Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Özbek, yüzdelik dilimlere göre öğrenci sayıları, sınavla ve yerel yerleştirmeyle öğrenci alan liselerin kontenjanları ve tercih danışmanlığı çalışmaları hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

Edremit’te okul kontenjanları ve sınav sonuçları ile bilgi aktaran Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Özbek “Edremit'te 2021 yılında 8.sınıftan mezun olun öğrenci sayımız 1774'tür. Bunlardan 1752 öğrencimiz merkezi sınavla öğrenci alan okullara yerleşebilmek için LGS'ye katıldı. LGS'de öğrencilerimizin başarı durumu gayet yüksek olarak gözüküyor. 400 puan ve üzeri alan öğrenci sayımız 112 olup; bu öğrenciler Türkiye genelinde %5’lik dilime giren öğrencilerimizdir. 17 öğrencimiz %1’lik dilime, 55 öğrencimiz %3’lük dilime, 94 öğrencimiz %5’lik dilime, 179 öğrencimiz ise %10’lük dilime girmeyi başarmıştır. Merkezi sınavla ve yerel yerleştirme ile birlikte toplam kontenjanımız 1850'dir. Öğrencilerimiz ve öğrenci velilerimiz müsterih olsunlar hiç bir öğrencimiz açıkta kalmayacak şekilde kontenjanların düzenlemesi yapıldı.” dedi.

 

TERCİH İŞLEMLERİ İÇİN BİRİM KURULDU

Tercih işlemleri ile ilgili de biligiler aktaran Müdür Özbek “Öğrencilerimizin tercih işlemleri için Akçay, Altınoluk ve Edremit Cumhuriyet Meydanı olmak üzere 3 bölgede ve okullarımızda rehberlik öğretmenlerinden oluşan tercih danışmanlığı birimleri kuruldu. Bu birimler öğrencilerimize EBA sistemi üzerinden tercih işlemlerinde gerekli desteği sağlayacaktır. Ayrıca Edremit Cumhuriyet Meydanında, ortaöğretim kurumlarımız tarafından okul tanıtım stantları kurulmuştur. Etkinliğimiz, 5-9 Temmuz tarihlerinde 08.30-17.30 saatleri arasında öğrenci ve velilerimizin ziyaretine açık olacaktır. Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından internet adreslerinden veya Ortaokul Müdürlüklerimizden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır”  dedi.