Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan, Koronavirüsüne karşın aşının önemine dikkat çekti. Koronavirüsü etkisinin en aza indirilmesi ve normal hayata dönülmesi adına aşılamanın zorunluluk olduğunu ifade eden Uçan, “Aşı olarak artık sadece kişisel korunma kalkanı edinmiş olmuyor, ülkede hayatı normale çevirmek, salgına geçit vermemek için bir ulusal dayanışma hareketine katılmış oluyoruz. Bunu da yapılan aşılara borçluyuz” dedi.

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan, Koronavirüsü salgınının önüne geçilmesi ve etkisinin azaltılması için aşının gerekli olduğunu açıkladı. Aşılamayla birlikte koruma oranının yükseldiğine dikkat çeken Necdet Uçan, aşılama sonrasında 8 Haziran tarihinden bu yana sağlık çalışanlarından hayatını kaybeden olmadığına dikkat çekti. Uçan, “ Tüm dünyada 1,5 yılı aşkın süredir devam eden Pandemi sürecinde; ülkemizde 11 Ocak 2021’de ilk aşı uygulaması Sinovac aşısı sağlık çalışanlarına yapılmaya başlanmış, Şubat ayında 2.dozu, Temmuz ayında da Biontek aşısı ile 3. doz aşı yapılmıştır. Henüz aşının uygulanmaya başlanmadığı pandemi sürecinde daha fazla maruziyete bağlı olarak en yüksek riski taşıyan ve en çok hastalanıp ve ölenler sağlık çalışanları olmuştur. Ancak Covid-19 vakaları sağlık çalışanlarına uygulanan aşılardan sonra belirgin oranda azalmaya başlamıştır. Pandeminin başlangıcından beri ne yazık ki 174’ü Hekim olmak üzere, 436 sağlık çalışanımızı kaybettik. Ancak sevindirici olan yanı da 8 Haziran 2021 tarihinden beri sağlık çalışanlarından acı haber almadık. Bu tarihten itibaren sağlık çalışanı ölümü olmamıştır” dedi.

 

DELTA VARYANTINA KARŞI YÜZDE 70-80 KORUMA SAĞLIYOR

Aşı yaptırmanın kişisel sorumluluk olduğu kadar toplumsal bir sorumlulukta olduğunu ifade eden Uçan, “ 2. dozdan 14 gün sonra güçlü bir bağışıklığın geliştiğini tekrar hatırlatmak istiyoruz. Delta varyantına sahip Corona virüse yakalanan kişilere karşı Biontech aşısının koruma oranının %70-80 seviyesinde olduğunu görüyoruz. Memleketimizde görülmeye başlayan Delta varyantının bulaşma hızı ile aşılama hızı yarışıyor. Aşısız insan kalmadığında virüse atlama taşı bırakmamış olacağız. Yakınlarımız arasında hala aşı olmayan varsa bilgi verelim, ikna edelim. Çünkü, aşı olarak artık sadece kişisel korunma kalkanı edinmiş olmuyor, ülkede hayatı normale çevirmek, salgına geçit vermemek için bir ulusal dayanışma hareketine katılmış oluyoruz. Bunu da yapılan aşılara borçluyuz. Bilinmelidir ki Covid-19 hastalığı ile ilgili bugüne kadar bulunan bir spesifik ilaç yoktur. Bu hastalığın bulaşıcılığının durdurulması ve önlenmesi için aşı tek seçenek ve etkili aracımızdır” dedi.