Logo
Balıkesir'in En Çok Takip Edilen Haber Portalı

Müzeler Günü Kutlanıyor

Giriş Tarihi : 19-5-2017
Müzeler Günü Kutlanıyor

Kuva-yi Milliye Müze Müdürü Funda Ünal her yıl 14 Mayıs gününde kutlanan Müzeler Günü nedeniyle Balıkesir’de bulunan müzeler hakkında bilgiler verdi.

Her yıl 14 Mayıs gününde kutlanan Müzeler Günü nedeniyle Türkiye’de ve Balıkesir’ bulunan müzeler hakkında bilgiler veren Kuva-yi Milliye Müze Müdürü Funda Ünal “Dünya kültür mirasının korunması ve müzeciliğin tanıtılması amacıyla Milletlerarası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından tüm dünyada her yıl 18 Mayıs günü kutlanan “Müzeler Günü” etkinlikleri çerçevesinde, ülkemizde de 1982 yılından itibaren Bakanlığımızca her yıl 18/24 Mayıs tarihleri arasında “Müzeler Haftası” kutlamaları gerçekleştirilmiştir. Ancak uluslararası düzeyde tüm dünya ile uyumlu bir kutlama birliğinin sağlanması amacıyla Bakanlığımızca 2011 yılından itibaren bu etkinliğin “18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü” şeklinde kutlanması kararlaştırılmıştır. Bugün itibariyle Bakanlığımıza bağlı 198 müze, 125 türbe, 138 ören yeri ve yine Bakanlığımız denetiminde faaliyet gösteren 231 özel müze bulunmaktadır ”dedi.


MÜZE HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Kuva-yi Milliye Müzesi’nin tarihçesi hakkında açıklama yapan Müze Müdürü Funda Ünal Anafartalar Caddesi üzerinde bulunan müze binasının 1840 yılında Karesi Sancağı Defterdarı Giritizade Mehmet Paşa’nın konağı olarak yaptırıldığını belirterek “ 1947-1988 yılları arasında belediye hizmet binası olarak kullanılan bina 1988 yılında müze olarak kullanılmak üzere Kültür Bakanlığı’na devredilmiş ve restore edilerek 6 Eylül 1996 yılında Balıkesir Kuvayi Milliye Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Müzemiz iki katlıdır. Giriş katı Atatürk Odası ve Kuvayi Milliye salonlarından oluşmaktadır. İkinci katta ise koridorda Balıkesir kültürünü yansıtan etnografik eserler, iç odalarda ise Balıkesir merkez ve ilçelerinde yapılan Antandros, Adramytteion gibi antik şehirlerde yapılan bilimsel kazı ve araştırmalar sonucunda ele geçen arkeolojik eserler ile kronolojik olarak düzenlenmiş sikkeler sergilenmektedir. Müzede 2016 yıl sonu itibariyle sikke, arkeolojik ve etnografik eser olmak üzere toplam 7362 adet envanterlik, yaklaşık 20 bin adet etütlük eser bulunmaktadır. Müdürlüğümüz bünyesinde arkeolog, müze araştırmacısı, memur, bekçi, koruma ve özel güvenlik, vb. olmak üzere toplam 30 personel görev yapmaktadır. Kuvayi Milliye Müzemiz haftanın her günü 8.30- 17.30 saatleri arasında ziyarete açıktır. Ayvalık ilçesinde bulunan ve Müdürlüğümüze bağlı birim olarak hizmete açık olan Taksiyarhis Anıt Müzesi, Pazartesi hariç diğer günler 09.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir” şeklinde konuştu.Müzeler Günü nedeniyle Kuva-yi Milliye Müzesi gün boyu kapılarını ziyaretçilerine ücretsiz açtı.

(İHA) 

Habere Yorum Yazın

Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Güvenlik Kodu = 2242
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle WEB SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:54.81.210.99)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
Etiketler :
1. Vatandaşlarımıza Devletin Şefkat Elini Uzatalım
2. İmam Hatip Liselerinin Kuruluşunun 66. Yıl Dönümü Kutlandı
3. Keçe Aksesuarları Yapımı Kursunun Kurs Sonu Sınavı Yapıldı
4. Burun Yağı Şifa Saçıyor
5. Ahmet Yesevi Tiyatro Sahnesinde
6. Telefon Dolandırıcıları Suçüstü Yakalandı
6. Bu işin içinde vefa da var veda da var
7. Başkan Uğur’dan Bandırma Çıkarması
8. Muhtarlarımız Demokrasinin Temel Taşıdır
Copyright ©2015 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Gazeteyenisöz internet sitesinde yayınlanan haber, yazı, resim ve fotoğrafların FSEK ve Basın Kanunu'ndan kaynaklanan her türlü hakları Sembol Ajans'a aittir. İzin alınmaksızın, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Balıkesir Web Tasarımı      Sanal Sunucu Hizmeti