Birinci derece deprem kuşağı üzerinde yer alan Balıkesir’de, okullar depreme hazır hale getirilecek. Balıkesir Valiliği, il genelinde depreme karşı  risk taşıyan ve içerisinde Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi’nin de bulunduğu 51 okul için yıkım kararı aldı. 

Türkiye’de içinden diri fay hattı geçen 15 şehirden biri olan Balıkesir’de deprem için gerekli adımlar atılmaya başlandı . Uzmanların en riskli şehirler arasında Balıkesir’i ilk sıralarda ifade etmesinin ardından harekete geçen Balıkesir Valiliği, ilk olarak eğitim alanındaki riskli yapılarla işe başladı. Balıkesir Valiliği’nin il genelinde yaptırdığı ‘deprem tahkik raporu’ çalışması sonucunda aralarında Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi başta olmak üzere 51 okul için yıkım kararı alındı.Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi’nin yanı sıra Altıeylül’de; Balıkesir Cumhuriyet Anadolu Lisesi, Edip Gürcün İlkokulu, Hasan Basri Çantay İlkokulu, Hatice Fahriye Eğinlioğlu İlkokulu, Hüma Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kurtdereli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Namık Kemal İlkokulu, Karesi de ise Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yıkılacak 51 okul arasında yer aldı.  Balıkesir Valiliği’nden yapılan açıklamada Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu kaydedilirken, birinci önceliklerinin çocukların sağlığı ve güvenliği olduğu kaydedildi. Konuyla ilgili Balıkesir Valiliği şu açıklamayı yaptı:  Türkiye, deprem kuşakları üzerinde bulunan bir coğrafyada yer almaktadır. Afet türleri içerisinde depremlerin ortaya çıkardıkları etkiler ve dünya üzerinde hissedilme yoğunluğu bakımından en fazla bilinen tür olduğu söylenebilir.
Çocuklarımızın sağlıklı ve güvenli bir ortamda eğitim almaları bizlerin birinci önceliğidir. Çocuklarımızın, gençlerimizin bize birer emanet olduğunu unutmadan onların hem can güvenliğini hem de sağlığını tehlikeye atabilecek noktalarda çok önemli tedbirler geliştirmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Onların sağlıklı ve güvenli bir şekilde eğitim alması, geleceklerinin teminat altına alınması tabii ki hepimizin görevi. Önemli olan güvenli ve sağlıklı bir ortamda eğitimimizi devam ettirmektir.”

OKULLAR EN KISA SÜREDE YIKILIP YENİDEN YAPILACAK
Çocukların sağlığı ve güvenliğinin her şeyin başında geldiği belirtilen açıklama şu şekilde devam etti: “ 184 bin öğrenci, 15 bin öğretmen ve çalışanı ile birbirine kenetlenmiş kocaman bir aile olarak, önceliğimiz her sabah kapısını açtığımız eğitim kurumlarımızın güvenliğidir. Hepimizin ortak kaygısı milletimizin en değerli hazinesi olan çocuklarımızı, güvende ve sağlıklı tutabilmektir. Biliyoruz ki öğrenci, öğretmen, idareci, veli, kısaca bütün bileşenler kendini güvende hissederse okulun kendini gerçekleştirme potansiyeli de, başarısı da artacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı, İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı tarafından eğitim binalarımızda yapılan kontroller ve değerlendirmeler neticesinde "deprem tahkik raporları" sonucuna göre deprem olması halinde risk taşıyabileceği değerlendirilen binaların yıkılması yönünde karar alınmıştır. Bu karar, öğrencilerimizin sağlıklı bir ortamda eğitimlerine devam edebilmesi adına alınmış olup; Bu kapsamda 51 eğitim binamız hakkında yıkım kararı alınmıştır. Yıkım kararı alınan eğitim binalarından onu (10) aynı bahçedeki sağlam olan diğer blokta, bunun dışındaki 41 okulumuzda ise, öğrencilerimiz kayıt bölgesindeki en yakın okulda eğitimlerine devam edecektir. Eğitim öğretimin aksamaması için İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince planlama yapılmış ve tüm tedbirler alınmış olup,  okullardaki idarecilerimiz öğrencilerimize gerekli yönlendirmeyi yapacaklardır. Yıkım kararı alınan eğitim binalarının en kısa sürede yıkılarak yeniden yapımı için tüm çalışmalar başlatılmıştır.  Boşaltılacak binalar ve öğrencilerin eğitim göreceği okulların listesi ektedir”