Logo
Balıkesir'in En Çok Takip Edilen Haber Portalı

15 Temmuz Destanı Yeniden Sahnelendi

Giriş Tarihi : 14-7-2017
15 Temmuz Destanı Yeniden Sahnelendi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “15 Temmuz Kahramanları ve Şehitleri” temalı; tiyatro, şiir ve resim yarışmasında birinci olan eserler yeniden Balıkesirlilerle buluştu

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “15 Temmuz Kahramanları ve Şehitleri” temalı tiyatro, şiir ve resim yarışmasında birinci olan eserler yeniden Balıkesirlilerle buluştu. Etkinlikte Mehmet Bolluk Anadolu Lisesi öğrencilerinin “Gecenin Yıldızları” adlı tiyatro oyunu büyük alkış aldı. Salih Tozan Kültür Merkezi’nde düzenlenen program, Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız’ın konuşması ile başladı. Yıldız, konuşma öncesi kendisinin de aralarında bulunduğu ekip tarafından terör Şehidi Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk’ün hayatının konu edildiği video gösterisini sundu. Yıldız, daha sonra günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

 

O GECE MİLLETİMİZ SAYISIZ DESTAN YAZDI

 

Yıldız’ın ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

 

15 Temmuz’un milletine inanmış bir lider ile liderine inanmış bir milletin yazdığı bir destan olduğunu söyleyen Başkan Uğur “Türk Milleti’nin feraseti ve liderinin cesareti ile 15 Temmuz günü hainlerin tuzakları yerle bir olmuştur. Ölümü öldürerek, şahadet şerbetini kutsal kabul eden bu aziz millet, 15 Temmuz akşamı liderinin çağrısına sessiz kalmayarak demokrasiye, milli birlik ve beraberliğe sahip çıkmıştır. 15 Temmuz güçlü bir liderin çağrısı ile güçlü bir milletin dirilişinin gerçekleştiği gündür. O gece milletimiz sayısız destanlar yazarak tarihin altın sayfalarına önemli bir not düşmüştür. Her ne olursa olsun bu aziz millet asla esareti kabul etmeyeceğini dünyaya ilan etmiştir.  Söz konusu vatan olduğunda tarihin bize vermiş olduğu sorumluluğu yerine getirmekten Türk Milleti olarak hiçbir zaman geride durmadık. Dün Çanakkale’de cepheden dönmeyi nasıl düşünmediysek bugün 15 Temmuz’da tankların karşısına dikilmekten, mermilerin karşısında dimdik durmaktan, meydanları boş bırakmaktan asla geri durmadık. Milli iradeyi; hakir gören, millete tepeden bakan, millete kurşun sıkan, meclise bomba atan bu illetler o gece zillete mahkum oldular. Kahraman Türk ordusunun ve devletin kurumlarının içerisine yıllardır sızmaya çalışan hain FETÖ’yü milletimiz bozguna uğratmıştır” diye konuştu.

 

BAŞKAN UĞUR: “TERÖR ÖRGÜTLERİYİLE MÜCADELEMİZ SÜRECEK”

 

Konuşmasında İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’un  “Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın. Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın” dizelerini hatırlatan Başkan Uğur konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

Milli mücadelenin başladığı, Kuva-yi Milliye ateşinin yakılarak Anadolu’nun dirilişini başlatan Balıkesir, mevzu vatan olduğunda ülkemizin her yerinde olduğu gibi bayrağına, ülkesine, Başkomutanına sahip çıkarak meydanları boş bırakmamıştır. Şunun bilinmesini isterim ki. Devletimiz, şehitlerimizin kanını asla yerde bırakmayacaktır. Ülkemizi darbelerle geri kalmışlığa, kaos ortamına mahkum etmek isteyenlere asla müsaade etmeyecektir. Ülkemizde bir daha darbe teşebbüsüne cesaret edilmemesi için hain FETÖ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı mücadeleyi kararlılıkla sürdürecektir. İstiklal ve İstikbal mücadelesi için canını ortaya koyan 15 Temmuz milli irade ve demokrasi zaferi şehitlerimiz ve tüm şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize acil şifalar diliyorum. Allah, ülkemizi ve milletimizi her türlü felaketten, tuzaktan muhafaza eylesin.

