Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, basın mensuplarıyla birlikte ilçede tamamlanan ve yapımı devam eden projeleri yerinde inceledi. Belediye hizmetleri ve projelerin son durumu hakkında basın mensuplarına bilgi veren Avcı, büyükşehir belediye başkan adaylığıyla ilgili kendisine yönetilen soruya, “Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı gibi bir hedefim, niyetim yok. Şunu açık yüreklilikle söylüyorum; Altıeylül’e bir sonraki dönem devam ederim hesabım yok” dedi.

 Başkan Avcı, Sabri Uğur Parkı ve Millet Kıraathanesi, Sultan Alparslan Kültür Evi, Sultan Abdülhamit Han Gelişim Merkezi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk Yaşam Kompleksi, İsmail Akçay Parkı ve Millet Kıraathanesi ve Hasan Can Kültür Merkezini kapsayan programda;  Altıeylül Belediyesi’nin hizmetleri ve projelerin son durumu hakkında basın mensuplarına bilgi verdi. Programda; AK Parti Altıeylül İlçe Başkanı Ömer Münis, Altıeylül Belediye Başkan Yardımcısı Fikrettin Kocaman,  belediye çalışanları katıldı.  Sabri Uğur Parkı ve Millet Kıraathanesi’nde kahvaltıyla başlayan programda Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, merhum Belediye Başkanı Sabri Uğur’un adını verdikleri parkın bölgeye önemli bir değer kattığını söyledi.  Dinkçiler Mahallesi halkının Sabri Uğur Parkı ve Millet Kıraathanesine sahip çıktığını vurgulayan Avcı, yaşam merkezinin hem gençlerin hem de vatandaşların ihtiyaçlarına karşılık verecek şekilde tasarlandığını ve hizmete açıldığını söyledi.  

 

SULTAN ALPARSLAN KÜLTÜR EVİ’NDE

HEM SPOR HEM AKADEMİK EĞİTİM

 

Sultan Alparslan Kültür Evi’nin geçtiğimiz yıl hizmete açıldığını belirten Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı,  pandeminin sona ermesinin ardından tesisin tam kapasiteyle kullanılacağını vurguladı. Kültür Evi’nin en alt katını spor salonu haline getirdiklerini belirten Avcı, üst katını da kütüphaneye çevirdiklerini belirtti. Avcı, gençleri hem fiziksel hem de mental açıdan sağlıklı bireyler olarak yetişmesi için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Avcı, “Alparslan Kültür Evi içerisinde 4-6 yaş arası kuran kursu, spor salonu, etüt salonu, kütüphanesi, kafeteryası, açık portatif havuz salonu, okçuluk kursu da açarak orayı çocuklarımızın bir yaşam merkezi haline getireceğiz” dedi.

 

SULTAN ABDÜLHAMİT HAN GELİŞİM

MERKEZİ BEĞENİ TOPLADI

 

Sultan Alparslan Kültür Evi’nin incelenmesinden sonra Sultan Abdülhamit Han Gelişim Merkezi’ndeki çalışmalar hakkında basın mensuplarına bilgi veren Başkan Hasan Avcı, Altıeylül Belediyesi olarak sosyal belediyeciliğe önem verdiklerini söyledi.  Devam eden projenin tamamlandığında içinde aile danışma merkezi, atölyeler, etüt salonları, çocuk üniversitesi, sinema salonu ve belediyenin bazı bölümlerinin olacağını söyleyen Hasan Avcı, gıdadan, giyime birçok yardımın  6 bin 400 metrekarelik merkezden yapılacağını kaydetti.

 

ÇALIŞMALARI YERİNDE ANLATTI

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Yaşam Kompleksi’nin de tamamlandığı şehrin önemli bir ihtiyacını karşılayacağını vurgulayan Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk Yaşam Kompleksi’nin içerisinde havuzu, kütüphanesi, fitness salonu, skyparkı, tenis kortu ve restoranıyla cazibe merkezi olacak. İhalesini yapacağımız projelerden biri de Gaziosmanpaşa Mahallesi’ndeki Fahri Kiraz Kız Meslek Lisesi’nin yanına yüzme havuzu ve kütüphanenin ihalesini gerçekleştireceğiz. Seyyit Ahmet Arvasi Parkı’nın içerisinde hem kreş hem de kütüphane olarak değerlendireceğiz. “ dedi. İsmail Akçay Parkı ve Millet Kıraathanesi’nde çay molasının ardından programın son durağı Hasan Can Kültür Merkezi oldu. Burada basın mensuplarına sunum yapan ve çalışmalar hakkında bilgi veren Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

 

“HASAN CAN KÜLTÜR MERKEZİ’Nİ

12 MİLYON 700 BİN LİRAYA TAMAMLADIK”

 

Avcı, “Altıeylül Belediye Başkanı olduğum ilk dönemde Zekai Başkanımız Ümraniye Belediyesi’yle kardeş belediye protokolü içerisinde burasının ön görüşmesini yapıp, ihale yapmakla ilgili Hasan Can başkandan sözünü almıştı. Ancak icraata dönüşmemişti. 2018 yılının Şubat ayının sonları gibi ihale yapıldı, ihale yapıldıktan sonra da müteahhit firma işi aldı. 2019 yılındaki yerel seçimlerde Ümraniye Belediyesi’nde bir değişiklik oldu. Yeni belediye başkanımıza da durumu arz ettik, kendisi de Ümraniye Belediyesi sınırları içerisindeki yatırımlara ağırlık vereceklerini ve bu işe devam etmeyeceklerini beyan ettiler. Anlayışla karşıladık. Daha sonra Kültür Bakanlığımızla istişarelerde bulunduk. Bir kısmını Kültür Bakanlığı bir kısmını da Altıeylül Belediyesi olarak biz üstlenerek devam etme kararı aldık. Bugün hamdolsun geldiğimiz noktada kültür merkezimiz tamamıyla bitmiş durumda. Temmuz ayının ilk haftasında Kültür Bakanımızın katılımıyla burasını halkın hizmetine açacağız. 12 milyon 700 bin liralık bir maliyetle burasını tamamladık. Bunun 2 milyon 100 bin lirasını Kültür Bakanlığından destek geldi. 2 milyon 400 bin lira daha destek bekliyoruz. Tabi geri kalan kısmından 2 milyon Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can döneminde verilmişti. Geri kalan kısmını da biz Altıeylül Belediyesi olarak finanse ederek bu seviyeye getirmiş olduk. Yaklaşık 485 kişilik bir salon.

 

AVCI: “BÜYÜKŞEHİR GİBİ

BİR HEDEFİM YOK”

 

Bir basın mensubunun büyükşehir belediye başkan adaylığıyla ilgili sorusunu da yanıtlayan Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, “Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı gibi bir hedefim, niyetim yok. Şunu açık yüreklilikle söylüyorum; Altıeylül’e bir sonraki dönem devam ederim hesabım yok. Annemden belediye başkanı olarak doğmadım; ama 5 sene ama 10 sene ama 25 sene olur bu iş bir gün bitecek. Belki 2024 yılında biter belki daha erken biter, belki daha sonra biter. Yapmak istediğimiz gayret etmek istediğimiz mücadele etmek istediğimiz şey sorumluluğun bilinciyle, gücümüzün taşıyabileceği tüm yükü alarak milletimize hizmet etmek. Gizli bir hesabım yok. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’ın başarısı için hep birlikte çalışıyoruz. O da ciddi anlamda taleplerimiz olduğunda karşılık veriyor”