Logo
Balıkesir'in En Çok Takip Edilen Haber Portalı

SOKAK HAYVANLARI İÇİN ’MAMAMATİK’

Giriş Tarihi : 11-2-2018
SOKAK HAYVANLARI İÇİN ’MAMAMATİK’

Ayvalık’ta, bir grup öğrenci yaptıkları basit bir sistemle sokak hayvanlarına şefkatli ellerini uzattı

Özel Ayvalık Lisesi’nin Sosyal Yardımlaşma Kulübü öğrencilerinin basit bir plastik boruyla yaptıkları ve ‘Mamamatik’ adını verdikleri sistem görenlerin takdirini topluyor. Okulun Biyoloji Öğretmeni Nuray Kotan’ın öncülüğünde hazırlanan projede duvara monte edilen plastik su borusunun içine konulan mamalara sokak hayvanlarının kısa sürede alıştıkları ve karınlarını doyurdukları gözleniyor. 'Mamamatik' Projesi’nin Ayvalık geneline yayılması amaçlanıyor.

Biyoloji Öğretmeni Nuray Kotan "Biz Sosyal Yardımlaşma Kulübümüzün öğrencileriyle birlikte, sokak hayvanlarına yönelik birkaç proje düşündük. Yaptığımız çalışmalar sonrasında ‘Mamamatik’ adını verdiğimiz bu projeyi geliştirdik. Bu sistemin bir benzerini sosyal medyada görmüştüm. Çok hoşuma gitmişti. Bunu da öğrencilerimle paylaştım. Biz, sosyal medyadan gördüğümüz o sistemi daha da geliştirerek, bu hale getirdik." dedi.

Okulun 9. sınıf öğrencisi Cansu Dinç de "Vatandaşlarımızın sokak hayvanlarına yeterince yiyecek vermemeleri sonucunda böylesi bir projeyi hayata geçirerek ‘Mamamatik’ adını verdiğimiz bu sistemi geliştirdik. Üstten attığımız mamalar, alt kısımdaki haznenin eğimli olması sebebiyle yere dökülmüyor ve böylelikle de hayvanlar rahatlıkla bu mamaları tüketebiliyorlar." dedi.

“YAŞAMAK ONLARIN DA HAKKI”

Öğrencilerden Dünya Onbulak ise asıl amaçlarının sokak hayvanlarının aç kalmaması olduğunu vurgulayarak "Maalesef günümüzde çoğu insan sokak hayvanlarına karşı duyarlı değil. Hatta duyarlı olmamak için elinden geleni yapıyorlar. Bu yavrucakları beslemek ve onlara su vermek, onların yaşamalarını sağlamak istiyoruz. Onlar da güncel hayatta bizlerle birlikte yaşıyor. Yaşamak onların da hakkı." diye konuştu.

Öte yandan Özel Ayvalık Lisesi idaresinin de öğrencilerinin geliştirdiği mamamatikleri Ayvalık genelinde birçok noktaya konularak, öğrencilerin duyarlılığının toplumsal farkındalık adına yaygınlaştırılmasına öncülük yapacağı öğrenildi. İHA

Habere Yorum Yazın

Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Güvenlik Kodu = 4856
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle WEB SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:54.92.197.82)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
Etiketler :
1. BAŞPEHLİVANLAR ŞEHİTLER İÇİN KOL BAĞLIYOR
2. ‘SOSYAL MEDDAHLAR’ KIRDI GEÇİRDİ
3. ROBOTİK AKDENİZ ECZANESİ AÇILDI
4. MEHMETÇİK ZAFERLE DÖNECEK
5. SAĞLIKLI YAŞAM VE EGZERSİZ MERKEZİ AÇILDI
6. AVCILARDAN ZEYTİN DALINA TAM DESTEK
6. TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI YAPAN 19 KİŞİ YAKALANDI
7. TONLARCA SAMAN KÜL OLDU
8. DURSUNBEYLİ ÖĞRENCİLERDEN AFRİN’E SELAM
Copyright ©2015 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Gazeteyenisöz internet sitesinde yayınlanan haber, yazı, resim ve fotoğrafların FSEK ve Basın Kanunu'ndan kaynaklanan her türlü hakları Sembol Ajans'a aittir. İzin alınmaksızın, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Balıkesir Web Tasarımı      Sanal Sunucu Hizmeti