Logo
Balıkesir'in En Çok Takip Edilen Haber Portalı

Balıkesir’in Değerlerini Anlattı

Giriş Tarihi : 12-10-2017
Balıkesir’in Değerlerini Anlattı

Vali Ersin Yazıcı, İdarecinin Sesi adlı derginin Temmuz-Ağustos ayı sayısında Balıkesir’le ilgili röportaj verdi. “Daha Neler İle Başlayan Cümlelerin Şehri Balıkesir” başlığıyla yayınlanan röportajda Vali Yazıcı, Balıkesir’in değerlerini ve zenginliklerini tanıttı.

İdarecinin Sesi: Balıkesir, sanayi üretimi, tarımsal üretimi,doğal kaynakları, turizmi, tarihi ve kültürel varlıkları, yaşam tarzı ve gelenekleri ile ülkemizin ilgi çeken illerinden biri olarak tanınmaktadır. Bu bağlamda ilin sahip olduğu potansiyelin yeterince değerlendirildiğini düşünüyor musunuz? Bu konuya yönelik çalışmalardan söz edebilir misiniz?

YATIRIMCILARIN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

Türkiye gelişmekte olan ekonomisiyle dünya ekonomisinin önemli merkezlerinden biri haline gelmektedir. Global ölçekteki işletmeler, yatırım kararları alırken Türkiye'yi öncelikli olarak değerlendirmekte, Türkiye'nin sahip olduğu coğrafi konum, doğal kaynaklar ve yetişmiş iş gücü gibi unsurlar sayesinde yatırımcılar birçok avantaja sahip olmaktadır.Yetişmiş iş gücü, çok alternatifli kara-hava-deniz ulaşımı, zengin yer altı ve yer üstü kaynakları, sanayi merkezlerine ve metropollere olan yakınlığı ve buna benzer birçok avantajıyla Balıkesir sürdürülebilir yatırımlara ev sahipliği yapmak adına öne çıkmaktadır. Balıkesir; İstanbul, İzmir, Bursa gibi gelişmiş olan illere yakınlığı, gelişmekte olan ulaşım altyapısı, çok alternatifli lojistik imkânları ve genç nüfusu ile sanayi yatırımlarının yeni adresi oluyor. Yatırımlar için uygun arazi varlığı, işletmelere ciddi avantajlar sunan bölgesel teşvik ve destekler, arazi fiyatlarının uygunluğu ve kurumlar arası koordinasyon yatırımlar için Balıkesir’i daha cazip hale getirmektedir. Balıkesir; gelişen kara, demir, deniz ve havayolu ulaşımının yanı sıra, sık kullanılan ulaşım ağlarının üzerinde yer alması ve büyük sanayi merkezlerine yakınlığı ile yatırımcıların dikkatini çekmektedir.

TARIMSAL ÜRETİMİN GELİŞMİŞ OLDUĞU İL

Tarımsal üretimin gelişmiş olduğu Balıkesir, Türkiye'nin önde gelen gıda işletmelerinin ilk tercihi olmuştur. Tarıma dayalı sanayinin ihtiyaç duyduğu birçok tarım ürünü Balıkesir'in verimli ve geniş arazilerinde yetiştirilmektedir. Bu durum, gıda sanayi yatırımlarının Balıkesir'de yoğunlaşması adına önemli bir avantaj sağlamaktadır.

İlde süt ürünleri işleyen 50'nin üzerinde işletme ve et işleyen 26 işletme faaliyet göstermektedir.Kırmızı ve beyaz et işlenmesinde Bandırma ve Susurluk ön plana çıkarken; süt işleme tesisleri Gönen, Susurluk ve Altıeylül'de yoğunlaşmıştır.

Ayrıca ilde tarıma dayalı sanayi, üretilen buğdayın işlendiği un fabrikalarının ve yem bitkilerinin işlendiği yem fabrikalarının yaygınlaşmasıyla birlikte daha da gelişmiştir.

Körfez Bölgesi olarak bilinen Ayvalık, Gömeç, Burhaniye, Havran ve Edremit'te yetiştirilen zeytinlerden elde edilen sofralık zeytin ve zeytinyağı dünya pazarlarına ulaşmaktadır. Coğrafi işaret alınmış Ayvalık zeytinyağı, duyusal ve kimyasal özellikleri ile öne çıkmaktadır. İlde yoğun olarak üretilen meyve ve sebzelerin işlendiği tesisler özellikle Susurluk’ta yoğunlaşmaktadır.Bandırma Limanının dışında da Balıkesir'den karayolu, havayolu ve İzmir Limanı kullanılarak denizyolu ile de dış ticaret yapılmaktadır. Bandırma Limanı,İstanbul'dan sonra Marmara Denizindeki en büyük ikinci liman, Türkiye'nin ise 5. büyük limanıdır. Bandırma'ya ulaşım hem kara yoluyla hem de deniz yoluyla yapılabilmektedir.  Bandırma limanından her gün İstanbul'a ve Tekirdağ'a Ro-Ro seferleri yapılmaktadır. Ayrıca Yenikapı'ya da her gün karşılıklı 3 sefer yapılmakta, hızlı feribot ve deniz otobüsü seferleri bulunmaktadır. Bandırma ekonomik yapısı gözönüne alındığında bölgenin önde gelen sanayi merkezi konumundadır. Sanayi tesisleri İlçe Merkezinde yoğunlaşmıştır. Köylerde ise tarım ekonomik yaşamın temelini oluşturmaktadır. Bu haliyle Balıkesir'in genel görünümünü yansıtan bir örneğidir. İlçenin ekonomisi; tarım, sanayi, ticaret ve turizme dayanmaktadır. Kırsal kesimde bitkisel üretim ağırlıklıdır. Tavukçuluk ve yumurta üretimi Bandırma ve çevresinde yaygın olarak yapılmaktadır. Bununla birlikte atçılık ve sığırcılık konularında bakım, ıslah ve verim çalışmaları yürütülmektedir. Marmara Denizi kıyılarında ve Manyas Gölünde ise balıkçılık faaliyetleri dikkat çekmektedir.

