Balıkesir, tarım ve hayvancılık konusunda Türkiye?de en ileri şehirlerden biri. Özellikle süt sığırcılığı ve kanatlı hayvanlar konusunda önemli bir noktadadır (!)
Süt üretiminde Türkiye?de ilk sıradaki Balıkesir, izlenen politikalar ve tekelleşme ile zarar edecek hale gelmiş; ancak insanların alternatif üretim araçları olmadığı için ister istemez bu devam etmekte ?gittiği yere kadar? denerek. Süt sığırcılığı hâlâ ilk sıradaki yerini korumaktadır.


1996 yılına kadar bölgede 300 civarında mandıra varken bunların sayısı şimdi 10?u geçmemekte, Bu değerimizi kaybetmemek için yatırım pazarı oluşturulması en önemli konulardan bir Sayın Valimiz bu konuda bir takım çalışmalar yürüttüğünü bizzat biliyorum ancak bu Balıkesir'e can suyu olur mu? bunu zaman gösterecek. Son dönemlerin gündemi olan pirinç ekimi de Gönen ve Manyas ilçelerimizde oldukça yoğundur; orada da sütteki gibi bir çelişki dimdik karşımızda durmaktadır. Tarımın başkenti olan Balıkesir'de bu gibi konularda çözüm arayan proje üreten her kişi baş tacı yapılmalı. Balıkesir nezlinden öte ülkemiz ekonomisi ve kalkınması için tek hedefimiz üretim olmalı.