CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Gazi Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk Ordusu’nun 30 Ağustos zaferi ile sonuçlandırdığı Büyük Taarruz Meydan Muharebesi’nin Türk Milleti’nin özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinde en önemli zaferlerden bir olduğunu söyledi. Ahmet Akın, "30 Ağustos sadece bir askeri zafer değil milletin egemenliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında en önemli adımlardan biridir” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde 26 Ağustos 1922'de başlayan Büyük Taarruz'un, 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da eşsiz bir zaferle taçlandırıldığını belirtti.

Ahmet Akın 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajında şunları ifade etti:

“Türk Ordusu'nun Gazi Mustafa Kemal Atatürk komutasında 30 Ağustos günü zafer ile sonuçlandırdığı Büyük Taarruz Meydan Muharebesi Cumhuriyetimizin kuruluşunda çok büyük bir öneme sahiptir. Büyük sıkıntılar ve yokluk içerisinde bir araya gelen yüce Türk Milleti ve Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri, büyük birlik ve beraberlik ruhuyla, Milletimizi yok etmeye çalışan düşmanları vatan topraklarımızdan atmıştır. Bu zafer, vatan toprağı işgal altında bulunan bir milletin, yokluklara rağmen azimle, inançla ve kararlılıkla yurdunu nasıl müdafaa edeceğini, büyük bedeller ödeyerek de olsa bütün Dünyaya göstermiştir. Aziz Vatanımızı, Cumhuriyetimizi, birlik ve beraberliğimizi geçmişte olduğu gibi bugünde şanlı tarihimizden aldığımız ilham ve kararlılık ile koruyacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu topraklarda, kendi ay yıldızlı şanlı bayrağımız altında bağımsız özgür olarak yaşamamızı sağlayan başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, kanları ve canları pahasına Bütün Şehitlerimizi ve Kahraman Gazilerimizi bir kere daha minnet ve şükranla anıyor, Yüce Türk Milletinin ve Kahraman Türk Ordusunun 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyorum.”