Ekolojik tarım koşullarında üretim yaparak halkı sağlıklı gıdayla buluşturmayı hedefleyen Susurluk Belediyesi, âtıl durumda bulunan arazide yetiştirdiği buğdayların hasadını yaptı.

Bursa Nilüfer Belediyesinden alınan 75 kilo Gönen cinsi buğday tohumunu, ilaç ve gübre kullanmadan 750 kilo buğday olarak hasat edildiğini söyleyen Belediye Başkanı Nurettin Güney, ayrıca hasat sonu elde edilen 50 balya samanın da kış aylarında yabani hayvanlara verilmek üzere depolarda tutulduğunu belirtti.

Belediye Başkanı Nurettin Güney, “Tamamen ilaçsız olarak yetiştirdiğimiz buğdaylarımızdan yüksek verim alarak, ekolojik koşullara uygun organik tarım hedefimizde başarılı olduk. Gönen cinsi buğday, belediyemize ait boş durumda bulunan arazilere ekildi. Hiçbir zirai ilaç ve sentetik gübre kullanılmadan yetiştirilen buğdaylar ürünlerini verdi. Hasat yapılan buğdaylar tam buğday ununa dönüştürülerek deneme amaçlı belediyemiz halk ekmek fırınında ekmek yapımında kullanılacak, bir kısmı da tohumluk olarak ayrılarak halkımıza dağıtılacak. Susurluk Belediyesi olarak ekolojik koşullara uygun tarımsal üretim yapmaya devam edeceğiz. ” diye konuştu.