2020-2022 Eğitim-Öğretim yılı geçtiğimiz hafta ilk ders zilinin çalmasıyla başladı. Balıkesir’de 944 okulda 183 bin 421 öğrenci ve aileleri Covid-19 nedeniyle bir buçuk yıl kapalı kalan okulların açılmasıyla yüz yüze eğitimin heyecanını yaşadı. Okullar açık olmasına karşın hala velilerin ve öğrencilerin aklında Koronavirüs nedeniyle yüz yüze eğitimin devam edip etmeyeceği sorusu var. SEMBOL Medya olarak Koronavirüs gölgesinde başlayan eğitimin nasıl devam edeceğinden ne tür önlemlerin alındığına kadar binlerce öğrence ve velinin aklındaki soruları İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız’a yönelttik.

“OKULLARIMIZ EĞİTİM-ÖĞRETİME HAZIR”

Balıkesir il genelindeki okulların yeni eğitim-öğretim yılına fiziki açıdan hazır olduğunu dile getiren İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, bazı okulların deprem güçlendirmesi yapıldığı için başka okullarda eğitimi sürdürdüğünü söyledi. Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: “Uzaktan sürdürdüğümüz eğitim-öğretim faaliyetlerine pazartesi günü ilimiz genelindeki 944 okulda 183 bin 421 öğrenci ve 15 bin 196 öğretmenimizle yüz yüze eğitime tam zamanlı olarak başlamış durumdayız. İnşallah bu süreci haziran ayına kadar sağlıklı bir şekilde herhangi bir aksamaya meydan vermeden yürütmek nasip olur. Okullar açılmadan önce fiziki koşulları sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesi adına yoğun bir çaba sarf ettik. Deprem güçlendirmesi nedeniyle ikili eğitime geçtiğimiz okullarımız var. Örneğin; Karesi’de Zühtü Özkardeşler Lisesi deprem güçlendirmesi nedeniyle Çiğdem Batubey Ortaokulu’nda eğitim-öğretimi sürdürüyorlar.  Bu da ekim ayının sonuna kadar devam edecek. Velilerimizin ve öğrencilerimizin içi rahat olabilir, okullarımızın hiçbir eksiği bulunmuyor. Öğrencilerimizin her gün kullanacağı dezenfektenden, maskesine kadar her şeyimiz tam” dedi.

 

“MUTLAKA AŞILARINI YAPTIRSINLAR”

Tek önceliğimiz yüz yüze eğitimin sürdürülmesi. Uzaktan eğitimi dünyada en iyi uygulayan ülkelerin başındaydık. Ancak uzaktan eğitim hiçbir zaman yüz yüze eğitimin yerini tutmuyor. Amacımız yüz yüze eğitimi kesintisiz bir şekilde sürdürmek. Öğrencilerden beklentimiz; maske, mesafe ve hijyen kuralına dikkat etmeleri, mutlaka maskeyle okullarda bulunmalarıdır. Öğretmenlerimizden, kantin ve servis çalışanlarına kadar eğitimin içinde bulunanlardan da aşılarını olmalarını bekliyoruz. Mutlaka aşılarını yaptırsınlar. Bu bir kul hakkıdır. Biz öğrencilerimizin sağlıklı bir şekilde bu süreci sürdürmelerini istiyorsak aşılarımızın tam olmalı. Sağlık nedeniyle aşı olamamış öğretmenlerimiz veya çalışanlarımız da mutlaka haftada iki defa PRC testi yaptırmak suretiyle okula gelmeleri zorunludur. Bu anlamda herkesin üzerine düşeni fazlasıyla yerine getireceğini düşünüyorum. Bizler eğitim çalışanlarının aşıyla ilgili çalışmalarını yapıyoruz. PRC testlerini takip ediyoruz. Gerekirse cezai müeyyideye kadar gidilecek. Aşılama yaşı 15’e kadar düştü. Lise öğrencilerinden aşı olanlar var ancak bu konuda bir zorunluluk yok. Tamamen gönüllülük esası var” dedi.

 

“POZİTİF VAKAYLA KARŞILAŞINCA HEMEN KARANTİNA UYGULAMAYACAĞIZ”

Eğitim koşullarını pandemiyle göre ayarladıklarını, riskin en aza inmesi adına bazı düzenlemeler yaptıklarını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “Öğrenci sayısı kalabalık olan okullarda düzenlemeler yapılıyor. Çok kalabalık olmaması önceliğimiz. İmkânımız varsa öğrencilerin aynı anda teneffüse çıkmasını engelleyeceğiz. Giriş saatlerinde değişiklikler yapıldı. Deprem güçlendirmesi nedeniyle iki okulun bir arada olduğu okulumuzda ders saatleri 40 dakikadan 30 dakikaya düşürüldü. Bu anlamda düzenlemelerimiz devam ediyor. Gerekli imkan olan sınıflarda ders saatlerinin yanı sıra öğrenci sayısında azaltmalar yaptık.  Velilerimizden isteğimiz acil bir durum olmadığı müddetçe okullara, sınıflara girmemeleri. Hem Sağlık Bakanlığı’nın hem Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortak hazırladığı Covid-19 rehberi var. Bu rehberde pozitif vaka çıkması durumunda yapılması gerekenler açıklanmış. Bir öğrencinin pozitif ya da temaslı olması durumunda sınıfın ya da okulun tamamı karantinaya alınması gibi bir durum yok. Öncelikle o öğrenci gözlemleniyor. Sınıftaki diğer öğrenciler ve öğretmenler okulun girişinde 14 gün boyunca en az iki defa ateş ölçümleri gerçekleştiriliyor ve bunlar kayıt altına alınıyor. O sınıftaki öğrencilerin ders saati diğer sınıflarından farklı olması sağlanıyor. Öğretmenlerde de böyle bir durum olması halinde diğer öğrenciler ve öğretmenler pozitif kabul edilmiyor. Öğrencilerde olduğu gibi öğretmenlerde de ateş sorgulamaları yapılıyor.  Sağlık Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Bakanlığı’yla yapılan protokolle tüm öğrencilerin velileriyle ilgili bilgiler okul yönetimine düşüyor. Velilerin vaka durumuna göre gerekirse çocukların okula gelmemeleri sağlanıyor. Biz de bunun günlük olarak takibini yapıyoruz” dedi.

