AK Parti’de ilçe belediye başkan adaylarını belirlemek için devam eden süreçte dün ayyuka çıkan liste şehirde heyecan yarattı.  20 ilçe belediye başkanının da yer aldığı listede AK Parti’de aday enflasyonunun en çok yaşandığı ilçeler olan Altıeylül’de mevcut başkan Hasan Avcı, Karesi’de ise eski Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’a yakın diye il başkanlığı görevinden alınan Dinçer Orkan aday gösterildi.

AK Parti’de ilçe belediye başkan adayları için bekleyiş sürerken dün ayyukka çıkan aday listesi heyecan yarattı.  İlçe belediye başkan adaylarının isimlerinin yer aldığı listenin kesin olduğu bilgisine ulaşıldı. Büyükşehir Belediye Başkan Adayının ardından ilçe belediye başkan adaylarını da belirleyen AK Parti’nin aday tanıtım toplantısını bu hafta sonunda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemir’in katılımıyla gerçekleşeceği konuşuluyor. Mevcut belediye başkanlarının büyük bölümünün yeniden aday gösterildiği listede sürpriz isimlerde yer aldı. AK Parti merkez ilçelerden Altıeylül’de mevcut Belediye Başkanı Hasan Avcı’yı tercih etti. Bir yıldır sürdürdüğü Altıeylül Belediye Başkanlığı döneminde fukara dostu olan ve sosyal belediyecilik konusunda önemli çalışmaların altına imza atan Avcı, aday enflasyonunun yaşandığı Altıeylül’de AK Parti Genel Merkezin tercihi oldu.

KARESİ ORKAN’A EMANET

AK Parti, bir diğer merkez ilçe olan Karesi’de ise teşkilatın sevilen ve başarılı isimlerinden Dinçer Orkan Belediye Başkan Adayı gösterdi. Mütevazı kişiliği ve daha önce aldığı görevleri başarıyla yerine getiren Dinçer Orkan, Büyükşehirden önce AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı, sonrasında Altıeylül İlçe Başkanlığı ve son olarak Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliği yapmıştı. Dinçer Orkan son dönemde eski Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a yakınlığı nedeniyle İl Başkanlığı görevinden alınmıştı.

MEVCUT BAŞKANLAR

YENİDEN ADAY GÖSTERİLDİ

Öte yandan listede AK Parti’nin şu anda devam eden Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, Savaştepe Belediye Başkanı Turhan Şimşek, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Marmara Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, Gömeç Belediye Başkanı Kazım Arslan yeniden aday olarak yer aldı.  Üç dönem kuralına takılan Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar’ın yerine Erdinç Odabaşı, İvrindi Belediye Başkanı Recep Baytar’ın yerine Yusuf Cengiz’in, Susurluk’ta ise Şükrü Gür’ün aday gösterildiği ileri sürüldü.

CHP’Lİ BELEDİYELERE TEŞKİLATIN

TANIDIĞI İSİMLER ADAY GÖSTERİLDİ

AK Parti, muhalefetin yönettiği ilçelerde de teşkilatta yakın isimleri tercih etti. Cumhur İttifakı kapsamında Balya ve Ayvalık’ta MHP adayını destekleyecek AK Parti’nin CHP’nin elindeki Edremit’te eski belediye başkanlarından Yunus Bozbey’i, Bandırma’da mevcut ilçe başkanı Alp Bostancı’yı, Manyas’ta eski ilçe başkanı İbrahim Koman’ı, Erdek’te Turan Gün’ü aday gösterdiği kulislere sızan bilgi oldu

SAĞLAM: LİSTELERE İTİBAR EDİLMESİN

Öte yandan AK Parti’nin Balıkesir ilçe belediye başkanlarının kim olacağına dair beklentiler sürerken, AK Parti İl Başkanı Ahmet Sağlam sosyal medyada yayınlanan aday listelerine açıklık getirdi. Sağlam, Adaylık sürecinde Resmi açıklamanın beklenmesi, yayınlanan listelere ise itibar edilmemesi gerektiğini söyledi. AK Parti’nin Balıkesir ilçe belediye başkanlarının kim olacağına dair beklentiler sürerken, ilçe belediye başkan adaylarının listesi çeşitli haber sitelerinin sosyal medya hesapları üzerinden yayınlandı. AK Parti İl Başkanı Ahmet Sağlam, listenin doğru olup olmadığına dair bir yorumda bulunmazken, adayların Ankara üzerinden açıklanacağını söyledi.

ALTIEYLÜL: Hasan Avcı

KARESİ: Dinçer Orkan

AYVALIK: İttifak adayı desteklenecek

BALYA: İttifak adayı desteklenecek

BANDIRMA: Alp Bostancı,

BİGADİÇ: İsmail Avcu

BURHANİYE: Necdet Uysal,

SINDIRGI: Ekrem Yavaş

SAVAŞTEPE: Turhan Şimşek,

SUSURLUK: Şükrü Gür

MANYAS: İbrahim Koman

ERDEK: Turan Gün

MARMARA: Süleyman Aksoy

EDREMİT: Yunus Bozbey

GÖMEÇ: Kazım Arslan

GÖNEN: Erdinç Odabaşı

KEPSUT: İsmail Cankul

DURSUNBEY: Ramazan Bahçavan

İVRİNDİ: Yusuf Cengiz

HAVRAN :Emin Ersoy