Balıkesir siyasetinin efsane ismi, Büyükşehir Belediyesi kurucu Başkanı Ahmet Edip Uğur, bir süredir mücadele ettiği hastalığına yenik düşerek 71 yaşında hayatını kaybetti. Balıkesir’in son yıllarına damgasını vuran hizmetlerin altında imzası olan Edip Uğur’un ölümü Balıkesir’in yanı sıra Türkiye’de de üzüntüyle karşılandı. Uğur’un ölüm haberi Twitter’da Top Trend haber olarak yer aldı.

HAYIRSEVER KİŞİLİĞİYLE TANINIYORDU

Balıkesir’in yetiştirdiği önemli iş ve siyaset insanlarından, Büyükşehir Belediyesi Kurucu Başkanı Ahmet Edip Uğur, bir süredir mücadele ettiği hastalığa yenik düşerek 71 yaşında hayata gözlerini yumdu. Acı haberi öğle saatlerinde Uğur ailesi fertleri “Babamız Ahmet Edip Uğur Hakk’a yürüdü. 9 Eylül Perşembe günü Balıkesir Zağnos Paşa Camiinden öğle namazına müteakip, Başçeşme mezarlığına defnedilecektir” mesajıyla Edip Uğur’un sosyal medya hesabından kamuoyuyla paylaştı. Edip Uğur’un ölümü Balıkesir’in yanı sıra Türkiye’de de üzüntü yaratırken, acı haber Twitter’da kısa sürede Top Trende girdi. Balıkesir’de iş, siyaset, sosyal ve spor dünyasına yaptığı katkılarla adından söz ettiren ve hayırsever kişiliğiyle bilinen Uğur, önemli görevlerde de bulunmuştu.

TÜRKİYE SİYASETİNE DE DAMGA VURDU

7 Nisan 1950 yılında dünyaya gelen Ahmet Edip Uğur, İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Kimya Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Üniversiteyi tamamladıktan sonra Balıkesir’e dönen ve Arı Yağ fabrikalarını kuran Uğur, sonrasında Balıkesir Ticaret Odası Başkanlığı, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Balıkesir Şube Başkanlığı görevi yaptı. İlk olarak Anavatan Partisi’nden 1987 yılında milletvekili seçilen Uğur, AK Parti’nin Balıkesir’de kurucu il başkanlığı görevini üstlenirken 22.,23. Ve24 dönemde milletvekili olarak mecliste görev yaptı. Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanlığı da yapan Uğur, 2008 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve "Mali ve İdari İşler" Başkanı oldu. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi‘nden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Edip Uğur, son olarak Demokrasi ve Atılım Partisi kurucuları arasında yer aldı.  Uğur, evli ve üç çocuk babasıydı.