11 eylül sardırıları ile başlayan süreç geçtiğimiz günlerde bitti. toplamda 19 yıl 47 hafta süren savaşta 800.000 amerikan askeri görev aldı. Savaş sırasında ölen abd askerlerinin sayısı 2.448 verileri ABD savunma bakanlığının açıklamalarına göre yapıyorum.

Toplam yaralanan ABD askeri sayısı 20 binin üzerinde.

Savaş sırasında 1.144 müttefik asker öldü. Afganistan'ın yeniden inşası ve altyapı çalışmaları için afganistan'da bulunan ve ölen ABD ve müttefik devlet çalışanlarının sayısı 3.846. savaş sırasında yaralanan müttefik devletlere ait asker sayısı bilinmiyor. ABD başkanı biden, salı günü yaptığı açıklamada, watson enstitüsü'nün yaptığı maliyet hesaplarına göre abd'nin afganistan'ı işgalinden bu yana savaşa yaklaşık 2.313 trilyon dolar harcadığını söyledi.

Peki ama değdi mi? değmedi. bu yüzden abd savaşlarda çok temkinli. 20 senede 3 binden az ölüm. katar'da dünya kupası için yapılan statların inşaatında daha fazla kişi öldü. abd kendisi için ölüm kalım savaşı olmayan bu yüzden oluşacak maliyetin gönül rahatlığıyla ile sineye çekilmeyeceği bu çatışmaları kaybediyor. çünkü kazanmak için ödemesi gerekenleri ödediğinde daha çok kaybetmiş olacak.