Logo
Balıkesir'in En Çok Takip Edilen Haber Portalı

Türkçe Her Yerde, Türk Dünyası Sındırgı’da

Giriş Tarihi : 10-8-2017
Türkçe Her Yerde, Türk Dünyası Sındırgı’da

Balıkesir Üniversitesi ikinci kez Yunus Emre Enstitüsü aracılığı ile farklı ülkelerden gelen öğrencilerini ağırlıyor

Farklı ülkelerden gelen 19 öğrenci Balıkesir Üniversitesi’nde hafta içi öğlene kadar Türkçe eğitimi alıyor. Boş vakitlerde ise üniversite ve yerel yönetimler işbirliği ile öğrencilere Balıkesir’in doğal ve tarihi güzellikleri ile ilçeleri tanıtılıyor. Yunus Emre Enstitüsü ve üniversiteler işbirliği ile Türkiye genelinde; 22 şehir ve 23 üniversitede eğitim gören 57 ülkeden 700 öğrenci bulunuyor. Bunlardan 19’u ise Balıkesir Üniversitesi’nde eğitim görüyor.

Doğal Şehir Sındırgı, 19 Ülkeyi Ağırladı

Kültür gezileri kapsamında termal turizm alanında ve doğal güzellikleri ile son günlerde adından sıkça söz ettiren Sındırgı ziyaret edildi. 19 ayrı ülkeden 19 öğrenci ve Üniversite grubunun oluşturduğu heyet Sındırgı ziyareti gerçekleştirdi. İlçe ziyaretlerine ilk olarak yenilenen Belediye binasından başlayan öğrencilere kısa bir Sındırgı tanıtımı yapıldı. Öğrencileri, Sındırgı Belediye Başkan Vekili Mehmet Yavuz makamında ağırladı. Günün hatırasına küçük birer hediye takdim etti. Öğrenciler Sındırgı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Salih Durak’ın rehberliği eşliğinde ilçedeki tarihi mekânları ve kaplıcaları gezdi. Rehber Murat Can tarafından öğrencilere tarihi mekanlar hakkında detaylı bilgiler verildi. Özellikle Hanımeli ve Osmanlı Çarşısı’nda uzun süre vakit geçiren öğrenciler el sanatlarını ve antik eserleri inceledi. Hatta Sındırgı yöresine ait kına gecelerinde giyilen eski kıyafetleri giyerek kına gecesini bile canlandırdılar. 3000 yıllık tarihi olan Yağcıbedir halılarının hikayesi ise konukları etkiledi.

Sındırgı’yı çok beğendiklerini ve insanlarının çok sıcak kanlı olduğunu ifade eden öğrenciler, Sındırgı’nın yöresel ürünlerinden ve özellikle daha önceden ününü duyduklarını belirttikleri kertilçam kolonyalarından satın aldı. Sokaktaki vatandaşlar ile de sohbet eden öğrenciler, hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi.  Son olarak termal sularda serinleyen heyet eğitimine devam etmek üzere kampüse döndü.

“TÜRKİYE DÜNYANIN HER YERİNDE”

Balıkesir Üniversitesi Türkçe Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Şaziye Durukan Sındırgı Belediyesi’ne karşılamaları ve nezaketinden dolayı teşekkür ederek “Bu program Türkçe yaz okulu adı altında gerçekleştiriliyor. Yunus Emre Enstitüsü ile Balıkesir Üniversitesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Şu anda Türkiye’de 57 ülkeden 700 kişi bulunmaktadır. Bunlar 22 şehre ve 23 üniversiteye dağılmış durumda. Bu öğrencilerin 19 tanesi Balıkesir Üniversitesi tarafından ağırlanıyor. Bu öğrenciler hafta içi sabah öğlene kadar Türkçe eğitimi alıyorlar, öğleden sonra ve hafta sonları da Balıkesir’in çevresini Balıkesir’i tanımak amacıyla kültürel geziler yapıyoruz. Ve böylece ülkemizi en iyi şekilde tanıtmaya çalışıyoruz. Sloganımız da “Türkiye Dünyanın Her Yerinde” sloganıyla her yer yeri geziyoruz. Bu kapsamda belediyelerimiz, yerel yönetimlerimiz, ilçe belediyelerimiz bize çok fazla destek oluyor.  Onların destekleri sayesinde bu gezileri de gerçekleştirmiş oluyoruz. Bugün Sındırgı’dayız. Öğrencilerimiz burada olmaktan gayet mutlu. Bugün yağcıbedir halılarını tanıyoruz, hünerli elleri görüyoruz. Kaplıcalar ise ayrı bir güzelliğe sahip. Öğrencilerimiz çok mutlu oldu. Bizler de mutlu olduk.” dedi.

 

Habere Yorum Yazın

Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Güvenlik Kodu = 3469
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle WEB SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:54.92.197.82)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
Etiketler :
1. BAŞPEHLİVANLAR ŞEHİTLER İÇİN KOL BAĞLIYOR
2. ‘SOSYAL MEDDAHLAR’ KIRDI GEÇİRDİ
3. ROBOTİK AKDENİZ ECZANESİ AÇILDI
4. MEHMETÇİK ZAFERLE DÖNECEK
5. SAĞLIKLI YAŞAM VE EGZERSİZ MERKEZİ AÇILDI
6. AVCILARDAN ZEYTİN DALINA TAM DESTEK
6. TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI YAPAN 19 KİŞİ YAKALANDI
7. TONLARCA SAMAN KÜL OLDU
8. DURSUNBEYLİ ÖĞRENCİLERDEN AFRİN’E SELAM
Copyright ©2015 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Gazeteyenisöz internet sitesinde yayınlanan haber, yazı, resim ve fotoğrafların FSEK ve Basın Kanunu'ndan kaynaklanan her türlü hakları Sembol Ajans'a aittir. İzin alınmaksızın, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Balıkesir Web Tasarımı      Sanal Sunucu Hizmeti