“Beni artık polisiye mizah ya da suç komedisi hiç heyecanlandırmıyor” diyenlerden misiniz? Rian Johnson imzalı, tamamen orijinal bir yapım olan Bıçaklar Çekildi, gittikçe kısırlaşan türe Hızır gibi yetişiyor ve seyircinin aklını çelmek için yeni yılın, taze vizyon haftasında görücüye çıkıyor.


Ünlü polisiye yazarı Harlan Thrombey, 85. yaş gününü kutladığı gece evinde ölmüş olarak bulunur ve doğum günü partisine katılan tüm ailesi polis soruşturmasının bir parçası olur. Vasiyetinde oldukça büyük bir servet bırakan Harlan Thrombey, gerçekten intihar mı etmiştir yoksa o gece evdekilerden biri tarafından öldürülmüş ve kaderin bir cilvesi olarak cinayete kurban mı gitmiştir?


Basit bir sorudan yola çıkarak, birbirine sahte gülücükler dağıtan her yaştan aile bireyini bir anda töhmet altında bırakan bu ihtimali, polisten bağımsız çalışan ünlü dedektif Benoit Blanc ortaya atınca, filmin adına yakışır biçimde bıçaklar çekilir! Her biri farklı dinamiklerle birbirine kazık ya da çelme atma arayışındaki aile bireylerinin farklı anlatımlarıyla, yapbozun parçaları da Blanc açısından yerine oturmaya başlar. Tam bir Agatha Christie entrikası ve Hercule Poirot soruşturması!

Uzun lafın kısası, geride bıraktığımız hafta sonu Altın Küre ödül töreninden 3 adaylıkla eli boş dönmüş gibi görünse de, Bıçaklar Çekildi senaryosunda yoğurduğu türleri enfes biçimde 130 dakikaya yedirmeyi başaran, temposu neredeyse hiç düşmeyen bir seyirlik. Ödüller sezonu yeni başladı sayılır; bol adaylıkları heykelciğe dönüşür mü, bekleyip göreceğiz…