Koronavirüs nedeniyle bir buçuk yıldır kapalı olan üniversiteler eğitime başlamaya hazırlanırken öğrenciler yeni döneme barınma sorunuyla giriyor. Balıkesir’de özel ve kamu yurtlarının ihtiyaca karşılık vermemesi, ev kiralarının da fahiş tutarlara çıkmasından dert yanan Balıkesir Üniversitesi Büro Yönetimi Öğrencisi Esra Yadırga, barınma ihtiyacını karşılarken karşılaştığı zorlukları SEMBOL Medya’ya aktardı.

Pandemiden dolayı ilk senesini uzaktan eğitimle tamamladığı Sekreterlik bölümü eğitimi devam ettirmek için Balıkesir’e geldiğini belirten Büro Yönetimi Öğrencisi Esra Yadırga, ailesiyle ilk etapta yurt baktıklarını ancak bulamadıklarını kaydetti. Barınma gibi temel bir ihtiyacı bile karşılamada büyük zorluklar yaşadıklarını vurgulayan Esra,  “ Ailemle ilk geldiğimizde yurtlara baktık. İlk defa Balıkesir’e geldik ve hiç kimseyi tanımıyorduk. Ancak maalesef yurtlar doluydu. Geçen yıl uzaktan eğitimle tamamladığımdan dolayı birlikte kiralık eve çıkacağım hiç arkadaşım yoktu. Ailem 1+1 bir ev kiralamak istedi ancak karşılaştığımız kira fiyatları buna imkan sağlamadı. Üniversite öğrencilerinin yeniden kente dönmesinden dolayı kira fiyatlarına çok fahiş zamlar yapılmış. 1+1, 2+1 evlerin kiraları 2 bin-2 bin 500 civarında ki bu sadece barınma için vereceğimiz para. Barınma harcamasının yanı sıra temel ihtiyaçları, ulaşımı, eğitim masraflarını ortaya koyduğumuzda ortaya çıkan tutar çok yüksek oluyor. Bunu benim ailemin karşılayabilme şansı yok. Ne yapacağımızı düşünürken bir arkadaşımın Balıkesir Üniversitesi’nde eğitim gören tanıdıklarının olduğunu öğrendik. Onlarla irtibata geçtik ve ortak eve çıkma kararı aldık. Uygun fiyata istediğimiz gibi bir ev bulduk. ” dedi.

 

“EV SAHİPLERİ

VİCDANLI DAVRANSINLAR”

 

Birçok öğrencinin barınma ile ilgili büyük problemler yaşadığını vurgulayan Esra Yadırga, “ Birçok öğrencinin barınma ihtiyacını karşılayamadığı için okula başlamamayı bile düşündüğünü biliyoruz. Bizim bölümümüzde okuyan bir arkadaşımız ne yurt bulabildi ne de ev.  Eğer bu sorunu halledemezlerse okula gitmemeyi bile düşünüyor. Yetkililerin bu gibi ortada kalan öğrenciler için bir şeyler yapması gerekiyor. Hiçbir öğrenciye barınma sorunundan dolayı eğitim hakkı engellenmemeli. Bir de maddi gücü iyi olmayan öğrenciler var. Zaten başka bir şehirde zor şartlar içinde eğitim görecekler. Daha işin başında barınma gibi temel bir ihtiyaç karşısına sorun olarak çıkmasın. Ev sahiplerinde de evlerini kiraya verirken vicdanlı davranmalarını bekliyoruz. Mutlaka onların da çocukları vardır. Onların çocukları da başka şehirlere üniversitelere gidecekler. Bunu düşünerek evlerini fahiş tutarlara kiralamasınlar. Bizim beklentimiz burada eğitimimizi tamamlayıp, Balıkesir’den güzel anılarla ayrılmak. Onun için kafamızın rahat olması adına barınma ihtiyacımızı karşılanmasını istiyoruz” dedi.