The Hustle / Düzenbazlar filmimizin geçmişi aslında epey eskilere dayanıyor. İlk olarak çekilen 1964 yapımı Bedtime Hikayesi’nde Marlon Brando başroldeydi, 1988 yılında çekilen yine erkek merkezli versiyonunda ise Steve Martin ve Michael Caine oynuyordu… Film Kirli, Çürük ve Adi ismiyle vizyona girip sinema tarihinin en komikleri arasında yerini almıştı. Tabii iki film arasında cinsiyet değişimi dışında ufak tefek değişiklikler de mevcut! Mesela birinde körü oynayan diğer filmde yürüyemeyen bir adamı canlandırıyor gibi. Bir de Düzenbazlar’ın en komikler listesinde yer tutmak gibi bir kaygısı yok maalesef!

Adı filmin yapımcıları arasında da geçen Rebel Wilson, yer aldığı filmlerde genelde komik kadın imajıyla karşımıza çıkıyor. Burada da öyle! Rol arkadaşı Anne Hathaway ise erkekleri güzelliğiyle sarhoş edip dolandıran cazibeli kadın rolünde! Kirli, Çürük ve Adi’de erkeklerin işi daha zordu, yine de zengin kadınların odağına girme işini gayet iyi kıvırıyordu ikili. Burada ise hikayenin o anlamda pek bir cazibesi, zorluğu yok ama her iyi niyet, duygusal ve gerçekçi olduğunu düşündüğünüz sahne elinizde kalabilir! Tabii iyi anlamda!

Bu tarz komediler genelde zordur, çünkü izleyicinin ilgisini belli bir akış içinde canlı tutmak zorundasınızdır. Bel altına çok fazla inmeden, zıtlıklarla, beden ölçülerini de kullanarak seyirciye sağ gösterip sol vurmak gibi bir misyonunuz varsa bunu çaktırmadan, seyircinin gözüne sokmadan yapmalısınız. Düzenbazlar bunu nispeten karşılıyor. Josephine ve Penny arasında önce dostlukla başlayan ama sonra ortadaki pastayı paylaşamamaktan doğan bir zıtlaşma var ve biz film boyunca çoğunlukla bunu izliyoruz. Josephine’in denizde kum misali bulduğu ve iki dakikada sepetlediği erkekler ordusu var, çünkü Penny aklı kıt kız kardeş rolünde erkekleri kaçırtmak için gayet iyi bir figür! Filmin akılda kalıcı ve gayet uzun uzun devam eden sahnelerinden birisi de kör rolü! Orada Rebel Wilson gayet iyi iş çıkarıyor. İki oyuncunun bu anlamda uyumlu olduklarını söylemek mümkün, gayet iyi bir biçimde birbirlerinin hakkından geliyorlar!

Düzenbazlar dediğim gibi 1988 yapımı erkek versiyondan uyarlama bir film. Filmde gelişen teknolojiye uygun olarak değiştirmeler de var. Örneğin Penny ve Josephine bir iddia üzerinden birbirlerini denemek istiyorlar ve av olarak kendilerine yeni bir uygulama yazan, bol paralı olduğunu düşündükleri bir genci seçiyorlar. Olayın büyük kısmı zaten o genç adamı kafalama fikri üzerine. İkili bir yandan kavga ederken, bir yandan da birbirlerini tanıyıp, aradaki bağları sağlamlaştırdıklarını fark etmiyorlar ama bir çete olmaya doğru gittikleri aşikar! Film, bir yandan ava giden avlanır fikriyle hareket ediyor, bir yandan da bu yolda her şeyi cesurca deniyor. Çok çok gülmeseniz de eğleneceğiniz garanti bir film olmuş Düzenbazlar! Filmin kamuflaj kıyafet giyme üzerine de esprili bir yanının olduğunu söylemek mümkün!