 

120 PROJENİN 52’Sİ BALIKESİR’İN  

Geçtiğimiz yıl pandemiden dolayı uzaktan eğitim yapılmasına karşın öğretmenlerin ve öğrencilerin özverisiyle akademik başarının sağlandığını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “ Geçen yıl pandemiden dolayı uzaktan eğitim yapıldı ancak öğretmenlerimiz öğrencilerimizin başarısı için ellerinden ne geliyorsa yaptılar. Örneğin sınavlarda Altıeylül ve Yarış Ortaokulu’ndan başarılar çıktı. Bunlarda yoğun bir öğrenci sayısı olmasına rağmen birebir ilgilendiğinden kanıtıdır. İnşallah bu yıl akademik başarıları konuşacağız. Biz her sene TÜBİTAK finalleri için Bursa’ya, Türkiye finali için Ankara’ya giderdik. Geçen yıl bunlar bile çevrimiçi gerçekleşti. Ama online olmasına rağmen Balıkesir rekor kırmaya devam ettik. Davet edilen 120 eserin 52 tanesi Balıkesir’e aitti. İnşallah bu başarılar yılda artarak devam eder” dedi.

 

EĞİTİM EŞİTLİĞİ VURGUSU

Eğitimde dikkat ettikleri bir diğer hususunda eğitim eşitliğinin sağlanması olduğunu vurgulayan Yakup Yıldız, tüm okullarda aynı imkanlara kavuşması adına çalıştıklarını belirtti. Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:  “20 ilçemizin her okulunun aynı koşullar, imkanlara sahip olmasıdır. Eğitim eşitliğini sağlamak. Sındırgı’nın Düvertepesi’nden, Dursunbey’in Göbül’üne kadar her öğrencinin eşit imkanlara sahip olması için çalışıyoruz. Şu anda Valimizin başkanlığında;  Sanayi Odası ve Ticaret Borsası’nın katkılarıyla tasarım beceri atölyeleri kurulmaya başlandı. 130’un üzerinde atölyenin kurulumu bitti. Şu anda Altıeylül ve Yarış Ortaokulu’nda hangi atölye, hangi imkan varsa Altıeylül Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nda da aynı imkanları kurma amacındayız. Başarı anlamında liselere geçiş ve üniversite sınavlarında da iyi bir yerdeyiz. Türkiye’de ilk 20 içerisinde yer alıyoruz. Amacımız daha üst noktalara çıkmak. Teknofest’e bu yıl rekor seviyede katılım sağladık. Öğrencilerimiz hem Teknofest hem diğer yarışmalarda başarılı oldular. Meslek liseleri iyi noktalara geldik”

 

BALIKESİR’İN MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMDE YILDIZI PARLIYOR

Balıkesir’in başarılı olduğu alanlardan birinin de mesleki ve teknik eğitim alanı olduğunu kaydeden İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “ OSB ile kurmuş olduğumuz atölye var. Öğrencilerimiz orada eğitim alıyorlar. Atölyeye akşamları da OSB’deki çıraklar orada eğitim alıyor. OSB’deki teknik ve meslek lisesinden mezun olan öğrencilerimize işleri hazır. OSB Genel Müdürlüğü, Sanayi Odası, Ticaret Odası ve Ticaret Borsası 134 öğrencimize burs veriyor. Okulumuzun bünyesinde yurdumuzu inşa ettik. Bandırma’da Recep Gençer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz hem ilimizin hem de çevre illerin dezenfekten ihtiyacını karşılıyor. Bir fabrika gibi çalışıyor. 2020 yılında 330 ton üretim yapan okulumuz 2021 yılında şu ana kadar 108 ton üretim yaptı. Geçen yıl bundan elde edilen gelir 2 milyon 254 bin gelir var. Öğrencilerimiz bir yandan okurken bir yandan da aylık bin-2 bin lira arasında gelir elde ediyorlar. Manyas Salur’da Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde oluşturmuş olduğumuz Hayvan Sağlığı Bölümü’nde belki de Türkiye’de örneği bulunmayan atölyemiz var. Bandırma ve Gönen’de bulunan Merinos çiftliklerinin kırpımlarını öğrencilerimiz gerçekleştirmektedir. Savaştepe’de eski öğretmen okulu diye bilinen 300 dönümlük yerde Hayvan Sağlığı ve Tarım Lisesi bu yıl açtık. Burası da kısa sürede Türkiye’ye örnek olacak” dedi