5G, hepimizin dijital yeni dünyayla iletişimini oluşturma yolunda hızla ilerliyor. Cep telefonlarında da kullanılan, hücresel ağlarda yer alan altyapının yenilikçi kurallar ile dönüştürülmesine 5G teknolojisi adı veriliyor. 4. nesil altyapının 10 katı veri iletim hızına sahip olan teknoloji; işlemci, mobil ağlar ve radyo frekansları üzerinde yapılan değişimlere ve gelişmelere bir öncü olma yolunda ilerliyor. 5G teknolojisi yüksek hızda veri aktarımının yanı sıra geniş kapasite, büyük verilerin iletimi, düşük maliyet, güçlü pil ve güvenilir mobil iletişim sunmayı amaçlıyor. Yeni nesil teknolojinin sağladığı birçok avantaj sayesinde kablosuz iletişim sistemlerinde söz konusu sınırlandırmalar da büyük ölçüde ortadan kalkıyor.

5G İle 4G Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hız; geçmişten bu yana internet altyapılarının değişen nitelikleri arasında bulunur. Günümüz teknolojisinin bir getirisi olarak 5G, 4G’nin gelişmiş internet hızının neredeyse 10 katı büyüklüğünde bir veri iletim gücüne sahiptir. Ortalama 10 Gbps ile 20 Gbps arası internet hızına erişim sağlayan teknoloji, ping seviyesini minimuma indirir ve ağ gecikmesinde azalma sağlar. 5G internet ağları, 4G teknolojisine kıyasla 60 ile 120 kat arasında değişen daha düşük bir gecikme ile hizmet verir. 5G internet; kullanılan cihaz ve karşı sunucu arasında veri iletiminde geçen süreyi azaltır. Bu sayede dijital dünyada büyük bir vakit kaybına neden olan veriye ulaşma sürecini hızlandırır.

5G Ne Kadar Hızlıdır?

Yenilikçi bir internet altyapısı olarak hayatımıza giren 5G, sunduğu hız sayesinde özellikle günümüzün koşullarına mükemmel uyum sağlar. Bu yeni teknoloji, 4G internet hızının yaklaşık 10 kat üzerindedir. Söz konusu hız artışı; sanal gerçeklik başta olmak üzere birçok teknolojik değişimi de beraberinde getirir. Bir firmada 5G’nin gücünü deneyimlemek adına yapılan araştırmada, en yüksek internet hızının saniyede 4,5 gigabit olduğu görülür. İnternetin saniyedeki ortalama hızının bu denli artması, hayatımızda birçok düzenin de değişime kolayca ayak uydurmasını sağlar.