Ak Parti Balıkesir Milletvekili Dr. Mustafa Canbey TBMM’de düzenlediği basın toplantısında terörü lanetledi. Dün Gara’da şehit olan 13 vatandaşımızla ilgili basın toplantısı düzenleyen Canbey, “Vatanları için hayatlarını feda eden şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Balıkesirimize ve aziz milletimize başsağlığı diliyorum” dedi.

 “Dün aldığımız şehit haberleri ile yüreğimiz dağlandı, Acımız tarifsiz” diyen Canbey, “Irak Gara’da; 2016 yılında Hakkari Çukurca’da kaçırılan Balıkesirli hemşehrimiz Jandarma Uzman Çavuş Ümit Gıcır kardeşimizin de aralarında bulunduğu 13 vatandaşımızın hain terör örgütü PKK tarafından şehit edildiği haberini aldık. Acımasız, katil, hain terör örgütü PKK’yı, onun siyasi uzantılarını, doğrudan veya dolaylı destekçilerini, hatta PKK’ya terör örgütü diyemeyenleri, hatta bu alçak katliamları gerçekleştiren PKK’yı kınayamayanları en ağır şekilde lanetliyorum” ifadelerini kullandı.

AMALI FAKATLI KINAMA OLMAZ

Teröre karşı herkesi bir ve beraber olmaya davet eden Canbey, terör şiddetine karşı amalı fakatlı kınamaları eleştirerek, “Terörle arasına mesafe koyamayan diyoruz çoğu zaman, ben bu ifadeyi doğru bulmuyorum. Terörle arasına mesafe koymak yetmez, teröre karşı olmak, mücadele etmek gerekir. Bugün sahte ve ikiyüzlü açıklamalarla başsağlığı dileyen ama arka planda bu hainlere de en büyük desteği veren sözde demokrat, sözde insan hakları savunucusu, sözde gelişmiş ülkeleri de samimi davranmaya, terörle ilişkilerini bitirmeye davet ediyorum. 13 vatandaşımız kalleşçe şehit edilmiş, çıkıp bu kalleş saldırının sorumlusu PKK’ya laf edeceklerine, ezberledikleri gündemlerle konuyu farklı yerlere çekmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

ACİZLİK GÖSTERENLERE YAZIKLAR OLSUN

Terör destekçilerini sert ifadelerle eleştiren Canbey, şunları söyledi; “Hepimiz biliyoruz ki, hain terör örgütü PKK tarafından bu 13 insanımız, emperyal güçlerin verdiği silahlarla ve desteklerle şehit edilmiştir. Terörün arkasında kimlerin olduğu açıkça ortadadır. Kimlerin de onlara içeriden siyasi destek verdiği ortadadır. Milletimiz batının borazanlarını da iyi bilmektedir. “Amerika ne der”, “Avrupa’ya ayıp olur” diye terörü kınamakta bile acizlik gösterenler, terörden medet umarak ülkemizi istikrarsızlaştırmaya çalışanlar, “Biden müdahale etsin de meydan bize kalsın” diye ellerini ovuşturanlar, milli iradeye saygı duymayanlardır,  ülkemize en büyük ihaneti edenlerdir”

NASIL BU KADAR YÜZSÜZ OLABİLİYORLAR

Canbey, “Mehmetçiğimiz terörle mücadelede canını dişine takarak hayatını feda ederek mücadele ederken, Terörün başı ezilirken, Kandil'in nefesi kesilirken destek vermeyenler, 13 şehidimizin katili PKK’ya lanet okumak yerine, PKK'yı ve katliamını perdelemeye çalışıyorlar. Hakikaten anlamakta güçlük çekiyoruz. Nasıl bu kadar yüzsüz olabiliyorlar diye…Dünden bu yana konuyu oraya buraya çekmeye çalışıyorlar. Neymiş efendim ilk olarak şehitlerle ilgili yapılan açıklamada sivil denmiş… Şehit olan askerimiz, polisimiz olunca daha mı az değerli? Bu nasıl iğrenç bir bakış açısıdır? Yazıklar olsun. Hainlik bunların ruhlarına işlemiş. Kapalı kapılar ardında ittifak yapanlar, dünkü yaşanan üzücü olayı lanetlemek yerine başka konuları gündeme getirerek PKK’yı perdelemeye çalışanlar, şapkayı önüne alıp düşünmek zorundadır. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki, Türkiye olarak son terörist yok olana kadar terörle kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.