İdarecinin Sesi:Balıkesir İlinin ileriye dönük vizyonu nedir? Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıldönümünde Balıkesir İlini nerede görmek istiyorsunuz? Bununla ilgili bir yol haritanız var mı?

BALIKESİR’İN DEĞERLERİNESAHİP ÇIKIYORUZ

Hemşehrilerimizle birlikte güzel Balıkesir'imizi, daha yaşanabilir bir kent haline getirme hedefine doğru azimle yürüyoruz. İnsanlar sevdikleri şeylere kıymet verirler. Balıkesir'imiz, insanı, doğası, tarihi ve kültürel varlıklarıyla sadece Balıkesirliler için değil dünya için büyük bir değerdir. Ve biz, Balıkesir'i Balıkesir yapan bu değerlere sahip çıkmak ve geliştirmek için görev başındayız.

Her şerden bir hayır doğar. Krizden ekonomi adına çok iyi fırsatlar çıkacak. Temel hedefimiz olan 2023 hedeflerine ulaşmak için daha çok çalışacağız. Milletin iradesinden başka irade tanımıyoruz.  Bundan sonra bizler daha çok çalışıp üreterek ekonomimizi büyütmeye devam edeceğiz. OSB'lerin kapasitelerini arttırmak ve altyapılarını geliştirmek için Balıkesir’de sanayicilerimiz ile birlikte yoğun bir çaba sarf ediyoruz.

Türkiye'yi Doyuran İl vasfını hakkıyla edinmiş olan Balıkesir'in bu bayrağı daha ileri taşımak için yenilikçi üretim teknikleri kullanarak dış ticarete ağırlık vermektedir. Ülkemizin  2023 yılında 500 milyar dolar ihracat ve dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer alma hedefleri doğrultusunda bünyesinde bulunan şirketlerin rekabet gücünü arttırmayı amaçlayan Balıkesir OSB kendi payına düşeni yapmak için kolları sıvadı.

Sevinçle, gururla ifade etmek istiyoruz ki, Türkiye artık zincirlerini kırmış ve darbelerle ilgili makûs talihini yenmiş, mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir. Şimdi bizlere düşen görev bu ülkeyi ekonomik olarak mamur etmek ve ülkemizi dünyanın önde gelen ülkeleri arasına sokmaktır.  Cumhuriyetimizin kurucu iradesinin hedef olarak gösterdiği çağdaş uygarlık seviyesine ulaşabilmek için üretimin, ticaretin ve bunlarla birlikte sosyal hayatın sürmesinden başka yolumuz yoktur. Şimdi çok daha güçlü, birbirimize daha fazla sarılmak, birbirimizi daha fazla sevmek zorundayız. Çünkü bizi biz yapan, bizi ayakta tutan, bizi millet yapan unsur budur. Ülkeyi kaosa sürüklemek isteyenlerin tuzağına düşmeyeceğiz. Sanayicilerimizin de daha fazla çalışma, üretme, istihdam sağlama zamanıdır. Allah, ülkemize ve milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın

Habere Yorum Yazın

Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Güvenlik Kodu = 7092
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle WEB SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:23.22.240.119)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
Etiketler :
1. EDREMİT’TEKİ AİLE DRAMI YÜREK BURKUYOR
2. BALIKESİR ŞEHİDİNE AĞLIYOR
3. BALIKESİRLİ GENÇ O SES’TE DEVAM EDİYOR
4. DİYARBAKIR’A TAKVİYE F-16’LAR GÖNDERİLDİ
5. HARÇLIKLARI İLE ENGELLİ SANDALYESİ ALDILAR
6. TCDD’DEN UYARI
6. ARSENİKLİ SU TEPKİSİ
7. ENERJİ KAYNAKLARINI EĞLENEREK ÖĞRENİYORLAR
8. EN YÜKSEK DASK TALEBİ BALIKESİR’DEN
Copyright ©2015 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Gazeteyenisöz internet sitesinde yayınlanan haber, yazı, resim ve fotoğrafların FSEK ve Basın Kanunu'ndan kaynaklanan her türlü hakları Sembol Ajans'a aittir. İzin alınmaksızın, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Balıkesir Web Tasarımı      Sanal Sunucu Hizmeti