Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın sosyal medya hesabından haftalık vaka sayılarını paylaştı. Balıkesir, 14-20 Ağustos tarihleri arasında Koronavirüs vakaları her 100 bin kişide 69,10 oldu. Bir önceki hafta 100 binde 78,29 olan Balıkesir’in son haftalarda istikrarlı bir şekilde vaka sayılarında düşüş yaşandı.

ÜÇ HAFTADIR DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR

Balıkesir, Koronavirüsü vakalarında son iki haftadır devam eden düşüş grafiği 14-20 Ağustos tarihleri arasında da devam etti. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, illerin haftalık vaka sayılarını sosyal medya hesabından paylaştı. İllerde 100 bin nüfusa göre baz alınan verilerde Balıkesir’de 14-20 Ağustos tarihleri arasında vaka sayısı 100 binde 69,10 oldu. Bir önceki hafta 100 binde 78,29 olan Balıkesir’deki düşüşün altında aşılama oranlarının yüksek olmasının yattığı belirtildi.

AŞILAMADA İLK 5’TEYİZ

Balıkesir,  Koronavirüsüne karşı aşılamada yüzde 86,6 aşılama oranıyla Türkiye’de beşinci sırada yer alıyor. Başta Valilik ve Sağlık İl Müdürlüğü, aşılamanın hızlı bir şekilde yapılması adına başlattığı seferberliğin sonuç vermesi vaka sayılarının düşmesini ve ölümlü vakaların azalmasını sağladı.   Okulların ve üniversitenin açılmasına sayılı günler kala Sağlık İl Müdürlüğü, genç nüfusun aşılanması için yoğun bir faaliyet yürüttüğü, 15-30 yaş arasının aşı olması adına çağrıda bulundu.