Genç işadamı Eyüp Afacan’ın bir yıl önce kurduğu Balıkesir Afacan İnşaat ve İnşaat Malzemeleri Sanayi Ltd. Şt, Gümüşçeşme Mahallesi Kepsut Caddesi No: 165 adresinde hizmet veriyor. İnşaat malzemeleriyle ilgili her türlü ürünün satışın gerçekleştiren firma, sektörün yükselen değerlerinden biri olmayı başardı.

Gümüşçeşme Mahallesi Kepsut Caddesi No:165 adresi üzerinde hizmet veren Balıkesir Afacan İnşaat ve İnşaat Malzemeleri Sanayi LTD. Şti., inşaat sektörüne dair çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Genç işadamı Eyüp Afacan tarafından bir yıl önce kurulan ve kısa sürede sektörünün önemli firmalarından biri haline gelen Balıkesir Afacan İnşaat ve İnşaat Malzemeleri Şirketi, emin adımlarla zirveye doğru ilerliyor. Firmanın çalışmaları ve faaliyet alanları hakkında bilgi veren İşadamı Eyüp Afacan, “ İnşaat malzemelerinin satışını yapıyoruz. Alçı, çimento, kireç gibi inşaata dair aklınıza ne geliyorsa burada satışını gerçekleştiriyoruz.  Bir yıl önce kurulmuş bir firmayız. Pandemiden dolayı biraz sıkıntılı bir dönemdeyiz. İnşaat faaliyetleri eski hareketliliğinde değil. Pandemi dönemi her sektörde olduğu gibi inşaat sektörünü de olumsuz etkiledi. Bunun yanı sıra faizlerin de artması sıkıntı yarattı. Aylar öncesinde inşaatına başlanan yapıların büyük bölümü tamamlanmak üzere.  Şu an yeni inşaat yapımı eskisine oranla daha az seviyede” dedi.

 

“SON BİR-İKİ AYDA MALZEME FİYATLARI YÜZDE 40 ARTTI”

İnşaat malzemelerinin fiyatlarında yakın zamanda büyük yükseliş olduğunu kaydeden İşadamı Eyüp Afacan, “ Pandemi sürecinden sonra inşaat malzemelerinin fiyatlarında yukarıya doğru bir artış oldu. Son bir-iki ay içerisinde yüzde 40 gibi bir artış yaşandı. Fiyatların artmasının yanı sıra malzemelere ulaşmada da sıkıntı yaşıyoruz. Piyasada ürün olmadığından dolayı sipariş ettiğimiz malları 15-20 günde ancak alabiliyoruz. Bugün alçı siparişinde bulundum fabrikaya bana 20 gün sonrasına gün verdiler.

“İŞ HAYATINA ÇEKİRDEKTEN GELDİM”

İş hayatına emekçi olarak başladığını ve bir yıl önce firma kurup ticarete başladığını vurgulayan Eyüp Afacan, “Daha önce kutulama asma tavan işinde faaliyet gösteriyordum. Fiyatlarda o günün şartlarında çok yüksekti. Ben çekirdekten bu sektörün içine girdim. Babam köyde çiftçilik yapıyor. Ekonomik anlamda çok zorluklar yaşadım. Yıllarca Şengüller Boya’da çalıştım. Bu sektörde çalışmak adına kendimi geliştirdim. Meslek lisesinde okuduktan sonra üniversitede inşaat bölümünde eğitimimi sürdürdüm. İnşaatta ustalık yapıyordum. Sonrasında bu sektöre girdim” dedi.