Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz Şahin, KPSS sorularının 20 tanesinin bir dershanede sorulan sorularla aynı olmasının üzerine şaibe iddialarıyla ilgili basın açıklaması düzenledi.

Daha öncesinde yaşanan şaibeleri hatırlatan Eğitim-Sen Şube Başkanı Gürbüz Şahin, geçmişten ders alınmadığını, aynı hataların tekrarlandığını belirtti. Şahin : ‘’ Ancak gelinen durum gerçeklerin hiç de söylenildiği gibi olmadığını kanıtlamıştır. Adaylardan fahiş tutarlarda sınav parası alan bir kurum, “güvenilir” bir sistem yaratmaktan aciz kalmıştır. Şüphesiz ki bu durumun siyasal sorumluluğu tek başına ÖSYM Başkanı’nda değil, onu atayan ve tüm idarenin siyasal sorumluluğunu üstlenen Cumhurbaşkanı’nın da sorumluluğundadır.’’ diyerek sorumluluğun sadece ÖSYM’ye ait olmadığını belirtti.

 

ÖSYM başkanının gece yarısı görevden alınmasıyla ilgili de değerlendirme yapan Eğitim Sen Şube Başkanı Gürbüz Şahin, ‘’ Devlet Denetleme Kurulu’nun konuya dair araştırma yapacağı kamuoyuyla paylaşılmıştır. Ancak DDK Başkanı Yunus Arıncı, 31 Ekim 2016 tarihinden bu yana Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi olarak da görev yapmaktadır. Böylesi önemli bir konuda ve böylesi önemli bir kurulda, üzerinde şaibe oluşmaması gereken kişilerin görevlendirilmiş olması gerekmektedir. Bu nedenle Devlet Denetleme Kurulu’nun araştırmasının üzerine gölge düşmemesi için gerekli tüm adımlar atılmalıdır.’’ diyerek şaibe oluşmaması gerektiğine vurgu yaptı.

SORUŞTURMA ŞEFFAF OLMALI

Eğitim Sen, yapılan basın açıklamasında Devlet Denetleme Kurulu’nun iddiaları bütün yönleriyle araştırması gerektiğinin ve sürecin telafisi olmayan sonuçlara mahal vermemesi için hızlı, şeffaf ve etkili olmasının altını çizdi. KPSS soru kitapçıklarındaki sorularının da yayınlanması gerektiğini ve diğer yayınevlerinin sorularının da kitapçıklarda yer alıp almadığının araştırılması gerektiğine değindi. ÖSYM’nin işini gereğiyle yapamamasına neden olan atamalar, yürütülen ihale süreçleri ve yapılan mevzuat değişiklikleri de TBMM’de kurulacak bir araştırma komisyonu tarafından incelenmelidir. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili soruşturma başlatmalı, geçmişte olduğu gibi “şifre var ama kopya yok” gibi gerekçeler üretmek yerine, aklımızla dalga geçmeyen, gerçeklerin tüm yönleriyle kamuoyuyla paylaşıldığı adli bir süreç işletmelidir.’’ diyerek şeffaflık istedi. Konunun, gerçekler ortaya çıkana kadar takipçisi olduklarını belirten Eğitim Sen Sendikası, şaibelere sebebiyet veren ve görevlerini ihmal ederek kötüye kullananlar hakkında suç duyurusu yapacaklarını söyledi.