Balıkesir, 27Mart- 2 Nisan tarihleri arasını kapsayan illere göre haftalık vaka sayılarında 100 bin nüfusa 430,63 vaka sayısıyla çok yüksek riskli iller kategorisindeki yerini korudu. Valilik, hastalığın en çok bulaştığı yerlerin başında gelen ev ziyaretlerinin önüne geçmek adına broşür bastırıp dağıtmaya başladı.

Alınan tedbirlere rağmen bir hafta önce 344,84 olan vaka sayısının 430.63’e yükselmesi sonrasında Valilik, evlere broşür dağıtarak ev ziyaretlerinin sakıncalarına ve hastalığın en büyük bulaş alanı olduğuna dikkat çekiyor. Salgına karşı her yöntemi ve bütün imkanları kullanarak mücadele yürüttüklerini belirten Vali Hasan Şıldak, vatandaşları tedbirlere uyma noktasında sık sık uyararak Dinamik Denetim Modeliyle gerçekleştirilen denetimlerin kapsamlı olarak devam ettiğini belirtti.

EVLERE BROŞÜR DAĞITILIYOR

Vali Şıldak ayrıca yaptığı açıklamada; çok sayıda broşür bastırılarak ilin her noktasında ekipler tarafından özellikle kadınlara ulaştırıldığını, broşürde ev ziyaretlerinin sakıncaları ve hastalığın en büyük bulaş alanı olduğuna dikkat çekildiğini belirtti. Her tür ev ziyaretinin virüsün yayılımını arttırdığını dile getiren Şıldak, her bir vatandaşımızın kurallara uymasının gerekli olduğunu tekrarladı.  Salgına karşı bilgilendirme çalışmalarından bir başkasının da okullar vasıtasıyla sürdürüldüğünü açıklayan Vali Hasan Şıldak, okullarda sınıf öğretmenlerinin bütün anne velilerini arayarak kuralları hatırlattığını, ziyaret yapılmamasını rica ettiklerini ifade etti. Salgını kontrol altına almak amacıyla her yöntemi uyguladıklarını, her imkanı kullandıklarını vurgulayan Şıldak her bireyin kendi tedbirini eksiksiz olarak uygulamasının vicdani bir sorumluluk ve vatandaşlık görevi olduğunun altını çizdi.