Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Balıkesir’e yaptığı yatırımlarla kentin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarıa içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyor. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Balıkesir ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Bu kapsamda Bigadiç İlyaslar Ovası Sulaması İnşaatında Projenin tamamının bitirilmesi ile birlikte ise toplamda 24 bin 520 dekar tarım alanının sulamaya açılacağını söyledi.

 

Yıldız, ’Projenin %13’lik kısmı tamamlanmış olup; 52 kilometrelik HDPE borunun 14 kilometresi döşenmiştir. Ayrıca 20 kilometrelik CTP borunun 5 kilometresi döşenmiştir. Sulamaya açılacak alanlarda imalatlar hızla devam etmektedir. Projenin hayata geçirilmesiyle milli ekonomiye yılda 37 Milyon 640 Bin Türk Lirası katkı sağlanacaktır” dedi.