Teknofest 2021 etkinliğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Balıkesir’in de aralarında bulunduğu 27ilde eş zamanlı online bağlanarak Deneyap Atölyelerinin açılışını gerçekleştirdi.

Geleceğin bilim insanlarının yetişeceği atölyelerin toplu açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans programına katılımıyla gerçekleştirildi. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da kurulan Teknofestten 27 ile online bağlanarak, Deneyap Atölyelerinin açılış ve kurdele kesme törenini gerçekleştirdi. 27 İl arasında Balıkesir Birleşmiş Milletler 75. Yıl Gençlik Merkezi içerisinde bulunan Deneyap Atölyesinin de bulunduğu açılış törende gençlere inandığını ve güvendiğini belirten Erdoğan, "66 ilimizde bulunan Deneyap Teknoloji Atölyelerini 2023 yılına kadar 81 ilimizin tamamına yaygınlaştırıyoruz. Bu atölyelerde yapay zeka, siber güvenlik ve robotik kodlama gibi geleceğin teknolojilerine yönelik dersler veriyoruz. Gençlerimize sağladığımız girişimcilik, inovsayon ve arge desteklerinin, bunların yanısıra açık kaynak platformuyla yeni nesil yazılım okullarıyla teknofest gibi organizasyonlarla bu eğitimi taçlandırıyoruz. Gençlerimiz en kıymetli varlığımız, bu ülkenin en büyük hazinesidir. Biz genlerimize inanıyor ve güveniyoruz." dedi.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu; “Geleceğin mucitleri, başarılı öğrencilerinin yetişeceğine inandığımız Deneyap Atölyemizin açılışı Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından gerçekleştirildi. Gençlerimizin, özellikle teknoloji alanında gelişimlerine katkı sağlayacak Deneyap atölyemiz bugünden itibaren hayata geçirilmiş oldu. Onları ülkemizin gelişimine katkı sağlayan, üretken, yenilikçi bireyler olma yolunda desteklemek üzere Balıkesir’e yakın zamanda kazandırılan Birleşmiş Milletler 75. Yıl Gençlik Merkezinde açılışını yaptığımız Deneyap Atölyesinin öğrencilerimize, gençlerimize hayırlı olmasını dilerim.” şeklinde konuştu.

DENEYAP ATÖLYESİ NEDİR?
Deneyap Teknoloji Atölyelerinin eğitim modeli, iki yaş grubundaki öğrencilerin girişimcilik, yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme, karmaşık problemleri çözme, etkili iletişim ve takım çalışması gibi becerileri kazanmalarına yönelik tasarlanmıştır. Deneyaplarda, ortaokul ve liseye başlangıç çağındaki gençlerimiz Tasarım ve Üretim, Robotik ve Kodlama, Elektronik Programlama ve Nesnelerin İnterneti, Nanoteknoloji ve Malzeme Bilimi, Havacılık ve Uzay Teknolojileri gibi toplam 11 başlıkta 36 ay süreli ücretsiz eğitimler almaktadırlar. 3 yıllık bu süreçte, hem temel teknoloji yetkinlikleri, hem özel ilgi alanlarında derinleşme, hem de proje üretme kabiliyeti elde etmektedirler.