Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney, Tahsin Bozoğlu Spor Tesislerinde aylık olağan toplantı nedeniyle muhtarlar ile bir araya geldi.

Toplantıya kırsal ve merkezde görev yapan muhtarların yanı sıra kurum amirleri katıldı. Muhtarlar Derneği Başkanı Murat Şahin’in mahalle muhtarlarının talep ve sorunlarını dile getirmesinin ardından Belediye Başkan Nurettin Güney; “Eksikliklerin giderilmesi için birim müdürlerimiz gerekli notlarını aldılar. Gerekli değerlendirmeleri yapıp sorunları ivedilikle çözmek için çalışacağız.” dedi.

Son dönemde çıkan orman yangınları hakkında alınacak tedbirlerin öne çıktığı toplantıda muhtarların iletişim içinde olmalarının çok önemli olduğu belirten Belediye Başkanı Nurettin Güney; “ Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları ve uzun süredir yağış görülmemesi nedeniyle özellikle tarım arazilerinde anız yakmak çok tehlikeli ve yangınlara sebebiyet veriyor. Ayrıca ağaçlık alanlarda piknik yapanların mangal ve benzeri ateşler yakarak, çevreye sönmemiş sigara atarak yangın tehlikesinin oluşmasına sebebiyet verdiklerini biliyoruz. Bu konularda hassas davranmalı, yangın çıkmasına sebep olabilecek davranışlardan uzak durmalıyız. Yangında erken müdahale çok önemli olduğu için en küçük bir şüpheli durumda Orman yangın ihbar hattı ALO 177, İTFAİYE 110 gibi yangın acil ihbar numaralarını 24 saat ücretsiz arayabilirsiniz. Bu konuda mahalle sakinlerinizi bilgilendirin. Mahallenizde enerji nakil hatlarında çıkacak bir kıvılcım binlerce dönümlük ormanlık alanın yanmasına sebep olabilir. Böyle arızaları da yine vakit kaybetmeden ALO 186’ya bildirin. Çobanlarımız ormanlarımızın doğal koruyucularıdır.

Köylülerimizle sürekli iletişim içinde olmaları, köyünde gördüğü yabancıları hemen ilgili yerlere bildirmesi, siz muhtarlara haber vermesi çok önemlidir. Özellikle yüksek sıcaklık ve kuru havanın içinde bulunduğumuz şu günlerde orman yangınlarına karşı her birimiz daha dikkatli ve tedbirli olmalıyız.” diye konuştu.

Toplantının ardından Kışla Mahallesi Muhtarı Hayrettin İlbek’e 7 dönemdir muhtarlık yaptığı için başarı plaketi verildi.