CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Paşaalanı Mahallesi’ndeki ek hizmet binasıyla ilgili açıklamada bulundu. Karesi Paşaalanı Mahallesi’nde hayırseverlerin bağışları ile Kızılay tarafından yaptırılan öğrenci yurdunun Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ek hizmet binasına dönüştürüldüğünü belirten Sarı, hem bağışçıların hem öğrencilerin hayal kırıklığına uğratıldığını ve Balıkesir halkının aldatıldığını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Paşaalanı Mahallesi’nde yakın bir zamanda hizmete açtığı ek hizmet binasının Kızılay tarafından öğrenciler için yurt olarak yaptırıldığını belirtip, Büyükşehir yönetimini topa tuttu.  Gençlerin gözardı edildiğini ve AKP’li yöneticilerin yaşanan sorunlara kulak tıkadıklarını dile getiren CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, “AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, öğrenci yurdu olması için, yardımseverlerin bağışları ile Kızılay’ın yaptırmış olduğu binayı belediyeye kiralayarak ek hizmet binasına dönüştürmüştür. Böylece birçok bağışçıyı da, öğrenciyi de hayal kırıklığına uğratmıştır. Aldığımız başka bir bilgi doğrultusunda ise yine Kızılay'ın şehir merkezinde hizmet veren öğrenci yurdunun kapatıldığını öğrendik. Görüyoruz ki kentimizdeki öğrencilerin barınma sorunu için kaygı duyan sadece bizleriz, kenti yönetenlerin bu kaygımıza ortak olmadığını görmek bizleri derinden yaralıyor” şeklinde konuştu.

 

-55 BİN ÖĞRENCİ VAR, HALİ HAZİRDAKİ YURT KAPASİTESİ 7 BİN 500-

Balıkesir’de 55 Bin öğrenci bulunduğunu ve yurtlarda sadece 7 Bin 500 yatak kapasitesi olduğuna vurgu yapan Başkan Serkan Sarı, “Balıkesir Valiliği aracılığı ile öğrencilerin geçici olarak barınma imkanına çözüm aranmış olsa da, rakamlara bakıldığında yurt sorununun uzunca bir süre Balıkesir gündemini meşgul edeceği görüyoruz. Yaklaşık 55 bin öğrenciye sahip Balıkesir'in hali hazırda Yüksek Öğrenim Kurumu’nun açıklanan yatak kapasitesi 7 bin 500 civarında. Yapmayı planladıkları yeni yurtla birlikte ancak 11 bin civarında üniversiteli öğrencimizin barınma sorununu çözülmüş olacak. Şehrimizi yöneten anlayışın, geriye kalan 44 bin öğrencimizin barınma sorunu ile ilgili bir çözüm üretmediği gibi var olanı da yok etmekte olduğunu hep birlikte görüyoruz. Tabi gençlerimizin sorunları bununla da bitmiyor. Geleceğimizin teminatı olan üniversiteli gençlerimizin barınma sorununu tartışırken en son aldığımız bilgilere göre çocuklarımıza üniversitelerde verilen öğle yemeğinin de sadece Balıkesir merkezde verilebildiğini, ilçelerdeki Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin ise bu imkandan yararlanamadığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız” ifadelerini kullandı.