Balıkesir AK Parti Milletvekili Adil Çelik 3 Ağustos Salı gününden bu yana Muğla Milas bölgesindeki yangınla mücadele çalışmaları ve koordine edilmesi maksadıyla AK Parti Genel Merkezi tarafından görevlendirelerek çalışmalara katıldı.

Yapılan müdahaleler ve koordinasyon çalışmaları hakkında bilgi veren Milletvekili Adil Çelik “İlk günden itibaren yangına karşı azami derecede tedbirler alınmakla birlikte, rüzgarın sık sık yön değiştirmesi ve kuvvetli esmesi nedeniyle yangınla mücadele eden ekipler çok zorluk yaşıyorlar. Hem yerleşim yerlerinin, hem de termik santrallerin zarar görmemesi için bütün tedbirler azami derecede alınıyor ve uygulanıyor, hatta Milletvekillerimiz bazı köylerin tahliyesi maksadıyla bizzat görev alıyorlar, çünkü vatandaşlarımız yerleşim yerlerini, evini, damını terketmek istemiyor. Bu konuda vatandaşlarımızı ikna etme süreci bir hayli zorlu olabiliyor. Termik santral konusuna gelecek olursak; ilk günden itibaren, muhakkak her gün Kemerköy’deki termik santrale uğradım. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Halil Yılmaz başkanlığında bir ekip de, yine termik santralde görevli.  Keza, Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü’nün gönderdiği ekipler de burada çalışıyor” dedi.

 

GEREKLİ TEDBİRLER ALINIP, ÜRETİME ARA VERİLDİ

 

Termik santralinin yanma ihtimaline karşı tüm tedbirlerin daha öncesinden alındığını belirten Çelik: ”Risk nedeniyle, termik santraldeki elektrik üretimine, yangından bir gün önce ara verildi. Tabi hemen düğmesini çevirerek santral kapatmak mümkün değil, 6 saatlik bir kapatma süreci gerekiyor. Bu süreçte; hidrojen tankları boşaltıldı, stokta bulunan kömür ve fuel-oil rezervlerinin zarar görmemesi adına gerekli tedbirler alındı. Buna rağmen ters rüzgarla büyüyen yangın, termik santralin bahçesindeki bazı ağaçlara zarar verdi, ancak santral işletmesi bundan çok az etkilendi, dün öğle saatlerinden itibaren santral tekrar çalıştırıldı ve aradan 24 saat geçmeden üretimine başladı” dedi.

 

SANTRALLERE 3 KADEMELİ KORUMA PLANI

 

Çelik: “Termik santralin bir diğer ünitesi olan Yeniköy Termik Santrali. Bu santral tamamen orman bölgesi içinde kalıyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ekipleri ile birlikte, Azeri kardeşlerimiz, İstanbul Havalimanı yangın birimi gibi birçok ekip burada. Termik santral çevresinde 150-200 metre geniş bir alan açıklığı var, bu alanda gerekli tedbirler alındı, yangın önleyici köpük uygulaması yapıldı, ayrıca tüm tedbirlere rağmen yangının termik santrale ulaşması durumu göz önüne alınarak, tedbiren 4 Ağustos Çarşamba günü 18:30 itibarıyla termik santralin Yeniköy kısmı üretime ara vermiş bulunuyor. 3 kademeli bir koruma planı yapıldı” dedi.

 

AKIN YANGINA KÖRÜKLE GİDİYOR

 

Balıkesir CHP Milletvekili Ahmet Akın’ın açıklamalarına da değinen Çelik “Burada acı olan; Genel Başkan Yardımcısı düzeyinde bir Milletvekilinin sokak ağzıyla konuşup,tabiri caizse yangına körükle gitmes.i Nükleer santral başka şey, termik santral başka şey. Her ikisinin kendine ait koruma ve çalışma prosedürleri var. Sayın Ahmet Akın, bunu bilmiyor olamaz Yaptığı; bilerek vatandaşı korkutmaya, paniğe sevk etmek ve bundan siyasi çıkar elde etmeye çalışmaktır. Yaptığı felaket tellallığıdır, başka hiçbir şey değil. “Şöyle olsaydı, böyle olsaydı” deyip, bu şekilde bir açıklama yapılmaz. Başta da belirttiğim gibi 3 Ağustos Salı gününden beri bu bölgede çalışıyorum, Sayın Ahmet Akın gelmiş, uzaktan bakmış, kendine göre, bazı sosyal medya çevrelerinde paylaşılan mesnetsiz iddiaları doğru kabul edip, o doğrultuda değerlendirmede bulunmuş, çünkü işine böyle geliyor Felaketten medet uman bu zihniyeti kınıyorum. Bir de bu zihniyet sahiplerinin, ülkeyi yönetmeye talip olduklarını düşününce! Bunlara ülke teslim edilir mi? Bunlara ülke yönettirilir mi? Halkımızın takdirine bırakıyorum” dedi.