Logo
Balıkesir'in En Çok Takip Edilen Haber Portalı

Keçe Aksesuarları Yapımı Kursunun Kurs Sonu Sınavı Yapıldı

Giriş Tarihi : 20-10-2017
Keçe Aksesuarları Yapımı Kursunun Kurs Sonu Sınavı Yapıldı

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün düzenlediği Türk Süsleme Sanatları ve Geleneksel El Sanatları kurslarından biri olan Keçe Aksesuarları Yapımı Kursu’nu tamamlayan 16 kursiyer usta öğretici belgesini almaya hak kazandı.

İl KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ’nün yetki ve sorumluluğunda sürdürülen Türk Süsleme Sanatları ve Geleneksel El Sanatları kurslarından biri olan “Keçe Aksesuarları Yapımı Kursu”nun Kurs Sonu Sınavı İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı Başkanlığında, Kurs Yöneticisi Müdür Yardımcısı Abdullah Poyrazlı, Karesi İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Canseven, Kurs Sorumlusu Numan Özel ile Kurs Eğiticisi Hülya Görmezoğlu tarafından Balıkesir Halk Müziği Derneği’nde yapıldı. Kursu bitiren ve sınavda başarılı olan 16 kursiyer Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Usta Öğretici Belgesi almaya hak kazandı.  “Geleneksel Türk Süsleme Sanatları” alanında yapılan eserleri tanıtarak aslına uygun olarak öğretip, yeni elemanlar ve ustalar yetiştirerek gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak amacıyla düzenlenen “Keçe Aksesuarları Yapımı Kursu” tamamlanarak kurs sonu sınavları yapıldı. Balıkesir Halk Müziği Derneği Başkanı M. Yaşar Öcal da kursun açılmasında yer tahsisinde bulunarak katkı sağlamıştır. Balıkesir’in kültürel bir değeri olan Geleneksel Keçe Aksesuarları Yapımı Kursu’nda Tepme Keçe teknikleri ile koyunun sırtındaki yün maharetli kursiyerlerin elinde zeytinyağlı sabun ve ılık su ile doku haline getirilmiş şapka, şal, halı, ceket, yelek, abajur, çizme, patik gibi 75 çeşit ürün yapılarak Balıkesir’e kazandırılmıştır.

Habere Yorum Yazın

Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Güvenlik Kodu = 8889
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle WEB SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:54.226.41.91)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
Etiketler :
1. ŞEHİDİMİZİ UĞURLADIK
2. BAKAN ÖZHASEKİ BÜYÜKŞEHİR’İ ZİYARET ETTİ
3. BALIKESİR EMİTT’E KATILIYOR
4. BÜYÜKŞEHİR’DEN ŞEHİT VE AFRİN DUYARLILIĞI
5. KAFAOĞLU ÇOCUKLARIN MUTLULUKLARINA ORTAK
6. 4.Karesi Çocuk Tiyatro Oyunları Festivali başladı
6. ANALI BABALI DERSLER BAŞLIYOR
7. BAŞKAN YILMAZ’DAN ÇAT KAPI EV ZİYARETLERİ
8. ARSENİKLİ SU TEPKİSİ
Copyright ©2015 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Gazeteyenisöz internet sitesinde yayınlanan haber, yazı, resim ve fotoğrafların FSEK ve Basın Kanunu'ndan kaynaklanan her türlü hakları Sembol Ajans'a aittir. İzin alınmaksızın, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Balıkesir Web Tasarımı      Sanal Sunucu Hizmeti