Balıkesir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Türkiye’deki Koronavirüsü risk haritasında ‘Çok Yüksek Riskli İller’ kategorisinde yer alan 17 şehirden biri oldu.

Balıkesir, son haftalarda resmi kurumların uyarılarına rağmen tedbirleri bırakıp, kurallara uymamanın faturasını Çok Yüksek Riskli İller kategorisinde yer alarak ödedi. Haritada koyu kırmızı renkte yer alan Balıkesir’de bir süre daha kafe, lokanta, pastane, çay ocağı, kahvehane gibi işletmeler kapalı kalacak.

CUMARTESİ SERBEST PAZAR YASAK

Risk oranı düşük illerde hafta sonları sokağa çıkma yasakları kaldırılırken Balıkesir’de cumartesi günü serbest Pazar günü ise yasak olacak. Önümüzdeki süreçte tedbirlere ve kuralları uyup vaka sayılarının düşmesi durumunda yasak ve kısıtlamalar gözden geçirilecek.

Balıkesir, Koronavirüsü salgını kapsamında son haftalardaki rahatlığının bedelini Türkiye Koronavirüsü risk haritasında ‘Çok Yüksek Riskli İller’ kategorisinde yer alarak ve yasaklara devam ederek ödedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Koronavirüsü salgını kapsamında normalleşme adımlarını ve Türkiye’nin Koronavirüsü risk haritasını açıkladı. Balıkesir, Koronavirüsü vakalarının en yoğun olarak görüldüğü ve haritada koyu kırmızı renkte gösterilen ‘Çok Yüksek Riskli İller’ kategorisinde yer alan 17 şehirden biri oldu.

UYARILARI DİKKATE ALMANIN FATURASINI BİRLİKTE ÖDEYECEĞİZ

Başta Valilik olmak üzere birçok resmi kurumun son haftalarda vaka sayılarındaki artışa dikkat çekmesine karşın Balıkesir, kurallara ve tedbirlere uymamanın, uyarılara kulak tıkamanın bedelini ağır ödedi. Koronavirüsü risk haritasında düşük riskli iller ve orta riskli iller kategorisinde yer alan şehirler, başta sokağa çıkma yasakları, işletmelerin ve sosyal alanların halka açılması gibi konularda esnekliğe kavuşurken Çok Yüksek Riskli İller kategorisinde yer alan Balıkesir’de vaka sayılarında düşüş yaşanana kadar tedbirler ve kısıtlamalar devam edecek.

OKUL ÖNCESİ VE İLKOKULLARDA EĞİTİM BAŞLADI

Çok Yüksek Riskli İller kategorisinde yer alan Balıkesir’de, dün itibariyle okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda eğitim öğretim başlarken, liseler ise yüz yüze sınavlar yapılacak.

CUMARTESİ SERBEST PAZAR YASAK

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalktı.  Çok Yüksek Riskli İller arasında yer alan Balıkesir’de ise cumartesi günleri sokağa çıkma serbest olurken Pazar günleri bir yasak devam edecek.

İŞLETMELER KAPALI

Balıkesir’de, Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane ve çay bahçesi gibi işletmelerdeki yasaklar devam edecek. Diğer kategorideki illerdeki işletmeler ise sabah 09.00-19.00 arası yüzde 50 kapasiteyle faaliyetlerini sürdürebilecek. Balıkesir’de Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler kapalı olacak.  

65 YAŞ ÜSTÜNE VE 20 YAŞ ALTINA SINIRLAMA ARTIRILACAK

Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarla ilgili Çok Yüksek Riskli İller kategorisinde yer alan Balıkesir’de sokağa çıkma süresi artırılacak.

NİKAH VE DÜĞÜNLER 1 SAATİ

AŞMAYACAK 50 KİŞİYİ GEÇMEYECEK

Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek..