Hani bugünlerde en çok konuşulan konu sağlıkçılar ya işte bugün de Dünya Hemşireler Günü. Hastalandığımız da hemen hastaneye gittiğimiz ve doktordan sonra en çok gördüğümüz kişi. “Önce insan” diyerek gece gündüz demeden bizlerin sağlığıyla mücadele eden güzel insanlar. Bu güzel insanları sadece hastanede görmüyoruz tabi Sağlık Ocaklarında kliniklerde de görüyoruz. 12 Mayıs’ın hemşireler günü olarak kutlanma sebebi de hemşireliğin kurucusu “Florence Nightingale“nin doğum günü olduğu içindir. Bana göre en eski mesleklerden birisidir hemşirelik. 

Bu salgın günlerinde ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada birçok hemşire salgına yakalanmıştır. Bunun sonucunda iyileşen olduğu gibi can kaybı da yaşanmıştır. Sağlıkçılarımıza bugünlerde ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu bir kez daha anlamış bulunmaktayız. Hala kıymetleri tam olarak bilinmemekte. Bütün gün hayatlarını riske atarak çalıştıkları halde hala bazı hasta yakınları tarafından şiddete mazur kalmaktalar. Bu dönemde sağlıkçıların kıymetini anlamazsak bir daha da anlaşılacağını hiç sanmıyorum.

Ben de bir hemşire annesiyim. Bu pandemi döneminde onun her nöbete gittiği gün ben de uyumadım. Bir anne olarak korku ve gururun birbirine karıştığı ruh hallerim oldu. Anneliğin ne kadar güzel bir duygu olduğunu her anımda hissedebiliyorum. İyi ki varlar. Sağlık ordumuzun vazgeçilmezleri olarak en başta oğlum olmak üzere tüm hemşirelerimizin hemşireler günü kutlu olsun. Bu ülke sizinle gurur duyuyor.