Evet,duamız olmazsa Rabbimizin katında ne ehemmiyetimiz var.Dua kulluktur,kul olduğumuzun farkına varabilmemizdir.Dua iki büklüm,gözyaşlarıyla rabbimize için için yalvarmaktır.Rabbimizin dergahına ancak duamızla ulaşabilir,O’nunla  kalben ancak böyle  irtibat kurabiliriz.

Rabbimiz ayeti kerimede şöyle buyuruyor:Ey Habibim de ki;duanız olmazsa ne ehemmiyetiniz var?(Furkan Suresi 77)Yaptığımız her ibadet aslında başlıbaşına bir duadır.Rabbimiz katındaki ehemmiyetimizi de ancak ettiğimiz dualarımızla gösterebiliriz.Eğer O bizi katında görmek istiyorsa bize dua ettirir. Dualarımızla O'na ulaşmamızı ister.

Bu günlerde geçecek.Uyarıları dikkate alıp herkes evde kalmalı.Bu günler tam da dua etme zamanı.Rabbim hepimizi katında görmek istiyor ki bize böyle bir virüsü musallat etti.Bizler bunu idrak eder ve dualarımıza devam edersek belki de sadece kendimiz,ailemiz,sevdiklerimiz için değil tüm dünyada bazı şeylerin değişmesine de vesile olabileceğiz

Kainatta sadece bizler dua etmiyoruz.Binlerce mahlukat her gün dua ediyor.Seher vaktinde binlerce canlı duaya duruyor. Denizde dalgalar her gün kıyıya vururken Ya Celil,Ya Celil diyor,kediler her mirnav deyişleriyle  aslında Ya Rahim,Ya Rahim diyor,kargalar gaklarken bile Ya Hak,Ya Hak,kumrular Ya Vedud,Ya Vedud demeyi ihmal etmiyorlar.Hayvanlar içerisinde en az zikreden,dua eden hayvan eşek bile günde beş bin defa Allah,Allah diyor.Tohum toprağa düşünce duası kabul oluyor.Kainatta hiçbirşey yoktur ki Allah'ı tesbih ve hamd etmesin,fakat siz onların tesbihlerini anlayamazsınız.(İsra Suresi 44)buyuruyor rabbimiz.Evet biz onları anlayamayız; ama en azından onlardan ders alabiliriz.

Dualarımız sınırsızdır.O yüzden istediğimiz kadar dua edebiliriz. İstediğimiz zamanda,istediğimiz şekilde dua edebiliriz.Dualarımız için özellikle seher vakti,mübarek gün ve gecelerde,ezan okunurken,yağmur yağarken,secde halinde,Kuran-ı Kerim'i hatim edince,Kabe'yi gördüğümüzde,hasta ve sıkıntılı olduğumuz zamanlarda,oruçlu iken,cemaat halindeyken,anne babamızın duası,yolculukta ve yolcunun duası, alim zatların duası da çok çabuk kabul edilen dua ve dua zamanlarıdır.

Efendimizin Sahabe Efendilerimize öğrettiği dualardan bir tanesi de şöyle:Rabbim senden Peygamberin dilediği güzellikleri biz de isteriz;Peygamberin sana sığındığı kötülüklerden de sana sığınırız.İnşallah bizler de Efendimizin ettiği dualarla yalvaralım.

 Ülkemizin,Dünyamızın bu salgın hastalıktan kurtulması için her akşam yatsı ezanının ardından edilen dualar dalga dalga  arşa yükseliyor.Hep birlikte ‘’Amin'' diyoruz.O kadar duygulanıyor ki insan bu anlarda biliyoruz ki Rabbimiz bizi işitiyor ve görüyor.Bize acıyor.Bizleri affetsin.Çünkü bizler çok günahkarız.

Rabbimiz;Rahman'dır,Rahim'dir.O her şeyi görür ve bilir.Bizler aciziz...

Sağlıklı günler,duayla kalın...