Balıkesir Kasaplar Odası Başkanı Galip Sarıoğlu, kurbanlık hayvan kesim ve et işleme tarifesini açıkladı.

Büyükbaş hayvanı 2 bin- 2 bin 250 lira, küçükbaş hayvanın ise 750 lira hizmet bedeliyle kesilip, etinin sıyrılacağını açıklayan Sarıoğlu, kıymanın kilosunun 7-8 lira, sucuğun kilosunun ise 50 liraya yapılacağını belirtti. Sarıoğlu, kaliteli ve lezzetli et için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.  Balıkesir Kasaplar Odası Başkanı Galip Sarıoğlu, Kurban Bayramı’nda kasapların et işleme, kıyma ve sucuk yapma tarifelerini açıkladı. Büyükbaş hayvan kesimi, etin sıyrılması ve pay edilmesinin 2 bin- 2 bin 250 lira arasında yapılacağını belirten Galip Sarıoğlu, küçükbaşın ise 4 parçaya ayrılıp, etinin işlenmesinin 750 lira hizmet bedeliyle gerçekleşeceğini ifade etti. Vatandaşlara etin sağlıklı işlenmesi adına işinin ehli kasapları tercih etmeleri yönünde çağrıda bulunan Başkan Sarıoğlu, kasapların dışında kıyma çekme işlemi yapanlarla mücadele edeceklerini söyledi. Sarıoğlu, sözlerini sürdürdü: “Kurban Bayramı yaklaşırken hazırlıklarda başladı. Kurbanlık hayvanların kesimi ve etinin işlenmesi adına kasaplarda son hazırlıklarını yapıyor. Bu sene büyükbaş hayvan kesimi, etin sıyrılması ve pay edilmesi hizmetini 2 bin-2 bin 250 lira arasında yapılacak. Bunun altında kesim bedeli olmayacak. Küçükbaş hayvanda ise hayvanın kesimi, 4 parçaya bölünmesi, etinin işlenmesi 750 lira hizmet bedeli olacak” dedi.

“KİMSEYİ ZOR DURUMA DÜŞÜRMEMEYE GAYRET ETTİK”

Kıyma ve sucuk yapma bedelleri hakkında da bilgi veren Sarıoğlu, “Kurban hayvan kesim bedelinin yanı sıra kıyma ve sucuk yapma bedellerimizi de belirledik. Kıymanın kilosunu 7-8 lira arasında, sucuğu ise kilosu 50 liraya yapacağız. Geçen yıl sucuk 30-35 lira arasında yapılıyordu. Ancak bağırsak ve baharatlara gelen zamlar sonrasında fiyatı 50 liraya yükseltmek zorunda kaldık. Biz bu artışı yaparken bize et getiren vatandaşında bizim müşterimiz olduğunu, onları zor duruma düşürmeden iki tarafında memnun kalacağı şekilde ayarladık. Kıymanın kilosunu 7 ile 8 lira arasında olacak” dedi,

“1 LİRA AZ ÖDEYECEĞİM DİYE ETLERİNİN KALİTELERİNİ DÜŞÜRMESİNLER”

Kasaplar haricinde kıyma çekme işlemi yapacak dükkân ve işletmelere karşı bu yıl gerekli girişimleri yapacaklarını belirten Balıkesir Kasaplar Odası Başkanı Galip Sarıoğlu, “Vatandaşlarımız bazen 1 lira ucuz diyerek bakkal, manavda, şarküteri gibi yerlerde kıyma çektiriyor. Ancak et doğru işlenmeden kıyma yapılırsa etin kalitesi bozulur. Vatandaş bize poşette eti getiriyor, biz etin duruma bakıp bazen bir gün bekletiyor, sonra kıyma yapıyoruz. Bazen etin içinde kesilmesi gereken yerler oluyor. Bunları bıçakla ayıklıyor, kıymanın tadının bozulmaması için işlemden geçiriyoruz. Bu tür işlemler bakkal, manav, şarküteri gibi yerlerde konulan kıyma makinelerinde yapılmıyor. Vatandaşlarımıza çağrımız 1 lira az ödeyeceğim etin kalitesini ve lezzetini bozdurmasın. Ayrıca bizde bu konuda mücadele başlattık. Kasaplar olarak belli aralıklarla birçok kontrolden geçiyor, denetime tabi tutuluyoruz. Bakkal, manav gibi yerlerdeki kıyma makineleri konulan yerler hiçbir denetim ve kontrolden geçmiyor. Bizde resmi kurumlarla gerekli yazışmaları yaptık bu tarz yerlere izin verilmemesi konusunda” dedi.

“ETİ İYİ DİNLENDİRDİKTEN SONRA POŞETE KOYUN”

Kurbanlık etle ilgili tüyolarda veren Sarıoğlu, “Kurbanlık hayvan kesimi yapılıp etler pay edildikten sonra vatandaşlarımız hemen eti işlemesinler. Eve getirdikleri eti serin bir yerde altına muşamba ya da örtü atıp üst üste gelmeyecek şekilde yaymalı, üzerine hafif bir tül atıp hava alacak şekilde 3-4 saat bekletmelidir. Kesinlikle poşetin içine et konulmamalıdır. 3-4 saat dinlendikten sonra et yine çok dolu olmayacak şekilde tencere ya da küçük leğenlere koyup buzdolabında bir süre bekletilmeli. Etin kanının süzülmesi ve kendine gelmesinden sonra da küçük parçalara ayılıp buzdolabı poşetine koyularak dipfrize atabilirler. Ancak kesinlikle sıcak et poşete konulup direkt buzluğa atılmaz. Bu hem etin sert hem de lezzetinin düşük olmasına neden olur. Kıyma ve sucuğa götürülecek etlerde iyice kanı süzülüp, dinlendirildikten sonra kasaplara götürülmelidir. Kasaplar haricinde bu işlemler başkalarına yaptırılmamalıdır” dedi.