HAK- İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hizmet-İş SendikaSI ile Özgüven-Sen Sendikalarının Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleriyle gerçekleştirilen toplu iş sözleşmesi imza törenine katıldı.

Toplu iş sözleşmeleri, Konfederasyona bağlı Hizmet-İş Sendikası ve Özgüven-Sen ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi iştiraki BALSU A.Ş, Karesi Belediyesi Personel A.Ş. ve Altıeylül Belediyesi Personel A.Ş. arasında imzalandı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi toplantı salonunda koronavirüs önlemleri nedeniyle sınırlı sayıda katılımla gerçekleştirilen törene, Genel Başkan Mahmut Arslan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, HAK-İŞ Balıkesir İl Başkanı Savaş Dal, BASKİ Genel Müdürü İzzet Günal, Öz Güven-Sen Genel Başkan Yardımcıları Murat Ünal, Mehmet Ali Sipahi, işyeri sendika temsilcileri, üyelerimiz ve basın mensupları katıldı.

 “İyi Bir Sözleşmenin Kriterleri Vardır”

Ülkenin ve şehrin geleceğini düşünen, şehirde barışın ve uzlaşmanın olduğunu gösteren bir sözleşmenin imzalandığını belirten Arslan, “Toplu iş sözleşmeleri imzalanırken bizim üç kriterimiz var. Birincisi, imzaladığımız toplu iş sözleşmesinin hükümlerinin eksiksiz ve zamanında alınması, ikincisi toplu iş sözleşmesinin barışı getirmesi, üçüncüsü ise iş güvencesinin sağlanmasıdır. Bu 3 kriter olmazsa ne kadar zam alırsanız alın hiçbir anlam ifade etmez. Bu sebeple iyi bir sözleşmenin temel kriterleri bunlardır” dedi.

“Bu Bir Başlangıç”

İmzalan sözleşmenin ilk adım olduğunu ifade eden Arslan, “Bu toplu iş sözleşmemiz serbest toplu pazarlık hakkını serbestçe kullandığımız ilk sözleşmedir. Üyelerimiz her zaman daha fazlasını hak ediyor ancak ülkemizin ve belediyelerimizin içinde bulunduğu pandemi şartlarını da hesaba katmalıyız. Bu bakımdan ele alındığında Büyükşehir Belediyemiz ve İlçe Belediyelerimizle imzaladığımız toplu iş sözleşmemiz böyle bir süreçte imzalanmıştır” şeklinde konuştu.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Karesi Belediyesi ve Altıeylül Belediyesi olarak HAK-İŞ ile uyum içerisinde alınan kararların düzenlenen törenle imza altına alındığını belirten Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Belediyelerde çalışmak ayrıcalıktır çünkü biz halkımıza hizmet ediyoruz. Yaşamın her yerinde belediye emekçileri var. Bu yüzden burada çalışmak bir ayrıcalıktır. İki belediye başkanımıza ve sözleşme sürecini işbirliği içerisinde gerçekleştiren tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Toplu iş sözleşmemiz hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Törenin ardından Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı ve BASKİ Genel Müdürü İzzet Günal’a Hatay Ormanları Ağaçlandırma Arazisine, adlarına yapılan fidan sertifikalarını taktim etti.