CHP Karesi İlçe Kongresi sonrasında eski yönetimden kongrede 2020-2023 dönemlerine ait 8 klasör mali evrağın çalındığı iddiasıyla açıklama geldi.

Evrak hırsızlığını kameralarla tespit ettiklerini belirtilen eski yönetimin açıklamasında, belgeleri alanlar hakkında suç duyurusunda bulunulduğunun altı çizildi. CHP Karesi’de belge hırsızlığı iddiasıyla sarsıldı. Mahmut Arıcan ve Yücel Erişen’ın yarıştığı bir ay önce gerçekleşen CHP Karesi İlçe Kongresi’nde partinin 2020- 2023 yıllarına ait mali evrakların yer aldığı 8 klasörün çalındığı iddiası gündeme bomba gibi düştü. CHP Karesi İlçe Başkanlığı’nda Dilek Yalçın ve Mahmut Arıcan dönemlerine ait evrakların bazı partililer tarafından alındığı ve evrakların kongreden sonra da partiye götürülmediği ortaya çıktı. Konuyla ilgili açıklama yapan Dilek Yalçın ve Mahmut Arıcan yönetimlerinde yer alan dönemin İlçe Sekreteri Ayşe Pınar Tanrıöver ve Örgüt ve Örgütlenmeden Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Gökhan Kırcı, evrak hırsızlığını kamera kayıtlarıyla ispat ettiklerini, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. Tanrıöver ve Kırcı’nın imzalarının yer aldığı açıklamada; “26 Ağustos 2023 Cumartesi günü CHP Karesi İlçesi 4, Olağan Kongresi’nde görüşülmek üzere kongre salonuna götürülen ve içerisinde 2020-2021-2022 ve 2023 yıllarına ait fatura, fiş vb. mali evrakların bulunduğu sekiz klasörden oluşan evrakların kaybolduğunun anlaşılması üzerine; 28 Ağustos 2023 Pazartesi günü Karesi Belediyesi’ne yazı yazılarak kongre gününe ait kamera kayıtlarının incelenebilmesi için izin talep edilirken olası bir dava süreci için kayıtların silinmemesi talep edilmiştir. Öğleden sonra gelen olumlu yanıt üzerine ilçe yönetim kurulundan 4 kişi ve 1 belediye meclis üyesiyle kayıtları izlemek üzere Karesi AVM’ye gidilmiş ve kongre gününe ait kayıtlar izlenmiştir.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Kayıtlarda söz konusu 8 adet dosyanın bulunduğu torbanın mekana getirilmesi, önce platformda kürsü yanına konulması ve sonrasında ise platform merdivenlerinin yanına indirilmesi izlenmiş, oylama sonucunda kadar torbanın konulduğu yerde durduğu görülmüş, daha sonra ise malzemelerin toplanması sırasında torbaya yetkisi olmayan bir kişi tarafından bakıldığı, sonra bir başka kişi çağırılarak alındığı ve üçüncü bir kişiye verildiği, son kişinin ise kameralar önünde torbanın içinden aldığı bir evrakı cebine koyduktan sonra torbayı dışarı çıkardığı net olarak görülmüş ve tespit edilmiştir. Söz konusu CHP Karesi İlçesi’ne ait evrakların bulunduğu torbayı alan kişiler tarafından Karesi İlçesi’ne getirilmemesi nedeni ile söz konusu eylemle ilgili şikayette bulunularak gerekli hukuki süreç başlatılmıştır. Torbanın alınma süreci sonuna kadar yakından takip ederek hukuk karşısında gerekli cezaları almaları ve bu kişilerin parti ile ilişkilerinin kesilmesi için sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.