çalışma hayatında desteklenmesi hedefinin doğrultusunda 1383 kişiye istihdam sağlandığını ifade eden Döğdü, "IPARD II Programı birinci başvuru çağrı ilanına 18 Aralık 2015 tarihinde çıkılmıştır. Programın birinci uygulama döneminde edinilen tecrübeler ve ilçe, mahalle toplantıları ile yapılan bilgilendirmelerin de bir sonucu olarak, il koordinatörlüğümüze birinci çağrı döneminde 154 proje başvurusunda bulunulmuştur  ve ilimiz, sunulan projelerin toplam yatırım tutarlarına bakıldığında, programın uygulanmakta olduğu 42 il içerisinde 11.sırada yer almıştır. Kabul Edilen projelerden 22 adedi sözleşme imzalamaya hak kazanmıştır."dedi.

 

TOPLAM YATIRIM

TUTARI: 26.3 MİLYON TL

 

TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu)  Balıkesir İl Koordinatörü Mehmet Zahid Döğdü, sözleşme imzalamayan hak kazana projeler hakkında da açıklamalarda bulundu: "1'i et üreten tarımsal işletme, 1'i süt üreten tarımsal işletme, 4'ü broyler işletmesi 1'i kırmızı et işletme tesisi, 1'i süt işletme tesisi, 2'i zeytinyağı işletmesi, 3'ü yenilenebilir enerji tesisi, 2'si tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği 4'ü arıcılık projesidir. Sözleşme imzalamaya hak kazanan projelerimizin toplam yatırım tutarı yaklaşık 26.3 milyon TL'dir. Yeni yatırımlarımız Bigadiç, Gönen, Altıeylül, Karesi, İvrindi, Susurluk, Havran, Edremit, Burhaniye, Bandırma, Savaştepe ilçelerimizde gerçekleştirilecektir. Sözleşmede yer alan hususlar doğrultusunda ve sözleşmede belirlenmiş faaliyet dönemleri içerisinde yatırımlarını tamamlamaları, ödeme talep paketlerinin tam ve doğru bir şekilde teslim etmelerini müteakip ödemeler il koordinatörlüğümüz incelemelerinden sonra yapılacaktır."şeklinde konuştu.

TKDK İl Koordinatörü Mehmet Zahid Döğdü'den  sonra konuşan Vali Ersin Yazıcı, bugün Balıkesir'de Kırsal Kalkınma ve Destekleme Kurulu'nun çağrılarına uyarak sözleşme yapmaya hak kazanan firmalarla sözleşme imzalamak ve IPARD 2 tanıtım toplantısını yapmak için bir aradayız dedi.

 

YATIRIMLAR BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Özellikle tarımın hızlı bir şekilde gelişmesi ve Balıkesir ekonomisinde önemli bir yer tutması bakımından bu yatırımların büyük önem taşıdığını söyleyen Vali Yazıcı, " Hak kazanan 22 işletme sahibini tebrik ediyorum, arzu ederdik ki bu sayımız biraz daha fazla olsun. Balıkesir Türkiye'yi doyuran il. Bu artık tüm Türkiye'de konuşulur hale geldi. Biz de şehir olarak Balıkesir olarak yakışanı yapmak ve bu ünvanı gerçekten hak etmek adına çalışmalarımızı hep birlikte çiftçilerimizle iş adamlarımızla yürütüyoruz. Devlet olarak tarımla ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız başta olmak üzere birçok Bakanlığımızın veya kurumlarımızın tarım ve hayvancılığa sunduğu ciddi destekler var. Biz bunları buradaki kurumlar vasıtasıyla TKDK ile Gıda,Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğü ile diğer kurumlarla sizlere sunma gayretindeyiz. Ama şu gerçeğin altını çizmek isterim ki özellikle tarımsal üretimlerde dünyanın Avrupa'nın oluşturduğu bir standart var. Eğer biz Türkiye'nin bu konuda önde giden illerinden biri isek bunda şüphemiz yok. Balıkesir Türkiye'nin tarımsal ve hayvansal üretiminde ilk üçte. Bu ilk üçte olmanın getirdiği sorumluluklar var. Bununla gurur duyuyoruz.Türkiye'nin en kaliteli sütü bu şehirde üretiliyor. Bundan asla geriye dönmememiz gerekiyor.  Belli bir bölgenin süt üretimiyle kısıtlı kalmaması gerekiyor. Balıkesir Türkiye'yi doyuran il olarak en kalitelisini üretmekle mükellef. "dedi.

 

İLK HEDEF KALİTE

Yapılacak yatırımlarla ilimiz için önemli olan tarım, hayvancılık ve turizm sektörüne katkı sağlanacak kırsal kesimde yaşayan halkımızın refah seviyesinin yükseltileceğini ifade eden Vali Yazıcı, " Başta bu 22 işletme olmak üzere bu alanda çalışan herkesin öncelikle  ilk hedefinin kalite olduğunu hatırlatmak istiyorum. Güzel bir şey yapıyoruz, güzel şeyler üretiyoruz. Üretmeye de devam edeceğiz. Devletimiz  bu destekleri artırmaya devam edecek. Balıkesir madencilikten, tarım, hayvancılığa ve turizme kadar her alanda olan bir şehir. biz Türkiye'yi doyuran il ifadesini güçlendirmek adına özellikle tarımsal ve hayvansal üretimlerimizi bu alanla ilgili bütün sektörlerdeki üretimlerimizi artırarak ülke ekonomisine katkı sunmamız gerekiyor. Emeği bulunan bütün kurumları ve çalışanları özellikle de bunu hak eden çiftçilerimizi üreticilerimizi iş adamlarımızı tebrik ediyorum."dedi.

 

22 PROJE SAHİBİNE SÖZLEŞMELERİ TESLİM EDİLDİ

Konuşmaların ardından proje imzalamaya hak kazanan 22 proje sahibine sözleşmeleri teslim edildi. Törenin ardından sözleşme imzalamaya hak kazananlara, uzman ekiplerce bilgilendirmede bulunuldu.

Habere Yorum Yazın

Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Güvenlik Kodu = 4179
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle WEB SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:54.224.13.210)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
Etiketler :
1. Türkiye 2 Metre Radyo Kontrollü Planör Şampiyonası Bandırma’da Yapıldı
2. Eğitim Projesi İçin Zirve Yaptılar
3. Prof. Dr. Aktay Termal Tesiste İncelemede Bulundu
4. Ptt’den Vali Yazıcı’ya Ziyaret
5. Ptt’den 177. Yıl Hediyesi
6. Kayalıklardan Düşen Genç 12 Saat Sonra Kurtarıldı
6. Yerel Basın Destek Bekliyor
7. Vali Yazıcı Ayvalık’ta İncelemelerde Bulundu
8. Bu işin içinde vefa da var veda da var
Copyright ©2015 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Gazeteyenisöz internet sitesinde yayınlanan haber, yazı, resim ve fotoğrafların FSEK ve Basın Kanunu'ndan kaynaklanan her türlü hakları Sembol Ajans'a aittir. İzin alınmaksızın, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Balıkesir Web Tasarımı      Sanal Sunucu Hizmeti