Balıkesir Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği(BESOB) Başkanı Fehmi Erdem, pandemi sürecinde en çok olumsuz etkilenen esnafın ayağa kalkabilmesi için uzun vadeli, faizsiz krediye ihtiyacının olduğunu söyledi. Erdem, “ Esnafın beklentisi 75-100 bin lira civarında kredi verilmesidir. Esnafımız ancak böyle belini doğrultabilir” dedi.

BESOB Başkanı Fehmi Erdem, pandemi sürecinden olumsuz etkilenen esnafın ekonomik anlamda yeniden rahat nefes alabilmesi için acil kredi desteği beklediğini söyledi. Esnafın pandemiden dolayı 15 ay kapalı kaldığına ve yeniden bir kapanmayı kaldıramayacağını vurgulayan Erdem, “  Uzun süre kapandık. Kahveci, lokantacı, servisçi, kantinci, barlar ve meyhaneler çok mağdur oldular. Bizim beklentimiz devletimizden ilk baştan Esnaf Kefalet ve Halk Bankası aracılığıyla 25 bin lira verilen krediler can suyu gibi oldu. Şu anda faizsiz ve ya uzun vadeli 75-100 bin lira civarında kredi verilmesidir. Eğer bunu devletimiz esnafımıza verirse belini doğrultabilir. Esnaf can suyu kredisi bekliyor.” dedi.

 

“BİR KAPANMAYI DAHA KALDIRAMAYIZ”

Esnafın ekonomik açıdan bir pandemi sürecini daha kaldıramayacağını ifade eden BESOB Başkanı Fehmi Erdem, “ Bir kapanma daha olursa küçük esnafın ezilir gider. Bir kapanma servisçi, lokantacı,servisçi ve kahveci esnafımız inan ki bitmek üzere. Bunlar bir kapanmaya daha dayanamazlar. Bir kahveci esnafı diye gelip geçmeyelim; bir ocakçısı, iki servis yapan kişisiyle insanlara istihdam sağlıyor. Bu da toplumun tüm katmanına yansıyor. Daha önce verilen kredi iş gördü ama bu yeterli değil. 15 ay kapalı kalınınca esnafımız çok mağdur oldu. Devletimizden şu andaki beklentimiz bu şekilde” dedi.