 

 

VALİ YAZICI: “TERÖRİST GRUPLARIN TOPRAKLARIMIZDA YEŞERMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

 

Balıkesirlilerin 15 Temmuz darbe teşebbüsü karşısında gereken duyarlılığı göstererek, gece boyunca Valilik önünde toplanıp, devlete destek ve bağlılıklarını en güçlü şekilde ortaya koymalarının da takdir ve şükranla karşılandığını belirten Vali Yazıcı "Ülkemizin birliği, beraberliği ve bütünlüğünü hedef alan bu darbe girişimi Türk demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Halkımızın bir bütün olarak dişini, tırnağına takarak, çok zor şartlarda 15 Temmuz darbe girişimi ile başlayan FETÖ saldırılarına karşı Türkiye'nin dört bir yanında verdiği mücadele, tarihin en anlamlı, kahramanca direnişlerinden biridir.  Ülke tarihimizin en alçak darbe teşebbüslerinden biri olan bu hain eylem; milletimizin, güvenlik güçlerimizin, cesur duruşu yanında, sizin gibi kara gün dostlarımızın desteğiyle boşa çıkarılmıştır. Türk halkı, ister FETÖ olsun ister bir başka terörist grup olsun, bunların topraklarımızda yeşermesine izin vermeyecektir. Allah 15 Temmuz'u bir daha bu millete yaşatmasın." dedi.

 

VALİ YAZICI HERKESİ NÖBETE DAVET ETTİ

 

FETÖ'cü teröristleri kendilerini 1 dolara satan hainler olarak nitelendiren Vali Yazıcı  "15 Temmuz darbe girişimi tarihe düşen kara bir leke. FETÖ ile ilgili bizim mücadelemiz bunların kökü kazınana kadar devam edecek. Bunları bitireceğiz. 15 Temmuz'da yaşadığımız başkaldırı ihanetinden sonra vatandaşlarımızın gösterdiği birlik ve beraberlik, bu fedakârlık her türlü takdirin üstündedir. Balıkesirli hemşerilerime ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Millî İrade Meydanı'nda vatandaşlarımızla birlikte nöbet tutmak bizler için büyük bir onur. 15 Temmuz gecesi sadece vatan sevgimizle çıktığımız Balıkesir sokaklarında halkımızın desteğiyle güvenlik güçlerimiz bu hainleri,  teröristleri bertaraf etti. Bu hain darbe girişiminin başarısızlığa uğraması ülkemizin diğer illerinde olduğu gibi Balıkesir halkının da birlikte duruşu, kararlı tutumu ve demokrasiye sahip çıkma iradesi ile mümkün olmuştur.  Milli irade ve halkımızın bu güzel güç birliği sayesinde bu ülkeyi teslim etmeyeceğiz. Mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. 15 Temmuz Cumartesi akşamı bütün vatandaşlarımızı Milli İrade Meydanı'nda gerçekleştireceğimiz Demokrasi Nöbetine davet ediyoruz. Bizlere milli irade ve demokrasinin hâkim olduğu bir gelecek sağlamak için canlarını feda eden 15 Temmuz milli irade ve demokrasi zaferi şehitleri ve tüm şehitlerimize tekrar Allah'tan rahmet, gazilerimize hayırlı bir ömür diliyorum." şeklinde konuştu.

 

Geceye; Vali Ersin Yazıcı ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Balıkesir AK Parti Milletvekili Sema Kırcı, Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyon Başkanı Fatih Aksoy, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, Altıeylül Kaymakamı Oktay Kaya, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kurmay Albay Taner Büyükgöz, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, İl Müftü Vekili Ramazan Topcan, Siyasi Partiler ve Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ile kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Habere Yorum Yazın

Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Güvenlik Kodu = 4006
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle WEB SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:54.226.41.91)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
Etiketler :
1. ŞEHİDİMİZİ UĞURLADIK
2. BAKAN ÖZHASEKİ BÜYÜKŞEHİR’İ ZİYARET ETTİ
3. BALIKESİR EMİTT’E KATILIYOR
4. BÜYÜKŞEHİR’DEN ŞEHİT VE AFRİN DUYARLILIĞI
5. KAFAOĞLU ÇOCUKLARIN MUTLULUKLARINA ORTAK
6. 4.Karesi Çocuk Tiyatro Oyunları Festivali başladı
6. ANALI BABALI DERSLER BAŞLIYOR
7. BAŞKAN YILMAZ’DAN ÇAT KAPI EV ZİYARETLERİ
8. ARSENİKLİ SU TEPKİSİ
Copyright ©2015 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Gazeteyenisöz internet sitesinde yayınlanan haber, yazı, resim ve fotoğrafların FSEK ve Basın Kanunu'ndan kaynaklanan her türlü hakları Sembol Ajans'a aittir. İzin alınmaksızın, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Balıkesir Web Tasarımı      Sanal Sunucu Hizmeti