Cumhuriyet’in ilan edilmesinin 97. yılı münasebetiyle bir mesaj yayınlayan Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret ŞAHİN, ‘’Ya istiklal, ya ölüm’’ parolasıyla Erzurum ve Sivas Kongreleriyle yola çıkan Mustafa Kemal ATATÜRK ve arkadaşlarının önce 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açtığını, ardından İnönü Savaşları, Sakarya ve Başkomutanlık Meydan Muharebeleriyle Kurtuluş Savaşımızın zaferinin tüm dünyaya ilan edildiğini vurgulayarak; ‘’ Milli Mücadelemiz Lozan Barışıyla taçlanmış, Anadolu toprakları böylece ebediyen Türk Yurdu haline getirilmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan etmesiyle Türkiye Cumhuriyeti çağdaş Dünya’da hak ettiği yere sahip olmuştur. ‘’ dedi.

Milletin korunup gözetilmesi ve refahının sağlanması için milletin yüksek ve manevi şahsiyetinin, Mustafa Kemal Atatürk’ün zekâsı ve cesaretiyle birleştiğinin altını çizen Balıkesir Milletvekili Fikret ŞAHİN; ‘’ Türk milleti kendi zenginliğinin farkına vardığı zaman tarihte eşi ve benzeri olmayan bir güce dönüşmüştür. İşte bu zenginliği görenler Cumhuriyetimizi kurdular!’’ ifadelerini kullandı.

Bugün Batı ve Doğu arasında sıkışmış Türkiye’yi düzlüğe çıkartmak ve onu muhasır medeniyetler arasında en üst noktalara taşımanın önemine dikkat çeken Milletvekili ŞAHİN; ‘’ Bugün Türkiye’yi hak ettiği noktaya getirmenin en önemli yollarından birisi hem Batı’yı hem de Doğu’yu iyi tanıyan entelektüeller yetiştirmektir. İki dünyayı da tanımalı; ikisine de hâkim olmalıyız. Türkiye bunu başarmak zorunda.’’ dedi.

Milletçe en büyük mutluluğun böylesine özel gün ve ulusal bayramları kutlamak olduğunu ve ulusal bayramlarımızı elimizden almak isteyenlere asla müsaade etmeyeceklerini ifade eden Dr. Fikret ŞAHİN, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını anarak sözlerine son verdi.