Logo
Balıkesir'in En Çok Takip Edilen Haber Portalı

Sındırgı Bengi’yi Benimsedi

Giriş Tarihi : 6-12-2017
Sındırgı Bengi’yi Benimsedi

Vali Ersin Yazıcı, BENGİ Projesi kapsamında Sındırgı’da "Can Veren Pervaneler" isimli söyleşiye, ardından da “Anneler Kitap Okuyor" etkinliğine katıldı. Vali Yazıcı, son olarak, Sındırgı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileriyle kitap okuma saatinde buluştu.

Sevdalısı olduğu Divan edebiyatını, Türkçe'yi yaptığı sohbetlerle gençlerle ve öğretmenlerle paylaşmayı bir hayat tarzı olarak benimseyen yazar Hayati İnanç, Sındırgı'da düzenlenen programda "Can Veren Pervaneler" başlığı altında konuşma yaptı. "Can Veren Pervaneler" isimli keyifli söyleşiye; Vali Ersin Yazıcı, Sındırgı Kaymakamı Ercan Ateş, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ile öğretmenler katıldı.

Sındırgı Kaymakamlığı ve Sındırgı Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği etkinlikte İnanç, hayranlık duyduğu divan edebiyatı şairlerini sıralarken; Fatih Sultan Mehmet Han, Nabi ve Şeyh Galip Merhum'un yazdığı şiirlerden örnekler okudu. Kırk yıla yakın bir zamandır Divan Edebiyatı ile ilgilendiğini söyleyen Hayati İnanç, şiir yazmak ve okumak üzerine anlatımlarda bulunarak "Şiirde mana için ısrar etmek bülbülü eti için kesmeye benzer. Kalp manevi bir kuvvettir. Sevilmeden sevgi olmaz." dedi.

“HER OKUDUĞUMDA VAY BE DİYORUM”

Divan edebiyatının en güzel örneklerini hem okuyan hem de içindeki mesajları aktaran İnanç, Şair Nabi'ye olan hayranlığını şu şekilde ifade etti:

"Nabi, ayaklı bir üniversite gibiydi. Yanında kısa süre bile olsa bulunanlar Divan şiirinde söz sahibi kabul edilirdi. 304 yıl önce vefat etti. Ben de 35-40 yıldır Nabi'nin divanıyla ilgileniyorum. Nabi'nin eserlerini her okuduğumda, mutlaka bana 'vay be' dedirtecek bir detayla karşılaşıyorum." dedi.

“ŞİİR OLMADAN İNSAN YAŞAYAMAZ”

Şiir ve medeniyet ilişkisinden bahseden İnanç "Şiir olmadan insan yaşayamaz. Bana şiirin öğrettiği iki özellik oldu. Birincisi kalbi, ikincisi ise aklı terbiye etmesidir. Bizler köklü bir medeniyetin mirasçılarıyız. Osmanlı medeniyetinin şiir ve dil eksenli gelişme ve güzelliklerini saymakla bitiremeyiz. Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman'ın yanı sıra Baki, Nabi gibi şairlerin divanlarını anlayarak okumak gerekir. Onların hayata, şiire ve aşka yaklaşımlarını anlamak için, yanlış anlamamak adına kelimelerin anlamlarını bilmek gerekir". dedi.

Anne ve babaların çocuklarını iyi yetiştirmeleri gerektiğini aktaran İnanç, iyi bir gelecek için iyi nesillerin yetişmesi gerektiğini söyledi.

“İNSAN ANDIĞINI SEVER, SEVDİĞİNİ ANAR”

Hayati İnanç, Osmanlı sultanları içerisinde en güzel divanlardan birinin, Kanuni Sultan Süleyman'ın torunu ve 2. Selim'in oğlu Sultan 3. Murat'a ait olduğunu belirterek,. 3. Murat divanında  “Dil sıklıkla neyi anarsa kalbin ve aklın oraya bağlanır ve onun esiri olur. Çünkü dil sivridir ve insan andığını sever, sevdiğini anar.” dedi.

6 asır boyunca dünyada süper güç olan Osmanlı Devleti'nin başarılı devlet adamları, padişahlarından, büyük alimlerden örnekler veren Av. Hayati İnanç, Sofu Baba Hazretleri'nin Hacı Bayram Veli Hazretleri'ni yetiştirdiğini, Hacı Bayram Veli'nin ise Akşemseddin Hazretleri'ni yetiştirdiğini malum Akşemseddin'in de İstanbul'u feth eden Fatih Sultan Mehmet'i yetiştirdiğini anımsattı.

 “ANNESİ KİTAP OKUYAN ÇOCUKLAR BUNU ÖRNEK ALACAK”

Söyleşinin ardından Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) Projesi kapsamında "Anneler Kitap Okuyor" etkinliği düzenlendi.

Düzenlenen etkinliğe; Vali Ersin Yazıcı, Sındırgı Kaymakamı Ercan Ateş, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ve anneler katıldı.

KİTAPLAR KANATLANIYOR, GELECEĞİMİZ AYDINLANIYOR

Vali Ersin Yazıcı BENGİ Projesi kapsamında Sındırgı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etti.

Ziyarette ilk olarak; Vali Ersin Yazıcı, Sındırgı Kaymakamı Ercan Ateş, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız öğrencilerle birlikte kitap okuma saatine katıldılar. Daha sonra öğrencilerle sohbet eden Vali Yazıcı, çocukluk yıllarından öğrencilik yıllarına; günlük hayatından Valilik görevine kadar birçok konuda görüş ve düşüncelerini anlattı.

Habere Yorum Yazın

Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Güvenlik Kodu = 5209
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle WEB SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:54.92.197.82)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
Etiketler :
1. BAŞPEHLİVANLAR ŞEHİTLER İÇİN KOL BAĞLIYOR
2. ‘SOSYAL MEDDAHLAR’ KIRDI GEÇİRDİ
3. ROBOTİK AKDENİZ ECZANESİ AÇILDI
4. MEHMETÇİK ZAFERLE DÖNECEK
5. SAĞLIKLI YAŞAM VE EGZERSİZ MERKEZİ AÇILDI
6. AVCILARDAN ZEYTİN DALINA TAM DESTEK
6. TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI YAPAN 19 KİŞİ YAKALANDI
7. TONLARCA SAMAN KÜL OLDU
8. DURSUNBEYLİ ÖĞRENCİLERDEN AFRİN’E SELAM
Copyright ©2015 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Gazeteyenisöz internet sitesinde yayınlanan haber, yazı, resim ve fotoğrafların FSEK ve Basın Kanunu'ndan kaynaklanan her türlü hakları Sembol Ajans'a aittir. İzin alınmaksızın, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Balıkesir Web Tasarımı      Sanal Sunucu Hizmeti