Altınova’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yıldönümü Altınova Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı.

Törene Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman, Ayvalık Garnizon Komutanı Albay Ertan Tutar, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Ayvalık İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Onur Yakan, Ayvalık İlçe Emniyet Müdürü Turgut Coşkun, Altınova Mahalle Muhtarı Zahir Erdem, belediye başkan yardımcıları, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, daire amirleri, gaziler ve Altınovalı vatandaşlar katıldı. 
Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunumuyla başlayan tören, 1 dakikalık saygı duruşu ve ardından askeri bando eşliğinde İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti. Öğrencilerin şiirlerle, halk oyunlarıyla katıldığı, trap atış yarışlarının ödüllerinin de dağıtıldığı törende konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin şunları söyledi:
“Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 26 Ağustos 1922'de 'İlk Hedefimiz Akdeniz'dir' işaretiyle başlayan büyük taarruz ve dört gün içinde 30 Ağustos Büyük Zafer’in yaşanmasının ardından 14 gün sonra Altınova'ya gelindi. Bu süreç aslında Türkiye'nin, Türk halkını en büyük zaferlerden birine taşıyan bir süreçti. Bu süreç; emperyalizme karşı yapılmış ve batmış bir imparatorluktan, Cumhuriyet'in doğuşuna giden bir yol olmuştu. Başlatılan bu hareketle; önce İzmir 9 Eylül'de düşman işgalinden kurtulmuş, sonrasında da bu kurtuluş destanı 14 Eylül'de Altınova'da, tekrar yazılmıştı. O gün Altınova'nın kurtuluş yolunu açan kahramanlarımızın hatırasını sonsuza kadar yüreğimizde yaşayacağız, bu onuru gururla taşıyacağız. Bu topraklarda yıllarca süren direnişten sonra düşman işgalinden kurtarılan Altınova o dönemin koşullarında çok zor günler, yıllar geçirmesine karşın kısa sürede evine, bağına, tarlasına ve toprağına sahip çıkmasını bilmiş, savaşı ekonomisini geride bırakmaya başarmıştır. Altınovalı hemşehrilerim çok kısa bir zaman diliminde, Atatürk’ün verimli toprakları nedeniyle adını koyduğunu Altınova’da kendi ayakları üzerinde durmasını bilmiş, bugünlere gelmiştir” dedi.