İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün açtığı okul güçlendirme ihalesini alan Müteahhit Bülent Haluk Türkbeyi, teknik açıdan yıkılması gereken okullarda güçlendirilmeye gidildiğini ve ihalelerde yolsuzluk yapıldığını iddia etti. Burhaniye’de bir okulun güçlendirme projesinin ihalesini aldığını ve dilekçeyle binanın performans testlerini istemesine karşın kendisine olumsuz cevap verildiğini belirten Türkbeyi, “Yarın bunlar emekli olup gidecekler keyfine bakacaklar. Hırsız kim? Müteahhit. Buna müsaade etmeyeceğim. “ dedi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeki ihale işinin üç kişinin elinde olduğunu, istediklerine yaklaşık maliyeti yüksek istemediklerine de düşük yazdığını ileri süren Bülent Haluk Türkbeyi, kendisine verilen bir güçlendirme ihalesini okulun performansının düşük olduğu gerekçesiyle yapmak istemediğini belirtti. 

“İHALE İŞİ BİRKAÇ KİŞİNİN ELİNDE”

“Burhaniye Atatürk Mesleki ve Teknik Lisesi Güçlendirme İşi” ihalesiyle ilgili binanın performans testlerini talep etmesine rağmen testlerin verilmediğini kaydeden Türkbeyi, “İl Milli Eğitim Müdürlüğü İhale Bölümü’nde uzun zamandır yaşadığımız sorunlar, kusurlar ve bundan da ileriye giderek yanlış ve usulsüzlüğe gidecek kadar sıkıntılar yaşıyoruz. Öyle bir sıkıntı haline gelmiş ki; orada üç kişilik çete gibi oluşum var. Oyunun kurallarını kendileri koyuyor, rahatsızlık verenleri oyun dışında bırakıyorlar. Kendileriyle hareket edip, isteklerini yerine getirenler oyunun içinde kalıyor. Benim bu açıklamayı yapma sebebim oyun dışında kalmam değil. Böyle bir durum yok. Bu açıklamaları yapmamın sebebi bir ihale işinin birkaç kişinin elinden geçmesi bizi rahatsız ediyor” dedi.  

DEĞERLER KÖTÜ AMA GÜÇLENDİRME YAPILIYOR

Burhaniye’de aldıkları bir güçlendirme ihalesiyle ilgili istedikleri binanın performans değerlerini açıklayan evrakların kendilerine teslim edilmediğini vurgulayan Müteahhit Bülent Haluk Türkbeyi, “İl Milli Eğitim Bakanlığı, illerde güçlendirilmesi ya da yıkılması gereken binalar diye bir ödenek ayırdı. Bunları performans testinden sonra yıkılması ya da güçlendirilmesine karar verildi. Kriminal olaylar burada başladı. 6 Temmuz’da Burhaniye Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Güçlendirme İşi ihalesi bizim şirkette kaldı.  Biz bu projeyi ihale sözleşmesi yapmadan incelediğimizde; bize gelen projede deprem perdelerinin çok olduğunu gördük.  Biz bunu bire bir görüşerek çözeriz dedik. Sonra bunu neden sorguladığımızla ilgili bir rahatsızlık ortaya çıktı. Sonra bunu resmiyete dökerek, bu işi yapan aracı firmayı arayıp, şifahen sorduk; neden deprem güçlendirme perdeleri bu kadar ağır diye. Beton değerinin C-8 olduğunu, temel direncinin 0.10 olduğunu söylediler. Bunlar çok aşırı derecede düşük değerler. Biz buna rağmen temelde de bir iyileştirme olmadığını söyledik. Bunun şifahen çözülmeyeceğine karar vererek dilekçe verdik. İhalenin teknik verilerinin, karot testleri, performans değerlerinin verilmesini istedik.  Bize gelen cevapta bu ihalenin bakanlık tarafından çıktığı, valilik oluruyla alındığı, söz konusu ihalenin bizde kaldığı, sözleşme yapılmaması durumunda cezai işlemin yapılacağı karşılığı verildi. Bizim istediğimiz şeyle verilen cevap uyuşuyor mu? Burada topu Valilik ve bakanlığa atmışlar. Topu Valiliğe atmışlar. Uzun süredir Valiliği de kandırıyorlar. Sayın Valimiz Yatırım İzlemeden görevden aldığı kişi Milli Eğitim Müdürlüğü’nden çıkmıyor. Sözleşmeyi yaptıktan sonra tekrardan belgeleri istedik.  Hepsinin incelenmesini istiyoruz” dedi.  

“GÜÇLENDİRME VERDİKLERİ BİNA YIKILMASI KARARLAŞTIRILDI”

İhale birimindeki çalışanların aracı mühendislik firmalarıyla birlikte iş birliği yaptığı iddiasında bulunan Müteahhit Bülent Haluk Türkbeyi,”  Aracı mühendislik firmaları var. Hepsini kast etmiyorum bazılarını söylüyorum. Bir binanın yaklaşık maliyetini hesaplarken ne olması gerekiyorsa; demiri, temeli vs. noksansız metrajlarının çıkarılıp birim fiyatına aktarılması gerekiyor. Suiistimal burada başlıyor.  Bunlarla iyi geçinenlere yaklaşık maliyet ayrı hesaplanıyor, bunlarla ters düşen, bunlara itiraz edenlere yaklaşık maliyetleri kötü olanlar veriliyor. Bununla ilgili olarak ta; sizin projeleriniz iyi olsaydı geçen yıl Edremit Yılmaz Akpınar İlkokulu’na güçlendirme vermişler. Kontrol yapan arkadaşların duyarlılığıyla benim de itirazımla binanın bir tanesinin güçlendirmesini yapmam dedim. Aracı firmalar bu binaya bakmamışlar. Burası yıkılıp bahçe oldu. İkinci projemiz; Kepsut Mahmudiye İlkokulu projesi de sağlıklı değildi. 45 günlük revizyondan sonra biz ancak değiştirdik.  Bizim kusurlarımız yok mu? Vardır ancak statik konularda hatalarımız yok. Çünkü bunların sorumluluğu yok. Yarın bunlar emekli olup gidecekler keyfine bakacaklar. Hırsız kim? Müteahhit.  Buna müsaade etmeyeceğim. Ben işimi itibarla yapıyorum.

“MEZARLIK ÜZERİNDEN PAZARLIK YAPILMASINA MÜSAADE ETMİYORUM”

Yaklaşık maliyetlerdeki tutarsızlıklara dikkat çeken Türkbeyi, birçok müteahhidin ihaleyi gerçekleştiren kişiler tarafından sindirildiğini ileri sürdü. Türkbeyi, “ Yaklaşık maliyetlerdeki tutarsızlıklar incelendiğinde benim söylediklerim çıkacak.  Yaklaşık maliyetlere baktığınızda hep yüksek yazıldığını görüyoruz.  Olay maksadının dışına çıkmış. Finalde herkesin mal varlıkları araştırılsın. Mezarlık üzerinden pazarlık yapılmasına müsaade etmiyorum. İş nereye giderse gitsin. Arkalarında kim olursa olsun. Müteahhitlerin bazıları sindirilmiş, kimisi susuyor, kimisi ekmeğinin peşinde. Gelsin inşaat mühendisleri odası gelsin araştırsın, yap desin yapayım. Yeterli testlerin yapılması gerekip yıkılması gerekiyorsa yıkılsın. Geçen yılda aynı şeyi olmuştu. İki tane aldığım ihaleden biri bizim gayretlerimizle yıkılmıştı”