2013 İran yapımı bir filmin adıdır bu. İzleyenler bilir de izlemeyenlerin aklına ilk o cümleyi okuyunca ne geliyor acaba? Tam bir dram filmidir aslında. Kız evleneceği gün bir erkeği öldürür. Ve bu şekilde başlar film. Neden yaptı, niye yaptı kimse bilemez.

Gerçekler elbet bir gün ortaya çıkacak ama o güne kadar kız herkese doğruyu anlatmayı reddeder. Susmayı tercih eder. Mahkeme günü gelip çattığında öğrenilir ki aslında o adamı öldürme sebebi çocukluğunda gizlidir. Çünkü o gün o adamı öldürme sebebi küçük bir kıza tecavüz etmesinden başka bir şey değildi. Ve kulaklarında çınlayan tek bir cümle vardı: Şşş! Kızlar bağırmaz.

Küçükken aynı durum kendi başına da gelmişti ve o gün bunu yapmak için kendini tutamamıştı. Peki kimdi suçlu? O kadın adamı öldürdüğü için hapse mi mahkum olacaktı şimdi? Tecavüz mü affedilecekti, cinayet mi? Şuan bile ülkemizde devam eden bu sorunları göz ardı etmemek gerek. Şiddetle tavsiye ediyorum izlenmesini. Filmin içinde öfke, üzüntü, sevinç bütün duyguları hissedebilirsiniz.

En azından birisi istirmara uğradığında susmayı tercih ediyorsunuz ya... Bir nebze olsun bu filmi izlediğinizde onları anlayabilirsiniz belki... İyi seyirler.