Toplu Konut İdaresi Başkanlığının “100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi”ni hayata geçireceği il ve ilçelerin listesi duyuruldu. Altıeylül, Susurluk, Bigadiç ve Balya’da toplam 3500 konut inşaa edilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda,gerçekleştirilen projede 2+1 ve 3+1 planda inşa edilecek konutlar için geri sayım başladı. Dar gelirliyi ev sahibi yapacak projede başvurular başladı. 15 Ocak’a kadar alınacak başvurlarını yapan vatandaşlar kura ilebelirlenece

TOKİ idaresinde Balıkesir’de Altıeylül’ün Gaziosmanpaşa Mahallesi’ne 2.300 adet, Dinkçiler Mahallesi’ne 750 adet, Susurluk ilçesine 200 adet, Balya ilçesine 100 adet ve Bigadiç ilçesine 150 adet konut inşaa edilecek. Toplamda 3500 konut inşaa edilecek Balıkesir’de vatandaşlar projenin 2+1 ve 3+1 seçeneklerine başvurabilecekler.

 

İşte aranan şartlar

Başvuru yapacakların Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması, T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması,Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması gerekiyor

 


 

KONUT PROJESİNİN DETAYLARI AÇIKLANDI

 

Toplu Konut İdaresi Başkanlığının “100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi”ni hayata geçireceği il ve ilçelerin listesi duyuruldu. Balıkesir’e toplamda 3500 konut inşaa edilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanan “100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi”nde talep toplanmaya başlandı. Vatandaşlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı desteğiyle yatay mimari anlayışı doğrultusunda 2+1 ve 3+1 planda inşa edilecek konutlar için başvurularını T.C. Ziraat Bankası şubelerine yapacak..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı toplu konut projesi kapsamında Balıkesir’e de yapılacak projenin detayları ortaya çıktı. TOKİ idaresinde Balıkesir’de Altıeylül’ün Gaziosmanpaşa Mahallesi’ne 2.300 adet, Dinkçiler Mahallesi’ne 750 adet, Susurluk ilçesine 200 adet, Balya ilçesine 100 adet ve Bigadiç ilçesine 150 adet konut inşaa edilecek. Toplamda 3500 konut inşaa edilecek Balıkesir’de vatandaşlar projenin 2+1 ve 3+1 seçeneklerine başvurabilecekler.

Projede Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri’ne, en az yüzde 40 engeli bulunan vatandaşlara özel kontenjan ayrılacak. Projeye başvuruda bulunacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve konutlara başvuru yapmak isteyen vatandaşların projenin bulunduğu ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması şartı aranıyor.

Başvuru sahiplerinin Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması gerekiyor. Ayrıca kendisine, eşine veya velayeti altındaki çocuklara Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konut bulunmaması gerekiyor.

Başvuru yapmak isteyen vatandaşların aylık hane geliri olarak en fazla net 5 bin 500 lira, gelire sahip olma şartı aranıyor. Başvuruda bulunan vatandaşların 25 yaşını tamamlamış olması gerekiyor.Ayrıca, bir hane halkı adına, tek başvuru yapabileceği için kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuruda bulunulabilecek.