Ramazan ayı geldiğinde sofralarımızın baştacı olan hurmanın aslında sadece ramazan ayında değil, diğer aylar da,diğer zamanlarda da mutlaka tüketilmesi gereken bir meyve olduğu söylenmektedir.Hurma, dilimize farsçadan geçmiştir.Arapça hurma “nakhle”elekte kalan anlamına gelir.Niçin bu anlamda kullanılmıştır peki?Bir bakalım,anlamlandırmaya çalışalım.

Peygamber Efendimiz(sav) bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuştur:Halanız hurmaya hürmet ediniz,muhakkak ki o,babanız Hz.Âdem(as)’in toprağının artanından yaratılmıştır.Yine Hz.Meryem,Hz.İsa'yı onun altında dünyaya getirmiştir.Doğum yapan kadınlarımıza taze hurma yediriniz.

Allah(cc)Hz. Âdem’i yaratacağı zaman meleklere Hz.Âdem’in toprağını bir eleğe koymalarını emretti.Elendikten sonra saf ve ince olan topraktan  Hz. Âdem yaratıldı.Nakhle, yani elekte kalan topraktan da hurma ağacı yaratıldı.Bu yüzden hurma ağacına halamız denilmiştir.Hurma ağacının diğer bitkilerde olmayan özellikleri vardır.Hurma ağacı insana benzeyen özellikler taşır. Bunlar;insan da hurma da geniş bir gövdeye sahiptir.Her ikisinde de erkeklik ve dişilik vardır.Hurma da tıpkı insan gibi döllenerek çoğalır.Kafası kesilen hurma ağacı tıpkı insan gibi yaşamaz. İnsanda bulunan saçlar gibi hurma da da lifler vardır.Farklı çeşitteki hurmaların renkleri,farklı ırktan insanların ten rengi gibidir. Onun da tıpkı bizim gibi suya ve güneşe ihtiyacı vardır,onlar olmadan asla yaşayamaz.Ömrü ortalama insan ömrü  olan 60-70 yıldır.Tıpkı insanlar gibi en verimli dönemleri 15-40 yaşlarıdır.60 yaşından sonra ya meyve vermez ya da çok az verir.Bilim adamları  insanın hurma ve su ile yıllarca yaşayabileceğini belirtmişlerdir.Hurma tek başına bir yemek,ekmeğin yanında bir katıktır.Efendimiz(sav) bir hadis-i şerifinde; Ya Aişe evinde hurma bulunmayanlar açtır,buyurmuştur.

Yine Efendimiz(sav)namaz kılmadan önce birkaç hurma ile orucunu açardı.Bir gün bir yahudi elinde yanmış bir hurma ağacıyla Efendimiz(sav)’e gelip nasıl olsa yeşermez diye”Ya Muhammed!Al bu hurma ağacını dik,eğer hurma ağacı olur da meyve verirse, ben de iman edeceğim, demişti.

Efendimiz(sav)hurma ağacını diker ve hurma ağacı yeşerir ve meyve verir.Buna rağmen yahudi sözünde durmaz,iman etmez.Efendimiz(sav)’in Medine'de diktiği bu hurmanın ismi Acve(yanık) hurmasıdır ve tadı da yanık gibidir.Bütün dünyaya sadece Medine'den dağılan bu hurma çok şifalıdır ve peygamber hurması olarak da bilinir.Hurmanın hikayesinin yanında faydaları da saymakla bitmez.Magnezyum hurmada yüksek miktarda bulunur.Dişlerin çürümesini engeller,hafıza kaybına iyi gelir,vücudun demir ihtiyacını karşılar,kan yapar.K vitamini açısından değerlidir, pıhtılaşmayı önler,kemiklere güç verir.Doğumu kolaylaştırır.Ve yine madenlerin en mükemmeli mercan,hayvanların içinde en akıllısı maymun,bitkiler içerisinde en mükemmel özelliklere sahip olan hurma,yaratılmışların en muhteşemi ise insandır.Bunları bilmek bile bize yeter de artar...

Hurma ağacını kendine doğru silkele ki sana taze hurma dökülsün.Sonra da ye,iç gözün aydın olsun...

                          (Meryem  suresi 25-26)

Sevgilerimle...